ТЕМА 12. СИСТЕМА СТАНДАРТІВ СЕРІЇ ISO 9000, ISO 14000, ISO 22000. МАРКУВАННЯ ЗНАКОМ ВІДПОВІДНОСТІ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЩОДО МАРКУВАННЯ В КРАЇНАХ ЄС

 

1.      Стандарти серії ISO 9000, ISO 14000, ISO 22000

2.      Вимоги до маркування відповідності в Україні

3.      Принципи маркування відповідності в ЄС

4.      Продукція, що підлягає маркуванню СЕ

5.      Нанесення маркування СЕ

6.      Маркування СЕ й інші маркувальні знаки

 

1. Стандарти серії ISO 9000, ISO 14000, ISO 22000

Міжнародними стандартами з якості є стандарти ISO серії 9000 і 10000. Міжнародні стандарти ISO серії 9000 визначають розроблення, впровадження та функціонування систем якості. Вони не стосуються конкретного сектора промисловості чи економіки і являють собою настанови з управління якістю та загальні вимоги щодо забезпечення якості, вибору і побудови елементів систем якості. Вони містять опис елементів, що їх мають включати системи якості, а не порядок впровадження цих елементів тією чи іншою організацією. Вони не мають на меті спонукати до створення однакових систем якості, оскільки різні організації мають різні потреби. 

Побудова та шляхи впровадження систем якості повинні обов'язково враховувати конкретні цілі організації, продукцію, яка нею виготовляється, процеси, що при цьому застосовуються, а також конкретні методи праці. В подальшому були внесені зміни в стандарти ISO серії 9000, які забезпечують більш зручне користування ними. 

Серія стандартів ISO 9000складеться з: ISO 9000, ISO 9001, ISO 9004. ISO 9000:2000. Системи управління якістю. Основні положення та словник. Стандарт розроблено Технічним комітетом ISO/ТС 176 „Управління якістю і забезпечення якості", Підкомітетом SC 1 „Поняття та термінологія". Цей стандарт описує основні положення систем управління якістю, які є предметом стандартів серії ISO 9000, і визначає відповідні терміни. Дію цього стандарту поширюють на організації, що прагнуть досягнути переваги завдяки впровадженню системи управління якістю; організації, що прагнуть отримати впевненість у тому, що їхні постачальники виконуватимуть їхні вимоги до продукції; замовників продукції; усі сторони, зацікавлені в єдиному розумінні термінології, яку використовують у сфері управління якістю; усі сторони, внутрішні чи зовнішні стосовно організації, які здійснюють оцінювання або аудит системи управління якістю на відповідність вимогам ISO 9001; осіб, внутрішніх чи зовнішніх стосовно організації, які провадять консультування або підготовку з питань системи управління якістю, прийнятної для цієї організації; розробників відповідних стандартів. ISO 9001:2000. Системи управління якістю. Вимоги. Стандарт розроблено Технічним комітетом ISO/ТС 176 „Управління якістю і забезпечення якості". Стандарт містить вимоги до систем управління якістю, спрямовані на забезпечення якості і підвищення задоволеності споживача. 

На відміну від попереднього нове видання ISO 9001 та ISO 9004 утворює узгоджену пару стандартів з управління якістю. ISO 9004:2000. Системи управління якістю. Настанови щодо поліпшення діяльності. Стандарт розроблено Технічним комітетом, ISO/ТС 176 „Управління якістю і забезпечення якості", Підкомітетом SC 2

„Системи якості". Цей стандарт містить настанови, які виходять за межі вимог, наведених в ISO 9001, призначений для того, щоб одночасно врахувати результативність та ефективність системи управління якістю, і, таким чином, потенційні можливості поліпшення показників діяльності організації. Порівняно з ISO 9001, цілі, пов'язані із задоволенням інтересів замовників і з якістю продукції, розширені і містять задоволеність зацікавлених сторін і показники діяльності організації. 

Стандарти ISO серії 9000 передбачають застосування систем якості у чотирьох ситуаціях: отримання вказівок щодо управління якістю; контракт між першою та другою сторонами (постачальник-споживач); затвердження або реєстрація, що їх проводить друга сторона; оцінка відповідності або реєстрація, що їх проводить третя (незалежна) сторона. Організація-постачальник повинна встановити і підтримувати таку систему якості, яка б передбачала всі ситуації, з якими може зіткнутися організація. Нижче згідно з стандартом ISO 9000 наводяться вказівки, що дозволяють організаціям правильно обрати стандарт ISO серії 9000 та 10000 і отримати корисну інформацію щодо впровадження систем якості.. 

