ГЛОСАРІЙ

 

 

 

Антитранспіранти – речовини, що зумовлюють зниження інтенсивності транспірації.

Апопласт – простір, що утворюється поза цитоплазматичними компонентами з клітинних оболонок та міжклітинників.

Асиміляти, фотосинтати – первинні органічні речовини, що утворюються у хлоропластах при фотосинтезі.

Біологічний нуль – температура, при якій припиняється активний ріст рослин.

Вода вільна (доступна) – частина води у ґрунті, що засвоюється рослинами (гравітаційна, капілярна, підґрунтова).

Водний баланс рослин – співвідношення між надходженням та витратою води.

Всмоктуюча сила – різниця між осмотичним та тургорним тиском.

Гомеостаз - здатність клітин протистояти змінам середовища і зберігати динамічну відносну сталість складу.

Гліколіз – ферментативний анаеробний процес негідролітич­ного розпаду вуглево­дів (глюкози) до піровиноградної кислоти. Відбувається у цитозолі та хлоропластах.

Глобуліни – це головні запасні білки насіння дводольних, є вони й у насінні олійних рослин.

Дихання аеробне – окисний процес за участю кисню, при якому відбувається розпад органічних речовин з утворенням хімічно активних метаболітів та вивільнен­ням енергії, яка використовується клітинами для процесів життєдіяльності.

Дихання анаеробне – дихальний процес, при якому необхідний для окислення кисень поглинається не з повітря, як при аеробному диханні, а з води і гідроксильних груп цукрів. Різні типи бродіння є конкретними випадками анаеробного дихання.

Достигання насіння фізіологічне – відбувається після технічної стиглості й характеризується анатомо-морфологічними змінами покривів насіння і тканин за­родка, а також фізіологічними та біохімічними перетвореннями, внаслідок чого насіння набуває здатності до активного проростання. Цей процес є завершальною ланкою формування насіння і може відбуватися у дозбиральний період на мате­ринській рослині (часто спостерігається в озимих), під час зберігання (у ярих) і навіть у ґрунті після сівби (женьшень).

Екскрети – речовини, що виділяються рослинами через кореневу систему та надземні органи.

Клітина – основна структурно-функціональна одиниця усіх живих організмів, елементарна жива система.

 

Клітинна мембрана, плазмалема – мембрана, що відокремлює цитоплазму клітини від оболонки клітини.

Клітинний сік – рідина, що заповнює вакуолі рослинних клітин і є продуктом їх життєдіяльності; справжній розчин різноманітних речовин – мінеральних солей, амінокислот, вуглеводів, органічних кислот, водорозчинних пігментів тощо.

Клон – це культура, отримана із однієї клітини.

Коефіцієнт в’янення – мінімальний запас вологи у ґрунті, при якому рослини залишаються зів’ялими доти, поки у ґрунт не надійде вода.

Кореневий тиск – сила, що зумовлює направлений рух водного розчину в жи­вих клітинах і виділення його у судини.

Критичні періоди вегетації рослин – частини вегетаційного періоду, коли рос­лини потребують якогось життєвого фактора або негативно реагують на нього.

Мембрана – цитоплазматична структура, яка має властивість вибіркової проникності.

Органогенез – процес утворення і розвиток нових органів рослин. Починається від утворення зиготи на материнській рослині.

Осмотичний тиск – зовнішній тиск, який необхідно прикласти до розчину для того, щоб протидіяти надходженню до нього розчинника через напівпроникну мембрану.

Осмос – повільне проходження розчинника в розчин, відокремлений від нього мембраною, здатною до вибіркового пропускання різних молекул та іонів.

Пігменти – барвні сполуки, що входять до складу тканин організму. Колір піг­ментів визначається присутністю в їх молекулах хромофорних груп, які зумовлюють вибіркове поглинання світла.

Плач рослин – виділення рідини із зрізаної поверхні стебла.

Поверхневий натяг – фізичне явище, що створюється у межуючому шарі моле­кул води з повітрям внаслідок порушення тут дії сил зчеплення.

Речовини запасні – сполуки, що відкладаються у клітинах живих організмів про запас і не вступають в цей час у фізіологічні процеси, але використовуються організмом при потребі.

