ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 2.

НАУКОВІ ПРИНЦИПИ ЛОГІСТИЧНОГО УПРАВЛІННЯ

Завдання до теми

 

Завдання 2.1.

Розрахувати параметри системи управління запасами з фіксованим інтервалом часу між замовленнями, якщо річна потреба в матеріалах складає 3755 од., число робочих днів у році – 224 днів, оптимальний розмір замовлення – 42 од., час постачання – 12 днів, можлива затримка постачання – 3 дні.

 

Методичні рекомендації до виконання завдання:

Оптимальний розмір замовлення безпосередньо не використовується в роботі системи з фіксованим інтервалом часу між замовленнями, основним параметром є інтервал часу між замовленнями.

Розрахунок інтервалу часу між замовленнями можна зробити за формулою:

I=N¸S Qопт/I

де N –  кількість робочих днів у році, дні;

S –  потреба в продукті, який замовляють, натур. од.;

Qопт – оптимальний обсяг замовлення, натур. од.

Порядок розрахунку параметрів системи управління запасами з фіксованим 346 інтервалом часу між замовленнями представлено в табл. 2.1.

Таблиця 2.1.

Розрахунок параметрів системи управління запасами з фіксованим інтервалом часу між замовленнями

Показник

Порядок розрахунку

1. Потреба, натур.один.

вихідна інформація

2. Інтервал часу між замовленнями, дн.

формула

3. Час постачання, дн.

вихідна інформація

4. Можлива затримка постачання, дн.

вихідна інформація

5. Очікуване середньодобове споживання, натур. один./дн.

(1)/кількість робочих днів

6. Очікуване споживання за час постачання, натур.один.

(3)×(5)

7. Максимальне споживання за час постачання, натур.один.

[(3)+(4)] ×(5)

8. Страховий запас, натур.один.

(7)-(6)

9. Максимальний бажаний запас, натр.один.

(8)+ [(2) × (5)]

10. Розмір замовлення (партії постачання), натур.один.

Формла Уілсона

 

Завдання 2.2.

Фірма «Садочок» виробляє та реалізує соки однойменної назви. За допомогою теорії логістики ідентифікуйте системи трансформації товарів в логістичний продукт та логістичні процеси. Визначте зміну тих чи інших параметрів в ідентифікованих логістичних процесах. Здійсніть аналіз трансформації товару в логістичний продукт. Отриману інформацію використайте для окреслення логістичних проблем у сферах:

-             фізичного переміщення (транспортування) соків;

-             інформаційного забезпечення логістичних процесів;

-             утримання оптимальних запасів соків;

-             синхронізації інфраструктури логістичних процесів;

-             оптимізації логістичних витрат.

 

Завдання 2.3.

Підприємство «Вікно Буд» виготовляє металовироби для будівельних організацій. У зв'язку зі зміною умов постачання основних матеріалів із м. Рівне підприємство змушене здійснювати постачання втричі більшими партіями. При цьому ніяких змін не відбулося у системі збуту готової продукції На основі формування цілей підсистем підприємства необхідно здійснити ідентифікацію цільових конфліктів та відповідних їм конфліктів витрат. Результатом цього має бути економічна інтерпретація залежності trade off між:

-             витратами закупівлі і витратами транспортування;

-             витратами транспортування і витратами складування;

-             витратами замовлень і витратами запасів;

-             витратами утримання запасів і витратами вичерпання запасів; витратами виробництва і витратами запасів незавершеного виробництва;

-             витратами запасів у збуті і витратами виробництва.

 

Завдання 2.4.

Визначте рівень максимального запасу, тривалість циклу замовлення, якщо відомо, що на підприємстві використовується система управління запасами з фіксованою періодичністю замовлення. Відомо, що річна потреба підприємства у сировині становить 5000 тонн, постійні витрати на організацію одного замовлення становлять 240 грн., а ціна одиниці товару рівна 30 грн./од., річні витрати на утримання запасів становлять 25% від ціни товару. Термін виконання замовлення становить 10 днів. Підприємство працює 360 днів на рік.

 

Завдання 2.5.

На підприємстві використовується система управління запасами з фіксованим розміром замовлення. Визначте середній розмір запасу сировини. Потреба підприємства у сировині на плановий період становить 50 000 тонн, витрати на оформлення одного замовлення рівні 700 грн., вартість зберігання 1 тонни сировини на складі підприємства становить 300 грн. в рік. Час виконання замовлення в звітному році коливався в наступних межах (табл. 2.2).

