1.   Опис навчальної дисципліни

         

Найменування показників

  напряму 6.100102 «Процеси, машини та обладнання  

 агропромислового виробництва» спеціальності 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і

 обладнання агропромислового виробництва»

 

Характеристика навчальної дисципліни

 

Загальна кількість годин - 54

Денна форма  навчання

Нормативна

Рік підготовки

3-й

лекції

26 год.

Тижневих годин для денної форми навчання :

аудиторних – 2;

самостійної роботи студента – 1.

Освітньо – кваліфікаційний рівень: молодший спеціаліст

семінарські

10 год.

Самостійна робота

18 год.

Вид контролю:

залік

           

         Примітка.

         Співвідношення кількості годин аудиторних занять до самостійної і індивідуальної роботи становить: 36: 18.

 

 

                      2. Мета та завдання навчальної дисципліни.

 

 Мета навчальної дисципліни "Основи філософських знань" є формування загальних засад духовного світу особи, усвідомлення молодою людиною себе як особистості. На основі засвоєння основних ідей зі світової історичної скарбниці філософії, сформувати усвідомлення світоглядної та методологічної значущості основних принципів, законів та категорій суспільного розвитку. Вчити мислити та захищати вищі моральні та естетичні цінності свого буття, формувати філософське мислення, сприяти підвищенню логічної культури та застосуванню знань логіки на практиці: при обгрунтуванні своїх рішень, у ході дискусій тощо.

 

  Завданням навчальної дисципліни є:    формування базових уявлень про основи філософії, що сприяють розвитку загальної культури й соціалізації особистості, схильності до етичних цінностей, знання вітчизняної історії, розуміння причинно-наслідкових зв¢язків розвитку суспільства й уміння їх використовувати в професійній і соціальній діяльності.   Формування філософської культури, мислення та пізнання оточуючого світу і самого себе, навичок застосування філософської методології. Виявлення у студентів загальнолюдських духовних ціннісних орієнтацій, сприйняття ідей гуманізму та демократизму.

 

             У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен

знати:

-                основні риси філософського мислення;

-                особливості філософського знання;

-                історію розвитку філософської думки на Україні;

-                вчення про буття і закони діалектики;

-                сутність пізнавального процесу, його принципи та особливості;

-                поняття суспільства і особливості соціального пізнання;

-                предмет і функції релігієзнавства.

 

    вміти:

-                дати характеристику певного етапу розвитку філософії;

-                пояснювати основні ідеї І. Канта, Г. Гегеля;

-      наводити приклади законів діалектики;

-                орієнтуватися в проблемах пізнання, істини, свідомості;

-                орієнтуватися в особливостях світових та національних релігій.

 

 

                    3. Програма навчальної дисципліни.

Розділ І. Гуманістичний зміст історії виникнення  і розвитку філософії.

 

Тема 1.Вступ.Філософія як специфічний тип знання.

Поняття «філософія». Місце філософії в самопізнанні людини.

Основні джерела філософії: філософія і релігія. Світогляд  як  духовно - практичне  засвоєння  світу.  Структура  світогляду.  Типи  світогляду.                                                                                                         Світовідчуття, світосприйняття, світорозуміння. Світобачення та його принципи: монізм, плюралізм, скептицизм, догматизм, раціоналізм, сенсуалізм. Предмет і функції філософії.

Філософія в системі культури.

 

Тема 2. Філософія Стародавнього  світу.

 Історія філософії як сходження до вершин людського самопізнання.   Стародавня філософія як зародок і колиска всіх наступних типів філософії. Людина -  змістовне ядро всіх проблем стародавньої філософії.  Проблема позбавлення людини страждань  у філософії Стародавньої Індії. Проблеми

філософії Стародавнього Китаю. Антична філософія : особливості розвитку , морально – етична спрямованість.  

                                                               

Тема 3. Філософія  Середніх віків та епохи Відродження.

Загальна  характеристика  доби  середньовіччя.  Зміни  у  світогляді    під  час  переходу  від античності  до  середньовіччя.  Роль  християнства    у  формуванні  середньовічної  філософії. Основні проблеми та досягнення доби середньовіччя в Європі та Візантії.

Філософія Відродження : гуманістичний характер; науково – природничі погляди; соціально – політичні ідеї; етика Ренесансу. Проблема людської особистості.

 

Тема 4. Філософія Нового часу та епохи Просвітництва. 