Розширення глобальної конкуренції призводить до того, що споживач починає висувати дедалі жорсткіші вимоги щодо якості. Для того, щоб не втратити конкурентоздатність і підтримувати високі економічні показники, організаціям - постачальникам необхідно впроваджувати все ефективніші та дійові системи. Цей стандарт подає пояснення основних понять у галузі якості і містить настанови щодо вибору та застосування стандартів ISO серії 9000 для цієї мети. ISO 9001:1994. Звертатися і застосовувати його постачальнику слід у разі потреби довести свою здатність управляти процесом як проектування, так і виробництва продукції, що відповідає усім вимогам. Вони перш за все мають на увазі задоволення споживача за рахунок запобігання невідповідності на всіх етапах від проектування до обслуговування. 

Цим стандартом встановлена відповідна модель забезпечення якості. ISO 9004:2000. Слід звертатися будь-якій організації, що має намір розробити та запровадити систему якості. Для того, щоб відповідати своєму призначенню, організація повинна забезпечити керованість технічними, адміністративними і людськими чинниками, що впливають на якість продукції. 

Стандарт містить повний перелік елементів системи якості, що стосуються всіх етапів життєвого циклу продукції і відповідних заходів, з якого організація може набрати і застосувати елементи згідно з своїми потребами. За роки, що пройшли від часу опублікування, вони отримали широке визнання та розповсюдження, а більш як 50 країн прийняли їх як національні. Після розповсюдження почався процес їх широкого застосування при оцінки відповідності систем якості. Це викликало потребу визначення правил самої процедури оцінки відповідності, а також вимог до експертів, які здійснюють перевірку системи. З цією метою IS0/TC 176 підготував та опублікував у 1990-1992 p. стандарти ISO серії 10000. Міжнародні стандарти ISO серії 10000 містять настанови щодо перевірки системи якості, кваліфікаційні вимоги до експертів-аудиторів з перевірки системи якості, керування програмою перевірки якості. Ця серія стандартів складається з: ISO 10005:1995. Управління якістю. Настанови щодо якості планування. ISO 10007:1995. Управління якістю. Настанови щодо управління конфігурацією. ISO 10011-1:1990. Настанови щодо аудиту систем якості. Частина 1. 1. Перевірка. ISO 100112:1991. Настанови щодо аудиту систем якості. Частина 2. 2. Критерії кваліфікації для аудиторів систем якості. ISO

10011-3:1991. Настанови щодо аудиту систем якості. Частина 3. 3. Керування програмами перевірки. ISO 100121:1992. Вимоги до забезпечення якості і вимірювального обладнання. Частина 1. Система метрологічного підтвердження вимірювального обладнання. ISO 10013:1995. Настанови щодо розробки посібників якості. ISO/DIS10006. Управління якістю. Настанови щодо управління якістю проектування. ISO/DIS 10012-2. Вимоги гарантії якості вимірювального устаткування. Частина 4. Управління процесами вимірювання. ISO/DIS 10014. Настанови щодо управління економікою якості. 3. Нові пропозиції ISO/NP 10015. Настанови щодо постійного навчання і підвищення кваліфікації. Записи перевірки і тестування. Подання результатів. ISO/NP 10017. Настанови щодо використання статистичних методів в серії стандартів ISO 9000. 

До цих стандартів слід звертатися при організації, плануванні, здійсненні та документуванні перевірки систем якості. Вони містять настанови щодо перевірки наявності та реалізації елементів систем якості; перевірки здатності системи забезпечувати досягнення заданих показників якості; настанови щодо критеріїв кваліфікації експертів-аудиторів систем якості, а також щодо освіти, підготовки, досвіду, персональних якостей та керівних здібностей, необхідних для виконання перевірки якості; настанови щодо керування програмами перевірки систем якості. 24 ISO 10011 має такі три самостійні частини: настанови щодо перевірки системи якості; кваліфікаційні вимоги до експертів-аудиторів з перевірки системи якості; керування програмою перевірки якості. ISO 100111:1990. Слід звертатися при організації, плануванні, здійсненні та документуванні перевірки систем якості. Він містить настанови щодо перевірки наявності та реалізації елементів систем якості і перевірки здатності системи забезпечувати досягнення заданих показників якості. ISO 10011-2:1991. 

