2. Технологія створення газону і догляду за ним
1.Прибирання території. Необхідно очистити ділянку від наявного сміття -будівельного бою, каменів, пнів і всього іншого. При цьому слід звернути увагу на наявність будівельних домішок у верхньому шарі грунту. При наявності великої кількості будівельних домішок (битої цегли, цементної або будь-який інший будівельної крихти і т.д.) верхній шар грунту краще зняти і замінити на привізний структурний родючий шар.
2. Знищення небажаної рослинності. Проводиться з метою звільнення площі від небажаної рослинності (бур'янисті трав'янисті рослини, дикорослі чагарники). Слід звернути особливу увагу на якість проведення даної операції, оскільки при неякісному видаленні бур'янів вони будуть з'являтися у великій кількості на газоні і позбутися від них буде значно складніше.
3. Підготовка грунту. Технологи рекомендують такий вміст грунту під газон: 80% піску, 10% землі, 10% органіки. Пісок повинен бути річковим, фракції 0,15 – 0,40. Перед укладанням газону внести комплексне добриво 15…20 грам на м2.
Вкрай необхідний захід вапнування. Особливо важливо це для мятлика. Вівсяниця і мітлиця більш витривалі, але і вони сприятливо озиваються на зниження кислотності. Доза вапна залежить про показника реакції ґрунтового середовища pH. При pH 4,5 і менше (надмірно кислий субстрат) на супіщаних і легкосуглинистих ґрунтах вносять в нечорноземній смузі 400 г на 1 м2, на важких суглинках ‒ 600 г; при pH 5,5 відповідно 150…200 і 350…400 г/м2. Вапно при внесенні слід добре подрібнити і розподілити рівномірно.
З органічних добрив використовують торф’яний перегній, торф, крихту. Низинний торф має слабокислу або нейтральну реакцію, і його можна закладати в чистому вигляді.
Під перше перекопування вносять добрива.
4. а) Укладка рулонного газону. Правильна укладка сприяє гарному росту натурального газону.
Земельний майданчик повинен бути добре підготовлений у відповідності з метою застосування. Необхідно дотримуватися відповідних правил про рівність поверхні, відхилення по висоті і ухил спортмайданчиків з газонами. Безпосередньо перед укладанням необхідно обробити граблями поверхню несучого шару газону на глибину 2 см.
Грунт повинен бути зволоженим і вільним від сторонніх предметів. Готовий газон необхідно укладати щільно, без зазорів і напусків. При укладанні не можна порушувати рівність поверхні несучого шару газону. Зміна кольору газону, яка може статися під час транспортування, не представляє небезпеки для якості. Через короткий проміжок часу він знову стане зеленим. Такий удавано пошкоджений газон потрібно укладати у відповідності із загальними рекомендаціями.
Правильний полив є необхідною передумовою для доброго проростання. Необхідно звернути увагу на те, щоб кожен рулон покладеного газону негайно ж полили (найкраще вручну).
Категорично забороняється ходити по несучому шару газону і по укладеному газону. На покладений газон треба класти спеціально пристосовані дошки (наприклад, будівельну фанеру). Рекомендується так само носити спортивне взуття з плоскою підошвою, особливо в тих випадках, коли не можна уникнути ходіння по земляний поверхні (наприклад, при роботі граблями).
4. б) Вирівнювання, ущільнення грунту, висівання травосуміші. У всіх випадках перед висівом необхідно остаточно вирівняти ділянку. Кращий спосіб ‒ взяти удвох дошку з загостреним ребром і пройтися нею вздовж і впоперек майданчика.
Верхній шар обробляють дуже дрібно. Остання операція - легке ущільнення його на глибину до 6 см, обов'язково в суху погоду. Це можна зробити і за допомогою звичайної дошки (озеленювачі використовують легкий порожнистий гладкий каток).
Всі ці тонкощі дуже важливі ‒ саме вони забезпечать рівні сходи, а в подальшому високу якість газону.
Розподіляти насіння по поверхні треба рівномірно. Роботу проводять у безвітряну погоду. Полегшує справу добавка до насіння грунту (1:3) з верхнього шару. Закладають гострими граблями, тримаючи ручку так, щоб вона знаходилася майже паралельно землі.
Бажано замульчувати ділянку тонким шаром перегною або торфу. Після цього землю знову злегка ущільнюють дошкою, яка вдавлює насіння в грунт.