 Якісно  нова  спрямованість  філософії  в  період  ранніх  буржуазних  революцій  в  Європі. Пошуки продуктивного методу пізнання: сенсуалізм , раціоналізм.  Новий філософський ідеал у філософії Просвітництва. Проблема свободи людини та шляхи її  соціального визволення.

 

Тема 5.  Німецька класична філософія.                                             

Моральний смисл обмеження людського розуму і розширення меж віри. Особливості та досягнення класичної німецької філософії .Критична філософія І.Канта.Субєктивний ідеалізм І.Фіхте.Обєктивний ідеалізм Ф.-В.-Й.шеллінга.Погляди Гегеля,Феєрбаха,Маркса та Енгельса.

 

 

 

Тема 6. Філософія ХІХ – ХХ століття.(Сучасна філософія).

Своєрідність російської філософії : релігійно – ідеалістичний, революційно – демократичний напрямки, руський космізм.

Перегляд  класичної  моделі  світорозуміння  у  філософії  ХІХ  –ХХ  століть. 

Некласична філософія ХХ століття : основні напрямки та їх особливості. Критика цінностей західних техногенних цивілізацій, відмова від проектів тотального перевлаштування світу, сцієнтизм та    анти  сцієнтизм,  проблеми  ірраціонального  та  несвідомого  ,  екзистенціональна  філософія.

Проблема знання та мови у філософії.

 

Тема 7. Філософська думка в Україні .

Джерела української філософської культури. Становлення українського неоплатонізму ХІУ – ХУІ  століть.  Філософська  думка  українського  ренесансу.  Специфіка  реформації  в  Україні. Зародження професійної філософії  в культурно – освітніх центрах  України: Острозькій та Києво –

Могилянській академіях. Г.Сковорода – родоначальник української класичної філософії. Філософія Т.Г.Шевченко.

 Академічна  філософія  ХІХ  століття:  особливості,  напрямки  і  основні  філософські  ідеї. «Культурне  відродження»  20  –х  та  філософське  відродження  60-  80  років  ХХ  століття.    Сучасна філософська думка  в Україні. Філософська думка Української діаспори.

 

 

                    Розділ ІІ. Онтологія  і гносеологія.

 

Тема 8. Проблема буття у філософії.

Поняття  «онтологія»,    «буття».  Фундаментальне  значення  проблеми  буття  у філософії.Основні  виміри  буття  (буття  речей,  природи,  духовного  і  соціального).  Світ  як всеохоплююча реальність. Єдність природи, суспільства і людини, матеріального буття і людського духу.

Практичні витоки людського поділу реальності на об’єктивну та суб’єктивну.

Реальність буття та небуття. Єдність матерії, руху, простору та часу. Людська діяльність  як особливий спосіб саморуху. Об’єктивна і суб’єктивна реальність.

 

     

 

Тема 9. Духовний вимір людського буття.

  Свідомість людини як діалектичне співвідношення обєктивної дійсності та суб’єктивної реальності, як духовний спосіб орієнтації людини в реальності буття, що розвивається.

  Проблема  походження,  розвитку  і  сутності  свідомості.  Свідомість  і  мова.  Структура    та функції  свідомості.  Свідомість  та  самосвідомість,  свідоме,  підсвідоме,  несвідоме  .Загадкові  явища людської свідомості та психіки.   Суспільна  свідомість  .  Форми  суспільної  свідомості:  політична  ,  правова,  моральна, естетична, релігійна, філософська та ін. Проблема вибору свободи і відповідальность.

 

                                                                    

Тема 10. Основи філософського вчення про розвиток.

Діалектика    як  вчення  про  розвиток  і  універсальні  зв’язки.  Загальні  ознаки    і  людський критерій розвитку.

Принципи  діалектики.  Категорії  діалектики.Закони  діалектики,  їх  методологічне  та світоглядне  значення.

 Антиподи діалектики: софістика і еклектика.

 

 

Тема 11.  Основний зміст пізнавальної діяльності.

Поняття  «гносеологія».  Проблема  пізнання  у  філософії.Поняття  пізнання  та  його  рівні. Об’єкт і суб’єкт пізнання. Чуттєве і раціональне , емпіричне і теоретичне пізнання. Опосередковане та безпосереднє пізнання. Логіка і інтуїція. Пізнання та творчість. Пізнання  і  знання.  Проблема  істини.  Практика  як  критерій  істини.  Практика  як  спосіб становлення і відношення людини до світу і до самої себе. Типологія видів практики : виробничої, соціальної, політичної, духовної. Знання і мудрість.

