1. Загальна характеристика газонів та їх класифікація
Газон – штучний покрив, який створюється шляхом вирощування різних видів трав, в основному багаторічних злакових рослин, які створюють в результаті багаторічного розвитку щільну дернину.
Дернина – це верхній шар ґрунтового покриву, що складається з густо переплетених кореневищ трав та підземних стебел. Вона створюється в результаті частого скошування трав'яних рослин.
Для створення декоративних, довговічних, стійких газонів необхідно культивувати міцне дернове покриття. Міцність дернового покриття залежить від видового складу трав'янистих рослин, типу їх кущення, міцності кореневої системи, густоти трави, а також від складу та родючості ґрунту.
Виділяють три типи газонів
Спортивні – влаштовуються на стадіонах, тенісних кортах, площадках для ігор.
Спеціальні – влаштовуються на аеродромах, відкосах шосейних та залізничних доріг, автостоянках.
Декоративні – створюються на об’єктах озеленення – садах, парках і т.д.
Декоративні газони складають основний фонд об’єктів озеленення, на якому розміщуються об’ємні елементи композиції – дерева, чагарники, квітники, МАФ та ін. устаткування.
Декоративні газони поділяють на :
Партерні
Звичайні садово-паркові
Лучні або змішані
Квітучі або мавританські
Партерні – створюються в найбільш важливих вузлах архітектурно-планувальних композицій, перед входами в суспільні споруди, біля фонтанів, скульптур. Зазвичай вони мають правильну геометричну форму.
Партерні газони повинні зберігати протягом усього періоду вегетації однотонне забарвлення і густий, низький, рівномірно зімкнутий травостій.
Для створення використовують багаторічні, низькорослі злакові трави з тонкими стеблами і вузьким листям, низько розташованим вузлом кущення. Найчастіше використовується: мятлик лучний чи вівсяниця червона. Створюються з одного виду трав. Такий газон не стійкий до витоптування.
Звичайні садово-паркові газони – складає найбільшу частину трав'яного покриву об’єктів озеленення. Основними вимогами до цих газонів є стійкість до механічних пошкоджень, довговічність, декоративність, тіневитривалість.
Для їх створення застосовують широколистяні трави з різними типами кущення. При цьому використовують травосуміші з 3-5 видів трав, таких як рейгас пасовищний, вівсяниця червона, полевиця звичайна, мятлик лучний.
Звичайний газон після багаторічного розвитку трав створює щільну дернину, стійку до пошкоджень.
Лугові газони – призначені для великих паркових і луго- лісопаркових територій. Їх створюють, покращуючи існуючі травяні суміші шляхом поверхневої обробки дернини, підсіву відповідних травяних сумішей і видалення бур'янів. За складом дуже різноманітні, різнотравні, можуть включати поряд із злаковими травами і бобові – конюшину, люцерну.
Квітучі або мавританські газони – влаштовують на полянах, галявинах великих парків і лісопарків, в насадженнях житлових районів.
Квітучі газони створюються як з однорічних видів трав, так і з багаторічних. Однорічні види можуть бути представлені такими, як мак, волошки, Аліссум, іберис, чорнобривці. Багаторічні види трав - конюшина біла, мак альпійський, ромашка біла, тисячолисник, дзвіночок. Для квітучого газону можна використовувати дрібні цибулинні, такі, як тюльпани, нарциси. Злакові трави в травосумішах для квітучих багаторічних газонів повинні складати до 40 .. .50% від усієї кількості.
Спортивні газони. Дерновий покрив цих газонів повинен бути стійким до витоптування та механічних пошкоджень, здатним витримувати великі навантаження; в деяких випадках необхідне влаштування дренажу. Для спортивного газону використовують спеціальні травосуміші із стійких видів злакових трав – мятлик, вісяниця, половиця. Основа такого газону повинна складатись із декількох шарів різних матеріалів – щебеню, крупнозернистого піску, торфу.
Газони спеціального типу - газони на магістралях і вулицях, в санітарно-захисних зонах, на територіях промислової забудови мають велике екологічне і санітарно-гігієнічне значення. Дернина газонів закріплює грунт і усуває виникнення пилу на території і,як наслідок, пошкодження різних матеріалів і загальне забруднення середовища.
Дослідження показали, що травостій правильно створеного газону поглинає з атмосфери частину пилу і газів, приглушує шум. Трави випаровують у середньому від 5 до 7 тис. м3 води з 1 га площі за вегетаційний період. Це істотно підвищує відносну вологість приземного шару повітря і створює прохолоду на території об'єкта. Газон є своєрідним регулятором мікроклімату в позитивному напрямку. Поєднання відкритих просторів, площинних поверхонь газону і напіввідкритих і закритих просторів, що складаються з об'ємних угруповань дерев та чагарників, створює місцеві струми повітря і пересування повітряних потоків, покращує аерацію всього об'єкта та прилеглої забудови.
На практиці існує кілька способів створення газонів у залежно від їх призначення. Газони створюються:
посівом насіння газонних трав на підготовлену поверхню території об'єкта;
гідропосівом, нанесенням насіння на підготовлену поверхню під тиском з допомогою спеціальних розпилюючих пристроїв в складі спеціальних розчинів;
одернуванням або розкладкою рулонної дернини по підготовленій поверхні.
Рулонний газон – це створення газону за допомогою торфо-дернових килимів із багаторічних газонних трав.
Торфодернові килими вирощують на основі збагаченого мінеральними добривами субстрату, який тонким шаром розміщений на непроній для коріння основі. Висаджені на цей субстрат насіння утворить велику кількість коріння, і разом з цим підвищиться міцність килима і збільшиться приживлюваність на новому місці.