Речовини конституційні – речовини, з яких складаються протопласти та оболон­ки живих клітин. На відміну від запасних речовин та продуктів обміну конституційні речовини постійно присутні у клітині і не можуть бути видалені без її руйнування.

Речовини первинні – органічні сполуки, які зустрічаються в кожній живій клі­тині й інтенсивно перетворюються в обміні речовин (вуглеводи, ліпіди, білки, нукле­їнові кислоти).

Симпласт – сукупність протопластів рослин, з’єднаних плазмодесмами.

Спокій насіння вимушений – припинення ростових процесів, викликане несприятливими факторами навколишнього середовища.

 

Спокій органічний – зумовлюється активною дією інгібіторів та особливостя­ми структури насіння.

Транспіраційний коефіцієнт – кількість води, що витрачається рослиною на синтез одиниці маси сухої речовини.

Транспірація – фізіологічний процес випаровування води рослиною; буває про­дихова і кутикулярна.

Транспортування активне – переміщення іонів через біологічні мембрани, що потребує витрат метаболічної енергії,

Тропізми – спрямовані ростові рухи (вигини) органів рослин, що викликаються одностороннім впливом різних факторів середовища. Вони виникають за рахунок швид­шого росту клітин з одного боку стебла, кореня, листка внаслідок асиметричного роз­поділу гормонів росту рослин (ауксину, абсцизової кислоти). Залежно від подразника розрізняють гео-, фото- (геліо-), термо-, гідро-, тигмо- (від доторкання) тропізми.

Тургор – напружений стан клітинної оболонки, створений гідростатичним ти­ском внутрішньоклітинної рідини.

Ферменти (ензими, біокаталізатори) – специфічні білки, присутні в усіх жи­вих клітинах, що відіграють роль біологічних каталізаторів.

Флавоноїди – пігменти, що надають забарвлення різним органам рослин (анто­ціани, флавони, халкони тощо).

Формування насіння – набуття насінням властивих певній рослині форм, роз­мірів, біохімічного складу, фізіологічного стану, здатності проростати і давати потомство. Супроводжується виникненням нових органів, нагромадженням та пере­творенням речовин. В онтогенезі формування насіння – це ембріональний період розвитку рослин.

Фосфорилювання – включення в молекулу органічних сполук залишку фос­форної кислоти.

Фотодихання, світлове дихання – сукупність процесів, що відбуваються у рослинних клітинах під дією світла, внаслідок чого поглинається кисень і виді­ляється CO2.

Фотосинтез – процес побудови зеленими рослинами, синьо-зеленими водоро­стями та деякими бактеріями органічних речовин з вуглекислоти і води за рахунок енергії світла.

Фотосистема (ФС) – комплекс головного (реакційний центр), допоміжних (ан­тенних) пігментів та ферментативних систем, що забезпечує поглинання та перетво­рення світлової енергії в хімічну.

Фототрофні мікроорганізми – бактерії, прохлорофіти, а також еукаріотні ор­ганізми з різних відділків водоростей, які за допомогою хлорофілу використовують енергію світла для біосинтезу органічних речовин.

Хемосинтез – процес утворення бактеріями органічних сполук із неорганічних, при якому для відновлення вуглекислоти використовується хімічна енергія, що утво­рюється при окисленні деяких мінеральних речовин (аміаку, сірководню тощо).

 

Хлоропласти – хлорофілоносні пластиди рослин, у яких відбувається фотосинтез.

Хлорофіли – група пігментів, є органічними сполуками, які містять чотири пірольних кільця, зв’язаних атомами магнію, і мають зелене забарвлення.

Хромопласт – пластиди з жовтим, оранжевим та червоним забарвленням, що зумовлюється вмістом каротиноїдів.

Цитозоль – частина мезоплазми, що заповнює простори між органоїдами клітини.

Цитохроми – складні білки, що переносять електрони. Локалізовані у мембран­них структурах клітин усіх організмів і беруть участь у диханні, фотосинтезі, мікросомальному окисленні.

Штам – культура одного й того ж виду, яку виділено з різних джерел (грунту, водойм, організмів та ін.).