Методологія.  Метод  як  усвідомлений  спосіб  пізнавальної  діяльності.  Методологічний арсенал науки.

 

 

 

  Розділ ІІІ. Соціальна філософія.

 

Тема 12. Філософський аналіз суспільства.

Поняття суспільства у філософії. Основні підходи до розуміння суспільства.   Суспільство як само організуюча і само розвиваюча система.

Роль  географічного  природного  середовища  у  житті  суспільства.  Демографічні  чинники суспільного  розвитку.  Матеріальні  основи  розвитку  суспільства.  Політична  система  суспільства. Громадянське суспільство: поява, основи, ознаки. Сутність  та  структура  духовного  життя  суспільста,  поняття  «культура»  як  єдність матеріальних і духовних цінностей, вироблених людством.

Історична  різноманітність  і  єдність  типів  суспільства.  Формація  і  цивілізація.  Сучасні концепції суспільного розвитку, його критерії.

 Історичний результат як підсумок зіткнення різних сил і тенденцій у суспільному розвитку. Рушійні сили історичного розвитку. Роль і місце насильства  в історії.

 

 

 

 Тема 13. Філософська концепція людини.

Філософська концепція людини.-основа наук про людину. Сутність людини. Праця і мова – фактори становлення і розвитку людини. Проблема людини в історії філософії.  Філософський зміст понять  «індивід»,  «індивідуальність»,  «особистість». Типологія особи. Проблема відчуження людини і шляхи його подолання. Діалектика взаємодії людини і суспільства. Самореалізація особи. Роль особистості в історії. Самоцінність людського життя.Сенс життя людини. Проблема людського щастя.Аморальністьвикористання людини як засобу.

 

 

Тема 14. Цінності в житті людини і  суспільства .

Поняття  «аксіологія».  Місце  аксіології  в  системі  культури.  Цінності  як  визначальні характеристики людського життя. Людина в системі цінностей. Структура цінностей. Цінності як ядро духовного світу людини. Проблема суб’єктивного вибору.  Цінність і ціль. Цінність і життєвий смисл. Цінність як регулятор поведінки людини.  Базові  цінності  людського  буття.  Ціннісні  орієнтації.  Вищі  духовні  цінності.  Поняття  про духовну досконалість.

Глобальні  проблеми  людства  і  людина  :  екологічний    і  моральний  імперативи  виживання людства.  Стратегія  людства  в  планетарному  масштабі.  Проблема  переходу  від  техногенної  до антропогенної цивілізації.

 

 

Розділ ІУ. Релігієзнавство.

 

Тема15. Релігієзнавство як наука. 

 Релігієзнавство  як  явище  духовної  культури.  Виникнення  і  становлення  релігієзнавства  як галузі гуманітарного знання.

Поняття  та  сутність  релігії.  Релігія    -  складне  духовне  утворення.  Соціальні,  гносеологічні, онтологічні та психологічні чинники релігії. Функції релігії. Класифікація релігії та її географія.

 

Тема 16. Світові та локальні релігії.

Первісні вірування. Релігії Стародавніх цивілізацій. Світові релігії: буддизм, християнство, іслам, та їх течії – загальна характеристика релігій. Нові світові релігії – загальна характеристика. 

Локальні  релігії:  іудаїзм,  конфуціанство,  даосизм,  синтоїзм,  сикхізм,  зороастризм,  ведизм,  джайнізм, брахманізм - загальна характеристика. 

 

 Тема 17. Релігійні конфесії в Україні.                                             Дохристиянські  вірування  словян.  Розвиток  християнства  в  Україні.    Християнські  конфесії. Церковні  розколи  та  їх  вплив  на  релігійну  ситуацію  в  Україні.  Нехристиянські  релігії  в  Україні. Нетрадиційні релігії. Секти.  Свобода  совісті  як  загальнолюдська  цінність.  Законодавче  закріплення  свободи  совісті  в Україні.

     

 

      

               4. Структура навчальної дисципліни

 

Назва розділів,

тем програми

 

Кількість годин

Всього

Лекційні

Семінарські

заняття

Самостійна

робота

Розділ І .

Гуманістичний зміст історії виникнення та розвитку філософії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема 1.Вступ.Філософія як специфічний тип знання.

3

2

 

1

Тема 2. Філософія Стародавнього світу.

