Тема 24. Деякі питання митного оформлення 

Сертифікація вітчизняної продукції

У загальному випадку під час проведення сертифікації здійснюють випробування продукції, атестацію провадження, перевірку та оцінку системи якості, технічний нагляд. У кожному конкретному випадку склад і послідовність дій при проведенні сертифікації визначення прийнятою схемою сертифікації.

Система сертифікації УкрСЕПРО – це державна система сертифікації продукції в Україні. Вона призначена для проведення особливої та добровільної сертифікацій продукції.

У разі обов’язкової сертифікації перевірці підлягають такі групи показників: безпека, сумісність і взаємозамінність, енерго- та ресурсозбереженість, а також вплив на навколишнє середовище.

Структуру системи утворюють національні організації сертифікації:

-    Держспоживстандарт України;

-    органи сертифікації продукції;

-    випробувальні лабораторії;

-    органи сертифікації якості;

-    територіальні центри стандартизації;

-    навчально-науковий центр стандартизації, метрології та якості продукції.

Згідно з підписаними угодами про взаємне визнання результатів сертифікації, видані в Україні сертифікати відповідності мають визнання в таких країнах СНД: Вірменія, Білорусь, Грузія, Казахстан, Молдова, Росія, Узбекистан, Таджикистан, Туркменистан.

Сертифікат відповідності видається винятково органам із сертифікації продукції, може видаватися на одиничний виріб на партію продукції або на продукцію, що виробляється підприємством серійно протягом терміну, встановленого ліцензійною угодою. Орган сертифікації продукції оформляє сертифікат відповідності, реєструє в реєстрі системи згідно з ДСТУ34-15 96 р. та видає заявку.

Підтвердження факту сертифікації продукції можна здійснити: оригіналом сертифіката відповідності, знаком відповідності, завіреним сертифікатом згідно з ДСТУ2296-96 р., копією сертифіката, завіреною органом, який видав сертифікат, а також інформацією в документі, що додається до продукції з зазначенням номера сертифіката, терміну його дії та органу, що його видав.

У системі УкрСЕПРО введені національні знаки відповідності.

Знак відповідності – це захищений в установленому порядку знак, який свідчить, що маркована ним продукція відповідає конкретному стандарту чи іншому нормативному документу. Форма, розміри та ТУ до національного знаку відповідності, а також правила застосування встановлені ДСТУ 2263 – 1993.

Бланки сертифікатів відповідності, а також свідоцтв про визнання повинні виготовлятись на аркушах спеціального паперу формату А-4 з водяними знаками і захисними волокнами. Колір рамки бланків сертифікатів відповідності для форми 1 – блакитний, для форми 2 – зелений, для форми 3 – рожевий.

Бланки документів та їхні копії повинні мати такі ступені захисту:

1Фарби, що світяться ультрафіолетовим світлом.

2.Мікрошрифти, які не можна скопіювати.

3.Оригінальні смуги та заставки орнаментів національної символіки.

4.Розетки посередині документа, які виконуються шляхом нашарування різними за малюнком та насиченістю растрів блакитного та жовтого кольорів.

5.Вибір таких кольорових тонів, які не заважають основному тексту, але значно ускладнюють можливість підробки.

6.Обрамлення спеціальною рамкою з захисними елементами. В обрамленні використовуються переплетення дуже тонких ліній позитивного і негативного відображення.

7.Кольорова рамка з рельєфним написом «ДСТУ» на зворотному боці бланка.

 Процедура визначення сертифікації продукції, що імпортується

Система сертифікації УкрСЕПРО має виняткове право визнавати результати сертифікації продукції, видані іншими державами.

Об’єктами визнання є:

1. Протоколи випробувань;

2.Сертифікати і знаки відповідності;

3.Іноземні свідоцтва відповідності на продукцію.

Перелік товарів, послуг, які підлягають перевірці на підтвердження їхньої відповідності вимогам обов’язкової сертифікації, встановленої ДСТУ. Рішення про визнання сертифікатів, виданих органами сертифікації іноземних держав на вітчизняну та імпортовану продукцію, приймає тільки сертифікаційний орган УкрСЕПРО.

Процедура визнання результатів сертифікації продукції, що імпортується в Україну, здійснюється на основі підтвердження відповідності продукції обов’язковим вимогам, встановленим законодавчими актами і нормативними документами, міжнародними та національними стандартами, що діють в Україні.

Процедура визнання здійснюється шляхом укладання угод або прийняття рішень про визнання.

Свідченням визнання закордонних сертифікатів є сертифікат відповідності, виданий у системі УкрСЕПРО, чи свідоцтво про визнання.

Угоди про визнання сертифікації складаються за:

1.Наявності національної системи сертифікації держави-імпортера, що має організаційно-методичні документи, акредитовані органи сертифікації, випробувальних центрів відповідно до вимог стандартів ІСО 9000, EN 45000, EN 29000.

2.Наявності акредитованих органів сертифікації, випробувальних лабораторій, акредитованих у міжнародних системах сертифікації конкретного виду продукції, створених спільно з державами-учасниками.