5. Скошування. Рекомендується скошувати газон 1-2 рази на тиждень. Висота газону повинна бути на протязі всього року 3,5…4,5 см. Висоту трави необхідно регулярно вимірювати до та після стрижки і при необхідності повторити стрижку газону через 1-2 дні.
Перший раз газон слід підрізати, коли висота його становить в середньому 6 см. Дуже не бажано стригти мокрий газон, бо така стрижка завдає найбільше шкоди газону. Ще газону дуже шкодить стрижка тріммером, а найнешкідливішою стрижкою є стрижка дуже рідкісною в нашій країні циліндричною газонокосаркою. Разом з верхівками трав стрижка віднімає багато сил у газону, тому після неї дуже корисно обробити газон спеціальним добривом і полити.
Скошену траву й опале листя необхідно прибирати - це носії вірусів і захворювань для газону.
6. Пошкодження на поверхні. Необхідно виправляти пошкодження на поверхні газону відразу. Для цього необхідно мати протягом всього року готовий газон для заміни маленьких пошкоджених ділянок. Передумовами є наявність такого ж субстрату і такий же гарний стан рослин, як на придбаному газоні. Вирощування проводиться таким же способом як і по догляду. Заміна новими шматочками газону є кращою, ніж місцевий підсів трави. При статичній експлуатації газону від ніжок меблів ці ушкодження бувають значними. Вони ведуть до глибоких змін біохімічних процесів в несучому шарі, субстрат вдавлюється в дренажний шар матеріалу і значно погіршує горизонт поля і здатність пропускати воду.
Останнього можна уникнути, якщо місця будуть виправлені так, щоб можна було відтворити первинну висоту і замінити ділянки газону. У місцях форс-мажорної експлуатації повинна бути застосована захисна пластмасова решітка або імплантація штучних ниток для захисту кореневої системи.
7. Полив. Поливати краще в прохолодну погоду, коли вода слабо випаровується. Кращий час ‒ вечір чи ніч, можна ранній ранок. Полив газонів слід проводити до повного зволоження грунту на глибину 15…20 см.
Щоденний легкий полив не призводить до достатнього промочування грунту. Для багатьох газонів це дуже небезпечно, бо коренева система розвивається поверхово, і стійкість до витоптування знижується.
Покладений газон необхідно безпосередньо після укладання поливати (стандарт поливу після укладання ‒ 10…20 л/м2.
8. Аерація. Метою аерації є створення пустот в несучому шарі газону. Порожнечі повинні служити для поліпшення постачання повітрям і проведення води. На кожному м2 повинні виникнути принаймні 100 пустот глибиною 5…7 см. Аерацію можна проводити переважно порожнистим шипом, голками і шліцевими ножами. Відходи треба прибрати і замінити придатним матеріалом для підсипання.
Після аерації необхідно обробити газон піском, при цьому звернути особливу увагу на те, щоб виниклі порожнечі були заповнені. Щорічна аерація проводиться 2-4 рази за допомогою приладу Verti-Drain.
Глибоке розпушування проводиться 2 рази на рік приладом Verti-Drain для глибокого розпушування несучого шару газону і верхнього шару дренажу різцями до 22см. Терміни: березень, листопад, грудень по закінченні сезону з внесенням добрив і піскуванням.
9. Внесення добрив. Застосування комплексного добрива не просто поліпшує колір трави ‒ трава стає ще густішою, а в густій траві і сутужніше влаштуватися бур'янам і моху. Стрижка сильно зменшує запаси поживних речовин у ґрунті. При цьому швидше виснажуються запаси азоту, і повільніше ‒ запаси фосфору і калію. Якщо не відшкодовувати втрати поживних речовин у ґрунті, то травинки стають блідими, тонкими і рідкими. Тому слід регулярно вносити потрібну кількість добрив.
Навесні і восени рекомендується проводити аналіз грунту для визначення залишків макроелементів (NPK) і мікроелементів (Мg, Fe, В, Сu, Zn, Mn, Мо і т. д.), а також стану pH. Норми і типи добрив можуть застосовуватися на основі ґрунтових аналізів, а також з урахуванням сезону пори року. Можливе застосування антистресових добрив.
Фосфор і калій можуть вноситися один раз на рік дуже обережно. Норма: 5…10 г на м2 в рік. Рівень азоту встановлюється на рівні 40…50 г/м2 щорічно. Бажано вносити регулярно в твердому і рідкому вигляді рівними частинами 6…10 разів у період вегетації. Калійні добрива вносяться для зміцнення кореневої системи в осінньо-зимовий період.