 

3

 

 

 

      2

 

1

Тема 3.Філософія Середніх віків та епохи Відродження.

3

 

2

 

 

 

1

 

Тема 4.Філософія Нового часу.

3

2

 

1

Тема 5Німецька класична філософія.

3

 

       2

1

Тема 6.Філософія ХІХ-ХХ ст.(Сучасна філософія).

5

4

 

1

Тема 7.Філософська думка в Україні.

 

4

 

2

 

         

 

2

Розділ ІІ. Філософське розуміння світу.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема 8.Проблема буття у філософії.

 

3

 

       2

 

 

 

1

Тема 9.Духовний вимір людського буття.

 

3

 

     

 

2

 

1

Тема 10. Основи філософського вчення про розвиток.

 

3

 

      2

 

 

 

1

Тема 11. Основний зміст пізнавальної діяльності.

 

      3

 

  

 

       2

 

1

Розділ ІІІ. Соціальна філософія.

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема 12.Філософський аналіз суспільства.

3

 

2

 

 

 

1

 

Тема 13.Філософська концепція людини.

3

 

 

 

2

 

1

 

Тема 14. Цінності в житті людини і суспільства.

3

 

2

 

 

 

1

 

Розділ ІV.Релігієзнавство.

 

 

 

 

Тема 15.Релігієзнавство як наука.

3

2

 

1

Тема 16. Світові локальні релігії.

3

 

2

 

 

1

 

Тема 17. Релігійні конфесії в Україні.

3

2

 

 

1

Всього:

54

26

10

18

 

       

                                 5.Теоретичне планування курсу

 

№ п\п.

                            Назва теми

Кількість

год.

 

 

Розділ І. Гуманістичний зміст історії виникнення та розвитку філософії.

 

 

   1

Лекція №1.

Тема.Вступ.Філософія як специфічний тип знання.

1.Поняття «філософія».

2.Поняття та типи світогляду.

3.Поняття та предмет філософії.

4.Методи та функції філософії.

     2

 

   2

Лекція №2.

Тема.Філософія Середніх віків та епохи Відродження.

1.Загальна характеристика філософії середньовіччя.

2.Основні напрями в середньовічній філософії. 

3.Філософія епохи Відродження.

     2

 

    3

Лекція №3.

Тема.Філософія Нового часу та епохи Просвітництва.

1.Історичні передумови появи філософії Нового часу та її загальна спрямованість.

2.Характеристика діяльності основних філософів цієї епохи.

3.Філософія Просвітництва.

     2

 

    4

 

 

 

 

 

Лекція №4.

Тема.Філософія XIXст.

1.Загальна оцінка і відмінні риси сучасної філософії,етапи її становлення.

2.Діалектичний і історичний матеріалізм.

3.Позитивізм і неопозитивізм.

      2

 

 

 

 

 

 

     5

Лекція №5.

Тема.Філософія XXст.

4.Філософія життя.

5.Структуралізм.

6.Екзистенціалізм.Неотомізм.

7.Ірраціоналізм.Фрейдизм.

      2

 

     6

Лекція №6.

Тема.Філософська думка в Україні.

1.Філософська думка в Київській Русі.

2.Києво-Могилянська академія її вплив на формування філософської думки в Україні.

3.»Філософія серця» Г.С.Сковороди.

4.Філософська думка в творчості Кирило-Мефодіївського товариства.

5.»Філософія серця» П.Юркевича.

6.Філософські погляди І.Франка, Л.Українки, М.Драгоманова, М.Грушевського.

      2

 

 

Розділ ІІ.Онтологія і Гносеологія.

 

 

    7

Лекція №7.

Тема .Проблема буття у філософії.

1.Сутність, проблеми і основні форми буття.

2.Буття матеріального. Сутність матерії.

3.Основні форми існування матерії.

4.Проблема єдності світу.

5.Закони розвитку буття.

     2

 

     8

Лекція №8.

Тема .Основи філософського вчення про роз виток.

1.Діалектика як вчення про розвиток і універсальні звязки.

2.Принципи, закони та категорії діалектики.

3.Антиподи діалектики:софістика, електика.

     2

 

   

Розділ ІІІ.Соціальна філософія.

     

 

     9

Лекція №9.

Тема .Філософський аналіз суспільства.

1.Поняття суспільства.

2.Філософські підходи до розуміння суспільства.

3.Закони суспільства, їхній характер і особливості.