Процедура визнання результатів сертифікації передбачає такі етапи у разі складання угоди:

-    розгляд заявки та аналіз документації для складання угоди;

-    складання угоди про визнання угоди сертифікації продукції;

-    оформлення та реєстрація сертифікатів та знаків відповідності, внесення їх до реєстру УкрСЕПРО і видача заяв;

-    технічний нагляд за імпортованою продукцією.

Під час прийняття рішення:

-    розгляд заявки, аналіз документації, що подаються на визнання результатів сертифікації продукції;

-    прийняття рішення про можливість видачі сертифіката відповідності, оформлення та реєстрація його; внесення до реєстру, технічний нагляд за імпортованою продукцією.

Порядок митного оформлення товарів, що підлягають обов’язковій сертифікації

Порядок митного оформлення товарів, що підлягають обов’язковій сертифікації, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України 4 листопада 1997 р. (зміни №1211, від 27 серпня 2003 р. №1361).

Порядок визначає механізм митного оформлення імпортних товарів, що підлягають обов’язковій сертифікації в Україні і ввозяться на територію України суб’єктами підприємницької діяльності з метою їх продажу чи обміну. Порядок не поширюється на товари, що ввозяться як подарунки у режим тимчасового ввезення (вивезення), як гуманітарна і технічна допомога, як інвестиції до статутного фонду, для проведення виставок, на митні ліцензійні склади, як дослідні зразки для товарів групи 1-24.

Підставою для митного оформлення товару для вільного використання на митній території України є:

-    сертифікат відповідності товару або його копія, видані ДСТУ;

-    свідоцтво про визнання іноземного сертифіката або його копія, видана ДСТУ;

-    наявність товару в одному реєстрі сертифікованої продукції.

Дія сертифіката відповідності або його копії поширюється на всі партії товару, що надходять на адресу одержувача протягом усього терміну дії сертифіката, якщо в ньому зазначено, що товар випускається серійно  і назва, тип, вид марка та виробник зазначені в цьому сертифікаті відповідають  типу, виду, марці та виробнику, які зазначені у супровідних документах, подані до митного оформлення. Дія поширюється на певну партію товару, якщо сертифікат видано на ім’я одного одержувача, подано інформацію про цю партію товару із зазначенням виробника, назви, типу, виду, марки, розміру та супровідних документів.

Дія сертифіката відповідності розповсюджується на товари і продукцію, що постачається транспортом за одним актом приймання і передачі.

Номер і дата видачі сертифіката відповідності товару або свідоцтво про визнання іноземного сертифіката зазначається у ВМД.

У справах митного органу залишаються копії зазначених документів.

У разі, коли власник товару не отримав сертифіката відповідності товару або свідоцтва про визнання, товар повинен бути ввезений до митного ліцензійного складу або вивезений за межі митної території України.

Перелік деяких товарів, що підлягають обов’язковій сертифікації:

-   сільськогосподарська продукція;

-  нафтопродукти;

- лінолеум;

-  вікна, двері, комплекти;

-  тканини  для дитячого асортименту;

- рактори малогабаритні;

-  велосипед;

- легкові автомобілі;

-іграшки, ЕОМ.

Дозволи інших державних органів

Санітарно-епідеміологічний контроль. Підприємства, установи, організації та громадяни можуть ввозити з-за кордону сировину, продукцію, товари і використовувати їх на території України лише за наявності даних щодо їхної безпеки для здоров’я населення. Ці дані фіксуються в гігієнічному висновку, який містить дані про постачальника, відповідність імпортованої продукції медико-біологічним вимогам та висновок щодо безпеки продукції.

Митне оформлення вантажу здійснюється за наявності на товаросупровідних документах штампу відповідної організації.

Карантин рослин і фітосанітарний контроль. Загальні правові, організаційні та фінансово-економічні основи карантину рослин спрямовані на запобігання ввезенню та поширенню відсутніх на території України небезпечних шкідників, хвороб рослин і бур’янів, визначено законом України, поширюються на всю рослинну продукцію.

Карантинний дозвіл містить в собі інформацію про назву організації, якій він виданий, країну, з якої буде ввезений рослинний вантаж, пункт ввозу, спосіб транспортування, маркування, назва продукції і висновки стосовно цього вантажу.

Підставою для пропуску продукції через митний кордон  України є наявність карантинного дозволу і фітосанітарного сертифіката.

Ветеринарний контроль. Пропуск через митний кордон України вантажів, підконтрольних службі ветеринарної медицини, дозволяється тільки після проходження ветеринарного контролю. Поширюється на всі продукти тваринного походження. Підставою для пропуску вантажів є ветеринарне свідоцтво.

Екологічний контроль. Державна екологічна інспекція Міністерства охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки здійснює екологічний контроль у пунктах пропуску через державний кордон.

Контролюються вантажі, які містять промислову сировину, відходи виробництва, хімічні сполуки, перелік продукції визначається Кабінетом Міністрів України.

Митне оформлення може бути завершене тільки після  закінчення екологічного контролю і видачі відповідного дозволу. На товаросупровідних документах повинні бути проставлені відповідні штампи.

Контрольні запитання

1.   Сертифікація вітчизняної продукції.

2.   Процедура визначення сертифікації продукції, що імпортується.

3.   Порядок митного оформлення товарів, що підлягають обов’язковій сертифікації.