Слід звертатися при потребі відбору кадрів та підготовки експертів-аудиторів систем якості. Подано настанови щодо критеріїв кваліфікації експертів-аудиторів систем якості, а також щодо освіти, підготовки, досвіду, персональних якостей та керівних здібностей, необхідних для виконання перевірки якості. ISO 10011-3:1991. Слід звертатися при плануванні керування програмою перевірки якості. Містить настанови щодо керування програмами перевірки систем якості. ISO 10012 містить вимоги щодо забезпечення якості вимірювального обладнання. ISO 10012-1:1992. Слід звертатися, якщо якість продукції чи процесу має високу залежність від можливості проводити точні вимірювання. У ньому встановлені основні характеристики системи підтвердження, які постачальник повинен використовувати щодо своїх засобів вимірювання. Містить вимоги до засобів вимірювання постачальника щодо забезпечення якості, на основі яких доводиться, що вимірювання проводяться з належною точністю та в належному порядку. Він містить більш детальні вимоги в порівнянні з тими, що наводяться в ISO 9001, ISO 9002 та ISO 9003, і дає вказівки щодо впровадження.

 

2. Вимоги до маркування відповідності в Україні

Знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом. Знак відповідності наноситься перед уведенням продукції в обіг. Знак відповідності може супроводжуватися піктограмою або будь-яким іншим знаком, що вказує на особливий ризик або використання. Знак відповідності супроводжується ідентифікаційним номером призначеного органу з оцінки відповідності, якщо такий орган був залучений на етапі контролю виробництва, у форматі UA.TR.YYY або YYY, де: UA - умовне позначення України латинськими літерами; TR - умовне позначення, яке означає, що орган з оцінки відповідності призначено на виконання робіт з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів; YYY - ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності.

Ідентифікаційний номер призначеного органу з оцінки відповідності наноситься таким органом або за його вказівкою виробником чи уповноваженим представником. Виробник (або уповноважена ним особа), який провів сертифікацію власної продукції і отримав сертифікат відповідності, має право на використання знака відповідності або інших допустимих вказівок на наявність сертифікату відповідності в рекламних та інших цілях, які не суперечать чинному законодавству і не вводять в оману споживача щодо сертифікованого статусу.

Право на використання знаку відповідності надається заявнику на підставі укладеної ліцензійної угоди. Якщо заявник сертифікації є не виробником продукції, а уповноваженою організацією, що діє від його імені на підставі довіреності, то обов'язок виконання вимог по маркування покладається на нього. Порядок застосування національного знака відповідності технічним регламентам регламентується Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2001 року №1599.

Національний знак відповідності має форму незамкнутого з правого боку основного кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Три (середня і дві бічні) вершини трилисника (з внутрішніми кутами 30 градусів) розміщені у верхній частині уявного вписаного кола з радіусом, становить 0,7 радіуса основного кола, а четверту (з внутрішнім кутом 80 градусів) - у нижній частині. Середня вершина є верхньою точкою уявного вписаного кола, дві бічні - розміщені симетрично під кутом 15 градусів до горизонтальної лінії, що проходить через його центр. Четверта (нижня) вершина знаходиться на відстані 0,6 радіуса основного кола на вертикальній лінії, що проходить через його центр.

На середині прямої, що з'єднує центр кола з нижньою вершиною, знаходиться умовний центр трилисника, з якого виходять шість променів. Чотири з них з'єднують цю точку з вершинами трилисника, а два - точки перетину бокових ліній кута, створеного середньою вершиною, з горизонтальною лінією, що проходить через центр уявного кола. Площини трикутників трилисника зліва від променів, які з'єднують його центр з бічними і середньої вершинами, мають той же колір, що і зображення знака. Довжина розриву основного кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів). Товщина ліній трилисника - 0,01 радіуса кола. Товщина лінії кола - 0,05 радіуса кола.

Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами. Поруч зі знаком можуть зазначатися цифри, що позначають реєстраційний номер органу з оцінки відповідності, якщо такий залучався до процедури підтвердження відповідності продукції.