4.Поняття суспільно-економічної формації та її структура.

5.Суспільний прогрес.

       2

 

    10

Лекція №10.

Тема .Цінності в житті людини і суспільства.

1.Визначення цінностей.

2.Класифікація цінностей.

3.Функції цінностей.

      2

 

 

 

Розділ IV. Релігієзнавство.

 

 

     11

Лекція №11.

Тема .Релігієзнавство як наука.

1.Виникнення і становлення релігієзнавства як науки.

2.Поняття та сутність релігії.

3.Класифікація та функції релігії.

      2

 

     12

Лекція №12.

Тема .Світові та локальні релігії.

1.Первісні вірування та релігії стародавніх цивілізацій.

2.Світові релігії, їх характеристика.

3.Локальні релігії.

      2

 

     13

Лекція №13.

Тема .Релігійні конфесії в Україні.

1.Дохристиянські вірування словян.

2.Християнські конфесії.

3.Церковні розколи .

4.Нехристиянські та нетрадиційні релігії в Україні.

 

      2

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього:

 

      26

 

 

 

 

          

 

 

               6. Тематичне планування семінарських занять

 

№ п/п.

Назва тем курсу, семінарських занять та їх зміст

Кількість год.

 

 

Розділ І.Гуманістичний зміст історії виникнення і розвитку філософії.

 

 

    1

Семінарське заняття № 1.

Тема. Філософія Стародавнього світу.

1.Давньоіндійська філософія.

2.Давня китайська філософія.

3.Філософія Давньої Греції.

     2

 

    2

Семінарське заняття № 2.

Тема. Німецька класична філософія.

1.Критична філософія І. Канта.

2.Суб”єктивний ідеалізм І. Фіхте.

3.Обєктивний ідеалізм Шеллінга.

4.Діалектика Г. Гегеля.

5.Філософія Л. Феєрбаха.

6.Філософія марксизму.

     2

 

 

Розділ ІІ. Філософське розуміння світу.

 

 

    3

Семінарське заняття № 3.

Тема. Духовний вимір людського буття.

1.Поняття « свідомість».

2.Проблема свідомості в історії філософії.

3.Свідомість в контексті відношень людини до світу і до власного тіла.

4.Виникнення свідомості.

5.Ознаки (властивості) свідомості та її структура.

      2

 

    4

Семінарське заняття № 4.

Тема. Основний зміст пізнавальної діяльності.

1.Поняття «гносеологія».

2.Пізнання як предмет філософського аналізу.

3.Сутність пізнання у філософській традиції.

4.Чуттєве та раціональне в пізнанні.

5.Методологія наукового пізнання.

6.Проблема істини в пізнанні.

      2

 

 

Розділ ІІІ. Соціальна філософія.

 

 

    5

Семінарське заняття № 5.

Тема. Філософська концепція людини.

1.Сутність людини, фактори її становлення і розвитку.

2.Проблема людини в історії філософії.

3.Філософський зміст понять «індивід», «індивідуальність», «особистість». Типологія особи.

4.Діалектика взаємодії людини і суспільства. Самореалізація особи.

5.Самоцінність людського життя. Сенс життя людини.

      2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього:

 

 

      10

 

 

                        

                         7. Тематичне планування самостійної роботи

            

№ п\п.

                            Назва теми

Кількість

год.

 

 

Розділ І. Гуманістичний зміст історії виникнення та розвитку філософії.

 

 

   1

Тема1.Вступ.Філософія як специфічний тип знання.

1.Поняття «філософія».

2.Поняття та типи світогляду.

3.Поняття та предмет філософії.

4.Методи та функції філософії.

     1

 

   2

Тема 2.Філософія Стародавнього  світу.

1.Давньоіндійська філософія.

2.Давня китайська філософія.

3.Філософія Давньої Греції.

     1

 

    3

Тема3.Філософія Середніх віків та епохи Відродження.

1.Загальна характеристика філософії середньовіччя.

2.Основні напрями в середньовічній філософії. 

3.Філософія епохи Відродження.

     1

 

    4

Тема4.Філософія Нового часу та епохи Просвітництва.

1.Історичні передумови появи філософії Нового часу та її загальна спрямованість.

2.Характеристика діяльності основних філософів цієї епохи.

3.Філософія Просвітництва.

     1

 

    5

 Тема5. Німецька класична філософія.

1.Критична філософія І. Канта.

