СТУПІНЬ ГІДРОЛІЗУ. КОНСТАНТА ГІДРОЛІЗУ

Кількісно гідроліз солі оцінюють за ступенем гідролізу і за константою гідролізу.

Ступінь гідролізу  є відношенням концентрації гідролізованої солі до її загальної концентрації:

.

Оскільки гідроліз – оборотній процес, то його можна охарактеризувати константою гідролізу. Константа гідролізу  характеризує здатність солі гідролізувати. Чим більша , тим більшою мірою відбувається гідроліз:

;

;

;

.

 – константа гідролізу.

Помножимо чисельник і знаменник на :

;

;    а    ;

Отже, для солей, утворених слабкою кислотою і сильною основою:

.

Чим слабша кислота (мала ), тим більшою мірою гідролізують її солі.

Аналогічно для солей, утворених слабкою основою і сильною кислотою:

.

Чим слабша основа, тим більшою мірою гідролізує її сіль. Наприклад,  гідролізує сильніше, ніж , бо  слабша основа, ніж .

Для солей, утворених слабкою кислотою і слабкою основою:

.

Гідроліз солі – процес оборотній, ендотермічний, тому положення рівноваги можна змістити згідно з принципом Ле-Шательє – змінивши концентрацію і температуру. При розведенні розчину (збільшення концентрації Н2О) і підвищенні температури гідроліз посилюється. У дуже розбавлених розчинах і при високих температурах гідроліз проходить практично до кінця. Для зменшення гідролізу необхідно використовувати концентровані розчини при низьких температурах, а також додавати один з продуктів гідролізу (сильну основу чи кислоту).

Явище гідролізу має широке застосування. Так, гідроліз  використовують для одержання , який використовують як коагулянт, зокрема в процесах очистки води:

.

Утворений колоїдний розчин  має розвинуту активну поверхню з високими адсорбційними властивостями і сорбує органічні домішки, забруднення, мікроорганізми. Осад   залишається на піщаних фільтрах.

В інженерній практиці необхідно пам’ятати, що розчини середніх солей внаслідок гідролізу не завжди є нейтральними, зсув рН у кислу чи лужну сторону вплине на агресивність середовища при корозійних процесах.