Таблиця 2.2

Час виконання замовлення у звітному році, днів

Тривалість виконання замовлення

№ 1

№ 2

№ 3

№ 4

№ 5

11

12

10

14

10

 

Підприємство працює 360 днів на рік. Споживання сировини на підприємстві відбувається рівномірно.

 

Завдання 2.6.

Відомо, що тривалість інтервалу між замовленнями у системі з фіксованою періодичністю замовлення становить 10 днів, час доставки замовленої продукції рівний 3 дням. Страховий запас на підприємстві передбачений в обсязі 16 одиниць, а середньодобовий обсяг використання сировини становить 2 одиниці. Визначте максимальний рівень запасу, середній рівень запасу та розмір замовлення у момент коли точка замовлення наступила в той момент часу, коли розмір наявного запасу був рівний його середньому значенню.

Підприємство купує матеріал у постачальника партіями 250 одиниць по ціні 400 грн. за 1 одиницю. Річний обсяг потреби в цьому матеріалі становить 2500 одиниць. Витрати на розміщення і виконання одного замовлення рівні 2500 грн., а річні затрати на зберігання одиниці матеріалу на складі 50 грн.

Розрахуйте:

1) економічну партію закупівлі матеріалу у постачальника;

2) повні затрати, які включають затрати на закупівлю матеріалів, їх зберігання на складі, розміщення і виконання замовлень при закупівлі матеріалів партіями в 250 одиниць і економічними партіями;

3) економію затрат при переході від закупівлі матеріалів у постачальника партіями в 250 одиниць до економічної партії закупівлі.

 

Завдання 2.7.

Визначить оптимальний розмір замовлення  матеріалів та тривалість циклу замовлення, якщо на підприємстві допускається існування дефіциту матеріальних ресурсів. Відомо, що економічний розмір замовлення матеріалу даного виду становить 500 од., витрати на утримання одиниці запасу матеріалу на складі підприємства становлять 0,1 грн. в рік, втрати через дефіцит становлять 0,20 грн. в рік.

 

Завдання 2.8.

Визначить оптимальний розмір замовлення  матеріалів та тривалість циклу замовлення, якщо на підприємстві допускається існування дефіциту матеріальних ресурсів. Відомо, що річна потреба підприємства в матеріалі становить 5000 тонн, витрати на організацію одного замовлення - 500 грн., витрати на зберігання 1 тонни матеріалу на складі підприємства становлять 50 грн., втрати через дефіцит матеріалу становлять 30 грн. в рік.

 

Завдання 2.9.

Визначить оптимальний розмір замовлення  комплектуючих та тривалість циклу замовлення, якщо на підприємстві допускається існування дефіциту комплектуючих. Відомо, що річна потреба підприємства в комплектуючих становить 4000 шт., витрати на організацію одного замовлення 200 грн., витрати на утримання 1 шт. комплектуючих на складі підприємства становлять 10 грн., втрати через дефіцит комплектуючих становлять 0,2 грн. в рік.

 

Завдання 2.10.

Визначить сукупні витрати на управління запасами на підприємстві, яке використовує систему з фіксованим розміром замовлення, якщо відомо, що мінімальний рівень запасу (точка замовлення) рівний 200 од, час відставання поставки від замовлення 15 днів, а страховий запас становить 50 од. Витрати на оформлення одного замовлення рівні 150 грн., витрати на зберігання 1 одиниці сировини становлять 35% від її ціни. Ціна одиниці сировини 70 грн.

 

Завдання 2.11.

Визначте оптимальний розмір партії замовлення, рівень мінімального замовлення (точку замовлення) та сукупні річні витрати на управління запасами, якщо відомо, що на підприємстві використовується система управління запасами з фіксованим розміром замовлення. Відомо, що річна потреба підприємства у сировині становить 4400 одиниць, постійні витрати на організацію одного замовлення складають 15 грн., а ціна одиниці товару рівна 2 грн./од., річні витрати на утримання запасів становлять 2,5 грн. на одиницю сировини. Термін виконання замовлення в середньому становить 2 тижні. Підприємство працює 360 днів на рік.