2.Суб”єктивний ідеалізм І. Фіхте.

3.Обєктивний ідеалізм Шеллінга.

4.Діалектика Г. Гегеля.

5.Філософія Л. Феєрбаха.

6.Філософія марксизму.

      1

 

    6

Тема6.Філософія XIX-XXст.

1.Загальна оцінка і відмінні риси сучасної філософії,етапи її становлення.

2.Діалектичний і історичний матеріалізм.

3.Позитивізм і неопозитивізм.

4.Філософія життя.

5.Структуралізм.

6.Екзистенціалізм.Неотомізм.

7.Ірраціоналізм.Фрейдизм.

      1

 

     7

Тема7.Філософська думка в Україні.

1.Філософська думка в Київській Русі.

2.Києво-Могилянська академія її вплив на формування філософської думки в Україні.

3.»Філософія серця» Г.С.Сковороди.

4.Філософська думка в творчості Кирило-Мефодіївського товариства.

5.»Філософія серця» П.Юркевича.

6.Філософські погляди І.Франка, Л.Українки, М.Драгоманова, М.Грушевського.

      2

 

   

Розділ ІІ.Онтологія і Гносеологія.

    

 

    8

Тема 8.Проблема буття у філософії.

1.Сутність, проблеми і основні форми буття.

2.Буття матеріального. Сутність матерії.

3.Основні форми існування матерії.

4.Проблема єдності світу.

5.Закони розвитку буття.

     1

 

    9

 Тема9. Духовний вимір людського буття.

1.Поняття « свідомість».

2.Проблема свідомості в історії філософії.

3.Свідомість в контексті відношень людини до світу і до власного тіла.

4.Виникнення свідомості.

5.Ознаки (властивості) свідомості та її структура.

     1

 

    10

Тема 10.Основи філософського вчення про роз виток.

1.Діалектика як вчення про розвиток і універсальні звязки.

2.Принципи, закони та категорії діалектики.

3.Антиподи діалектики:софістика, електика.

     1

 

    11

Тема11. Основний зміст пізнавальної діяльності.

1.Поняття «гносеологія».

2.Пізнання як предмет філософського аналізу.

3.Сутність пізнання у філософській традиції.

4.Чуттєве та раціональне в пізнанні.

5.Методологія наукового пізнання.

6.Проблема істини в пізнанні.

     1

 

   

Розділ ІІІ.Соціальна філософія.

     

 

    12

Тема 12.Філософський аналіз суспільства.

1.Поняття суспільства.

2.Філософські підходи до розуміння суспільства.

3.Закони суспільства, їхній характер і особливості.

4.Поняття суспільно-економічної формації та її структура.

5.Суспільний прогрес.

 

       1

 

 

 

 

 

 

 

     

 

    13

Тема13. Філософська концепція людини.

1.Сутність людини, фактори її становлення і розвитку.

2.Проблема людини в історії філософії.

3.Філософський зміст понять «індивід», «індивідуальність», «особистість». Типологія особи.

4.Діалектика взаємодії людини і суспільства. Самореалізація особи.

5.Самоцінність людського життя. Сенс життя людини.

 

      1

 

    14

Тема 14.Цінності в житті людини і суспільства.

1.Визначення цінностей.

2.Класифікація цінностей.

3.Функції цінностей.

      1

 

 

 

Розділ IV. Релігієзнавство.

 

 

     15

Тема 15.Релігієзнавство як наука.

1.Виникнення і становлення релігієзнавства як науки.

2.Поняття та сутність релігії.

3.Класифікація та функції релігії.

      1

 

     16

Тема 16.Світові та локальні релігії.

1.Первісні вірування та релігії стародавніх цивілізацій.

2.Світові релігії, їх характеристика.

3.Локальні релігії.

      1

 

     17

Тема 17.Релігійні конфесії в Україні.

1.Дохристиянські вірування словян.

2.Християнські конфесії.

3.Церковні розколи .

4.Нехристиянські та нетрадиційні релігії в Україні.