 

3. Принципи маркування відповідності в ЄС

Маркування CE, - це одна з умов вільного руху продукції на Європейському Маркування СЕ символізує відповідність всім вимогам, що висуваються до  виробників продукції шляхом прийняття Директив Співтовариства, які передбачають нанесення маркування. Нанесене на продукції маркування - це декларація фізичною або юридичною особою, що встановлює або відповідає за установку маркування, того, що продукт відповідає всім відповідним вимогам, і що він пройшов відповідні процедури оцінки відповідності. Тому, державні органи не мають права обмежувати розміщення на ринку та використання продукції, що має маркування ЄС, за винятком випадків, коли такі міри можуть бути виправдані доказами невідповідності продукту.

Директиви, що передбачають нанесення маркування CE, головним чином додержуються принципів

Нового підходу та Глобального підходу, але це саме по собі не пов'язане із застосуванням маркування CE.

Практично, маркування СЕ може бути введене до законодавства Співтовариства як маркування юридичної відповідності за умови:

-     Застосування методу повної гармонізації, що означає, що національні норми, які відхиляються та зачіпають ті ж суспільні інтереси, що й дана Директива, заборонені; і

-     Директива містить процедуру оцінки відповідності, що дотримується принципів та модулів, зазначених в Постанові 2008/768/ЄC.

Як правило, всі Директиви Нового підходу забезпечують всі необхідні відомості й умови із застосування маркування CE. Оскільки вся продукція, що охоплюються законодавством Нового підходу, має маркування СЕ, це маркування не призначене служити комерційним цілям. Це ж стосується й маркування СЕ походження продукту, тому що воно не вказує, що продукт виготовлений у Співтоваристві.

 

4. Продукція, що підлягає маркуванню СЕ

Маркування CE обов'язкове й повинне бути нанесене/встановлене перш ніж продукт, що підлягає обов'язковому маркуванню, буде розміщений на ринку та введений в експлуатацію, за винятком випадків, коли спеціальне законодавство передбачає інший порядок.

Якщо продукція підпадає під кілька законодавчих актів, кожен з яких передбачає установку маркування CE, маркування повинне показувати, що ця продукція відповідає вимогам всіх цих положень. Це особливо важливо у випадках міжнародних угод (тобто ACAA або Угод про Торгівлю), що не охоплюють усього відповідного Європейського законодавства. З іншого боку, продукт може не мати маркування СЕ, якщо він не підпадає під дію законодавства, що передбачає його нанесення/установку.

Зобов'язання з нанесення маркування СЕ поширюється на всю продукцію, що підпадає під дію відповідного законодавства (тобто Директив), що передбачають її застосування, призначену для ринку Співтовариства та/або ринку країни, що має відповідну угоду із Союзом (наприклад, країни Європейської Економічної Зони, країни, що мають митні угоди, і т.п.). Тому, маркування CE поширюється на:

-    всю нову продукцію, незалежно від того, чи зроблена вона території Євросоюзу або в третіх країнах;

-    використовувану та стару продукцію, завезену із третіх країн; і

-     істотно змінену продукцію, що підпадає під визначення Директив як нова продукція.

-    Законодавство (Директиви) можуть звільняти певну продукцію від застосування маркування CE, навіть якщо вона підпадає під маркування. Як правило, така продукція підлягає вільному руху, якщо вона:

-    супроводжується декларацією відповідності (як у випадку з компонентами безпеки, зазначеними в Директиві про машини й механізми, і частково закінченими човнами, зазначеними в Директиві про розважальні судна);

-    супроводжуються декларацією сумісності (як у випадку із продукцією, що має несуттєвий вплив на здоров'я й безпеку, і визначеної відповідно до Директиви про будівельну продукцію);

-     супроводжуються офіційним документом (як у випадку з виготовленими на замовлення медичними приладами та пристроями, призначеними для клінічних досліджень і зазначеними в Директивах ЄС щодо медичних пристроїв, що вживлюються, та медичних пристроїв, призначених для оцінки працездатності та зазначених в Директиві щодо медичних пристроїв для vitro діагностики);

-   супроводжуються сертифікатом відповідності (як у випадку з компонентами, зазначеними в Директиві

щодо потенційно вибухових атмосфер, які призначені для використання в устаткуванні або захисних системах, і запірною арматурою, зазначеною в Директиві щодо газових приладів);

-    містить ім'я виробника та здійснюється відповідно до авторитетної технічної практики (як у випадку з деякими посудинами, зазначеними в Директивах щодо посудин тиску й простих механізмів, що працює під тиском).

