ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 1.

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ІНВЕСТУВАННЯ

Ситуаційні завдання до теми

Ситуаційне завдання 1.1.

У країні спостерігаються тенденції зменшення інвестиційної активності. Це виражається, насамперед, в зменшенні частки інвестування спрямованого на нарощення економічного потеuнціалу підприємств, зменшенні використання кредитних інвестиційних ресурсів, насамперед, довготривалих. Крім того , іноземні учасники спільних підприємств спрямовують прибутку не в розширення виробництва, а вивозять їх з країни.

Розробіть систему заходів, спрямовану на поліпшення структури та ефективного використання капіталу.

Методичні рекомендації до виконання ситуаційних завдань

Вирішення ситуаційних завдань варто здійснювати у такій послідовності :

1) визначення головної проблеми;

2) виявити причини виникнення головної проблеми;

3) виявити методи ліквідації проблеми, а саме

1.1 дослідити економічні важелі та виявити сукупний вплив економічних важелів на вирішення проблеми;

1.2 дослідити адміністративні важелі та виявити сукупний адміністративних важелів на вирішення проблеми.

4) здійснити загальний висновок.

Результати роботи доцільно оформлювати у табличній формі

                                                                                                                        Таблиця

 

Для встановлення важливості показників у межах однієї групи доцільно застосовувати експертний метод оцінювання. Зокрема, в умовах багатофакторності об’єкта оцінювання потрібно спочатку здійснити попарні порівняння важливості всіх факторів між собою за шкалою [0; 1; 2], що відповідає таким значенням:

- хijy = 0 – j-ий показник i-ої групи менше впливає на інвестиційну привабливість, ніж y-ий (де y – порядковий номер показника i-ої групи);

- хijy = 1 – j-го показник i-го показників на інвестиційну привабливість є рівнозначним або експерт не може встановити ступінь впливу;

- хijy = 2 – j-ий показник більше впливає на інвестиційну привабливість, ніж y-ий.

Важливість фактора визначається відношенням суми оцінок за j-им показником до загальної суми оцінок за усіма показниками:

 

               

                                         

Завдання для самостійного вирішення

 

Ситуаційне завдання 1.2.

Протягом  останніх років на світовому ринку активізувався попит на продукцію хімічних, машинобудівних підприємств. Оскільки в країні дешева робоча сила, сировина, то в ці галузі почали активно вливатись інвестиції вітчизняних і зарубіжних інвесторів. Однак, існуючі технології зумовлюють значний негативний вплив на оточуюче природне середовище. Економіка країн вимогає нарощення обсягів інвестування.

Розробіть механізм урівноваження економічних й інвестиційних цілей підприємства.

 

Ситуаційне завдання 1.3.

Внаслідок реалізації програми реформування економіки в країні активізувались темпи росту промислового виробництва. Однак промисловість є надто енергомісткою, тому очікується, що зі збереженням темпів розвитку економіки, в країні виникне енергетична криза, пов’язана з неможливістю існуючого енергетичного потенціалу покрити прогнозоване енергетичне навантаження.

Як регулюючи інвестиційну діяльність збалансувати розвиток економіки?

 

Ситуаційне завдання 1.4.

 У процесі реформування економіки активно почали розвиватись процеси приватизації, які охопили практично всі галузі економіки. Фонд державного майна за результатами детального аналізу виявив, що в наступному році кон’юнктура ринку розпочне різко погіршуватись. Тому було прийнято рішення пришвидшиши процеси приватизації і виставити на торги в наступному році промислові об’єкти, вартість яких в кілька разів перевищує державний бюджет, що вимагає розроблення ефективної політики розміщення фінансових ресурсів та проведення приватизації так, щоб не втратити економічну безпеку держави.

Розробіть механізм ефективного використання залучених у процесі приватизації коштів.

 

Ситуаційне завдання 1.5.

Після тривалого спаду економіка почалась розвиватись. Унаслідок проведених реформ у країну почав прибувати іноземний капітал, що спрямований, насамперед, на розвиток сировинних галузей, а також у харчову, транспортну й інші високоприбуткові галузі. У структурі економіки існує значний потенціал наукоємного та високотехнологічного виробництва, який не використовується через необхідність вкладення в ці сфери значних інвестицій, що зумовлює перекоси у структурі економіки країни.

Як вирішити проблему, що виникла у сфері інвестиційної діяльності.