АНОТАЦІЯ дисципліни „МЕТЕОРОЛОГІЯ І КЛІМАТОЛОГІЯ”

 

                         1. Загальні відомості

                                      1.1. Основні положення про дисципліну

   Об ‘єктом вивчення метеорології і кліматології слугують явища і процеси, що протікають у атмосфері-повітряній оболонці Землі, основні характеристики погоди і клімату у різних областях суші і океану,як у приземному шарі, так і на висотах.

   Предмет вивчення даної дисципліни – це основні закономірності, що викликають загальноциркуляційні і місцеві, збурюючі атмосферні процеси, фізичні причини особливостей будови і еволюції атмосфери Землі та індикаційних явищ у ній.

   Курс “Метеорологія і кліматологія” вивчається студентами-екологами паралельно з вивченням курсу “Загальної гідрології” та “Топографії з основами картографії”, що є методично важливим, оскільки студенти одночасно отримують знання щодо повітряної і водної оболонок  землі та основи картографічного зображення земної поверхні за допомогою сучасних геодезичних методів. Таким чином, в цілому засвоюється система уявлення про сучасний стан наукового пізнання геосфер неживої природи Землі у взаємозвязку і цілісності усіх її елементів.

 

                                 1.2.Мета та завдання.

       Мета вивчення студентами даної дисципліни оволодіння майбутніми фахівцями основами знань щодо найсуттєвіших явищ і процесів, що протікають у атмосфері Землі,ознайомлення з методами виміру основних метеорологічних параметрів і характеристик, проникнення у зміст загальнопланетарних закономірностей формування погоди і клімату та вплив їх на екологічну рівновагу природних оболонок Землі.

       Завдання дисципліни-вивчення студентами структури , складу і  будови атмосфери Землі, кліматоутворюючих процесів, що впливають на погоду і клімат в цілому, характеру змін основних метеорологічних величин і параметрів, практичних навиків по їх визначенню згідно сучасних методик.

 На сучасному етапі метеорологія і кліматологія розглядаються не лише як галузі, що сформувалися на стику фізичної географії і фізики атмосфери, але і як складові у системі загальноекологічних знань стосовно закономірностей розвитку і формування єдиної екосистеми нашої планети. Процеси, що протікають у атмосфері Землі, відіграють вирішальну роль у міграції аерозольних і газових домішок, твердих частинок та радіонуклідів, усіх основних видів забруднювачів антропогенного і природного походження, що впливають на екологічну рівновагу окремих екосистем і всієї біосфери в цілому.