 

5. Нанесення маркування СЕ

Маркування повинне наноситися виробником або вповноваженим представником, зареєстрованим у Співтоваристві або на території, у межах якої діє відповідний закон, і на підставі відповідних угод (наприклад, ACAA). Маркування CE повинне мати форму, зазначену наприкінці цієї глави. При зменшенні або збільшенні маркування CE слід дотримуватися пропорцій. Маркування CE на продукті або на табличці технічних даних повинне бути видимим, чітким та незмивним. У випадках, якщо це не можливо або не дозволяється через характер продукції, маркування повинне бути прикріплене до впакування, якщо таке є, і до супровідних документів, якщо відповідна Директива передбачає такі документи.

У випадку участі вповноваженого органа в контролі виробництва, відповідно до відповідних Директив, його ідентифікаційний номер повинен зазначатися після маркування CE. Виробник або його вповноважений представник, зареєстрований на території Євросоюзу, наносить ідентифікаційний номер під відповідальність уповноваженого органа.

Виробник, зареєстрований в Євросоюзі або за його межами, - особа, що несе остаточну відповідальність за відповідність продукту вимогам Директиви та за нанесення маркування СЕ. Виробник може призначати вповноваженого представника, зареєстрованого в Співтоваристві, що представляє його інтереси. Особа, відповідальна за розміщення продукту на ринку, може, у виняткових випадках, вважатися особою, яка прийняла на себе відповідальність виробника.

Маркування СЕ не може, в принципі, застосовуватися до закінчення процедури оцінки відповідності, з метою гарантії того, що продукт відповідає всім вимогам відповідних Директив. Це звичайно відбувається наприкінці виробничої фази. Це не представляє жодної проблеми: так наприклад, маркування CE наноситься на табличку технічних даних, що не прикріплюється до продукту до заключної інспекції.

Однак, якщо маркування CE є невід’ємною частиною продукту або його компонента, наприклад, при нанесенні його штампуванням або виливком, маркування може бути нанесене на будь-якій іншій стадії виробничої фази, за умови, що відповідність продукту перевірена на етапі виробництва.

Маркування CE повинне, як правило, бути зазначене на продукті або на табличці технічних даних. Крім того, воно може бути нанесене, наприклад, на впакуванні або на супровідних документах. У той же час, воно може, у виняткових випадках, не наноситися на продукт або табличку технічних даних, якщо загальне правило не може бути виконано. Це виправдано в тих випадках, коли його нанесення на продукт неможливо (наприклад, на певних видах вибухових речовин), в силу обґрунтованих технічних або економічних причин, за неможливості дотримання мінімальних розмірів, або неможливості гарантувати видимість, чіткість і незмивність маркування.

У таких випадках маркування CE повинне вказуватися на впакуванні, за його наявності, і в супровідних документах, якщо вони передбачені відповідною Директивою. Маркування CE не може бути опущене або перенесене на впакування або супровідні документи винятково з естетичних міркувань.

Як зазначалося вище, маркування CE символізує відповідність основним громадським інтересам, охоплюваним відповідним законодавством. Тому, воно повинне розглядатися державними органами й іншими зацікавленими сторонами як важлива інформація (наприклад, розповсюджувачами, споживачами й іншими користувачами). Аналогічно, вимога наочності означає, що маркування CE повинно бути легко доступним для всіх сторін. Воно може, наприклад, розташовуватися на звороті або нижній частині продукту. Для забезпечення розбірливості потрібно, щоб мінімальна висота маркування становила мінімум 5 мм. Маркування повинне бути незмивним, щоб у нормальних умовах воно не стерлося, не залишивши помітних слідів, (наприклад, деякі стандарти продукту передбачають перевірку на стирання водним та уайт-спірітом). Однак, це не означає, що маркування CE повинне становити невід'ємну частину продукту.

Уповноважений орган може мати відношення до етапу розробки, виробництва, або до обох етапів, залежно від застосовуваних процедур оцінки відповідності. Якщо він має відношення до етапу розробки та це положення зафіксоване відповідним законодавством, то поруч із маркуванням CE повинен стояти ідентифікаційний номер уповноваженого органа. Таким чином, ідентифікаційний номер уповноваженого органа, що бере участь в оцінці відповідності згідно модуля B Постанови 2008/768/ЄC, не ставиться після маркування CE. Іноді відразу кілька вповноважених органів пов'язані з виробничою фазою, це можливо у випадку дії декількох Директив. У цьому випадку, після маркування ЄС можуть проставлятися кілька ідентифікаційних номерів.