      1

 

 

 

 

 

 

 

 

Всього:

 

      18

 

           

          8.Критерії оцінювання навчальних досягнень студентів з курсу «основи філософських знань»

 

Знання  студентів  оцінюється  з  теоретичної  підготовки  за  наступними

критеріями:

– "відмінно" – студент  засвоїв  теоретичний  матеріал,  основні  положення

наукових  першоджерел  та  рекомендованої  літератури,  знає  зміст  навчальної дисципліни, логічно мислить і будує відповідь, вільно використовує набуті теоретичні знання для вирішення ситуативних задач, висловлює своє ставлення до тих чи інших проблем;

          "добре" – студент  засвоїв  теоретичний  матеріал,  володіє  інформацією  з першоджерел та рекомендованої літератури, аргументовано викладає його; висловлює свої міркування з приводу тих чи інших проблем, але невпевнено володіє матеріалом для  вирішення  проблемних  задач  та  припускається  певних  неточностей  і  похибок  у логіці викладу теоретичного матеріалу;

– "задовільно" – студент  засвоїв  основні  поняття  та  положення  навчальної

дисципліни,  але  невпевнено  орієнтується  в  першоджерелах  та  рекомендованій літературі,  непереконливо  відповідає,  додаткові  питання  викликають  невпевненість або відсутність знань;

  "незадовільно" – студент не опанував навчальний матеріал дисципліни, не знає основних понять і термінів наукової дисципліни,  не орієнтується в першоджерелах та рекомендованій літературі, відсутнє наукове мислення.

 

                                               9.Методи навчання

                                                                     

Навчальний процес здійснюється за традиційною технологією: лекції, семінарські заняття, самостійна робота та індивідуальні консультації. Під час проведення занять використовуються такі методи навчання: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, метод проблемного викладання, евристичний (частково-пошуковий),дослідницький, бесіда, пояснення, ділова гра, інтерактивні методи.

 

                                    10. Методи контролю

 

Індивідуальне опитування, фронтальне опитування, програмоване опитування, самостійні роботи, контрольні роботи, екзамен.

                                      

                                        11. Рекомендована література.

           

                  Базова

 

1     Абрамович С., Чікарькова М. Релігієзнавство. Київ, Дакар, 2006р.

2     Арцишевский Р.А. Мир и человек. Киев . 1977г.

3      Булатов М.А.. Філософія “Фіта” Київ, 1994р.

4      Буслинський В. А., Скрипка П. І. Основи філософських знань. Львів. "Новий світ"-2000", 2008р.

5     Вилков В.Ю. Человек и мир. Киев, 1995г.

6     Гнатенко П.Г. Основи філософських знань. Київ, 1992р.

7     Колодний А. М., Ніколюк Т. А. Релігієзнавство. Навчальний посібник для дистанційного навчання.- 2-е видання. Київ. Універсітет "Україна", 2006р.

8     Заіченко Г.А. Філософія. Київ, В.Ш., 1995р.

9     Лубський В. Історія релігій: Навчальний посібник. Київ. "Тандем", 2002р.

10  Огнев¢юк В. О., Утюж І. Г. Філософія. Історія філософії: Підручник для 10кл. (проф. рівень). Київ. "Грамота". 2010р.

11  Паценюк В. С. Філософія: Навчальний посібник. Київ. Академвидавництво, 2008р.

12  Ракитов А.И. Философия. Основные идеи и принципы. М., Политизд., 1990г.

13  Сагатовский В.Н. М-л философия. Курс лекций. Киев, В.Ш. 1988г.

14  Сагатовский В.Н. Спиркин А.Г Основы философии. М.: политиздат, 1988г.

15  Фролов И.Т. Введение в философию. М.: политиздат., 1989г.

16  Надольний І.Ф. Філософія. Київ: “Вікар”, 1998р.

17  Заіченко Г.А. та ін. Філософія. Київ, В.Ш.., 1995р.

18  Петрушенко В.Л. Філософія. Київ: “Каравела”, 2001 р.

19  Подольська Є. А. Кредитно-модульний курс з філософії. Київ. "Інкос", 2006р.

 

        

 

            Допоміжна

 

20  Фролов И.Т. Философский словарь М. Пл, 1991г.

21  Философский єнциклопедический словарь: Москва. ИНФРА, 2000р.

22  Ходькова Л. П. Релігієзнавство: Навчальний посібник. Львів, "Афіша", 2000р.

 

                  11. Інформаційні ресурси

      

1.   сhttp://filosofia.ru/

2.   http://nauki-online.ru/filosofija#ego1

3.   http://filosof.historic.ru/

4.   http://gumfak.ru/filos_html/kanke/kanke01.shtml

5.   http://www.krugosvet.ru/enc/gumanitarnye_nauki/filosofiya/FILOSOFIYA.ht

6.   http://www.filosofa.net/