Таким чином, маркування CE на продукції повинне виглядати так, як це передбачено відповідною Директивою, або:

без ідентифікаційного номера, що означає, що уповноважений орган не втручався у виробничу фазу; або

з ідентифікаційним номером, що означає, що уповноважений орган бере на себе відповідальність за:

● випробування спеціальних аспектів продукту;

● перевірки продукту;

● експертизу та тести, проведені з метою оцінки відповідності продукту на етапі контролю виробництва; або

● оцінку виробництва, гарантію якості продукту або повну гарантію якості.

Маркування CE й ідентифікаційний номер уповноваженого органа не обов'язково повинні наноситься в межах Євросоюзу. Вони можуть наноситися для третіх країн, наприклад, якщо продукт зроблений у третіх країнах й уповноважений орган здійснив оцінку його відповідності в цій країні. Маркування CE й ідентифікаційний номер можуть також наноситися окремо, за умови, що вони є взаємозалежними.

Маркування CE складається винятково з букв «СЕ», після яких ставиться ідентифікаційний номер будь-якого вповноваженого органа, пов'язаного з виробничою фазою. Піктограми або інші маркувальні знаки, наприклад, категорія використання, є, відповідно до деяких Директив Нового підходу, додатковими до маркування CE, але не утворюють його частину.

 

6. Маркування СЕ й інші маркувальні знаки

Маркування СЕ - це єдине маркування, що символізує відповідність всім вимогам, які висуваються до виробників продукту, передбаченим відповідними Директивами щодо нанесення маркування. Державні органи повинні втримуватися від введення будь-яких посилань на інші маркувальні знаки відповідності до їхніх національних норм, які б означали відповідність вимогам, що асоціюються з маркуванням CE. Продукт може мати додаткове маркування та маркувальні знаки, за умови, що вони:

●         виконують функцію, відмінну від функції, що виконує маркування CE,

●         не сприймаються, як маркування CE, і ● не погіршують її зрозумілість і видимість.

Маркування CE вводиться Євросоюзом для того, щоб замінити всі обов'язкові маркування відповідності, що мають ті ж значення, які існували до проведення гармонізації. Такі національні маркування відповідності зараз несумісні з маркуванням СЕ та відповідним законодавством Нового підходу.

При введенні Директив, країни - члени ЄС повинні включити маркування CE до своїх національних норм та виконавчих процедур. Вони також повинні втримуватися від введення до свого національного законодавства іншого маркування відповідності, що має те ж значення, що й CE. Логічно, що це поширюється також і на треті країни, що укладають угоду з Євросоюзом. Однак, у зв'язку з тим, що необхідна певна підготовка відповідних інститутів, в останньому випадку, перед набуттям чинності відповідної угоди доцільно, щоб третя країна ввела маркування відмінне від CE, але з дотриманням аналогічних процедур.

Власники торговельних марок, подібних до маркування CE, які були придбані перед введенням маркування CE, будуть захищені від експропріації, тому що такі марки не будуть, як правило, вводити в оману органи нагляду за ринком, розповсюджувачів, користувачів, споживачів або інші треті сторони.

Беручи до уваги цілі технічної гармонізації, маркування та маркувальні знаки, додаткові до маркування CE, повинні виконувати функцію, відмінну від функції, що виконується маркуванням CE.

Таким чином, вони повинні забезпечувати додаткове значення в підтвердженні відповідності цілям, які відмінні від цілей позначених маркуванням CE, (наприклад, екологічні аспекти, не охоплені чинним законодавством).

Нанесення законного маркування (такого, наприклад, як захищена торговельна марка виробника) або дозволеної сертифікації й інших маркувальних знаків додатково до маркування CE допускається, якщо таке маркування або маркувальні знаки не сприймаються як маркування CE і не погіршують зрозумілість і видимість маркування CE. Така плутанина може бути викликана значенням або формою маркування CE.

Чи вносить маркування або маркувальні знаки плутанину - вирішується відповідними зацікавленими сторонами, які можуть зіштовхнутися із цією проблемою.

 

Запитання для самоперевірки

1.          Охарактеризуйте стандарти групи ISO 9000? Який вплив мають стандарти групи ISO 9000 на формування систем якості в світі?

2.          Які принципи маркування відповідності в Україні та Європі? Які основні відмінності?