Тема 3. Рахунки бухгалтерського обліку і подвійний запис. Запитання.

1.          Рахунки бухгалтерського обліку: зміст і будова.

2.          Подвійний запис.

3.          План рахунків бухгалтерського обліку.

4.          Класифікація рахунків.

5.          Узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку.

Основні поняття: рахунки бухгалтерського обліку, дебет, кредит, подвійний запис, активні рахунки, пасивні рахунки, синтетичні рахунки, аналітичні рахунки, бухгалтерська проводка, план рахунків, балансові рахунки, рахунки господарських засобів, рахунки джерел господарських засобів, оборотна відомість, сальдова відомість.

 

1.   Рахунки бухгалтерського обліку: зміст і будова.

Рахунки бухгалтерського обліку – спосіб отримання показників про однорідні елементи господарських ресурсів і джерелах їх утворення. В процесі господарської діяльності виникають зміни в складі засобів і джерел. Для того, щоб врахувати усі зміни, використовують систему рахунків бухгалтерського обліку. Кількість і назва рахунків визначається планом рахунків. Побудова рахунків і їх вигляд залежать від об’єктів, форми і організації обліку. Однак кожний рахунок поділяється на дві частини, з яких одна призначена для відображення збільшення, а друга – зменшення об’єкта обліку. Ці частини називають дебетом і кредитом., які в свою чергу залежно від потреб можуть мати деталізацію за статтями, елементами і так далі.

Рахунок за будовою це двостороння таблиця, ліву сторону якої позначають умовним терміном дебет, а праву кредит. Назву рахунка пишуть посередині таблиці.

Термін «дебет» походить від лат. debet, що означає «він винен», а «кредит» – від лат. credit, що означає «він вірить». Тепер дебет і кредит – це умовні технічні позначення сторін рахунку. Таку форму застосовують і розуміють однаково бухгалтера усього світу. Схематично рахунок має таку форму (рисунок 2).

 

Відкриття рахунків – це здійснення записів в рахунках про їх найменування і початкові сальдо. Відкрити рахунок – це значить дати йому найменування (проставити шифр) і записати початкове сальдо, якщо таке є. Відкриття синтетичних і аналітичних рахунків проводиться звичайно на початку року у відповідних облікових регістрах.

Закриття рахунків – записи, після яких рахунки бухгалтерського обліку не мають сальдо. Рахунки можуть закриватися в залежності від стану об’єкта обліку. Наприклад, рахунок № 39 «Витрати майбутніх періодів» закриється після списання всіх цих витрат за призначенням. Періодичне закриття деяких рахунків передбачається діючими положеннями бухгалтерського обліку. Деякі рахунки закриваються шляхом перерахунку сальдо по них на другі рахунки.

По відношенню до балансу рахунки є активні і пасивні.

Активні рахунки призначені для обліку наявності та руху активів і відкриваються для статей балансу, які знаходяться в активі бухгалтерського балансу («Основні засоби», «Нематеріальні активи», «Виробничі запаси», «Товари», «Каса», «Рахунки в банках», «Розрахунки з покупцями та замовниками» тощо).

Пасивні рахунки призначені для обліку наявності та зміни джерел утворення і відкриваються для статей балансу, що містяться в пасиві балансу («Статутний  капітал»,  «Резервний  капітал»,  «Нерозподілені  прибутки»,

 «Довгострокові позики», «Розрахунки з постачальниками та підрядниками», «Розрахунки з оплати праці» тощо).

При відкритті рахунків у них записують початкові сальдо на підставі даних статей балансу. Оскільки господарські засоби розміщені в лівій стороні балансу – активі, то і сальдо в активних рахунках записують зліва в дебеті рахунка. Так як джерела господарських засобів відображають у балансі з правої сторони, то і сальдо в пасивних рахунках записують справа у кредиті рахунка. Отже, активні рахунки завжди мають дебетове сальдо, а пасивні рахунки – кредитове, що засвідчує тісний взаємозв’язок між балансом і рахунками.

Обороти по рахунках – підсумки записів за дебетом і кредитом рахунків бухгалтерського обліку за визначений період (місяць, квартал, рік). Обороти по рахунках відповідно називаються дебетовими і кредитовими. Обороти підраховуються в кінці кожного місяця. Дебетовий оборот означає в активномурахунку збільшення, а в пасивному зменшення об’єкту обліку за місяць.

Кредитовий оборот показує в активному рахунку зменшення, а в пасивному – збільшення об’єкту обліку за місяць. Для того, щоб визначити сальдо по рахунку, потрібно спочатку визначити по ньому обороти.

В активних рахунках, де залишок завжди дебетовий, збільшення коштів відображається за дебетом, а зменшення – за кредитом. У пасивних рахунках, де залишок завжди кредитовий, збільшення джерел відображають за кредитом, а зменшення – за дебетом.

Для визначення залишку (сальдо) на кінець місяця на активному рахунку необхідно: до початкового дебетового залишку (сальдо) додати дебетовий оборот і відняти кредитовий оборот. На пасивному рахунку залишок (сальдо) на кінець місяця визначається додаванням до початкового кредитового залишку (сальдо) кредитового обороту і відніманням дебетового обороту.

Синтетичними називають рахунки призначені для обліку економічно однорідних груп, засобів, їх джерел та господарських процесів у грошовому вимірнику. Облік, який здійснюють на підставі таких рахунків, називається синтетичним обліком. Дані синтетичного обліку використовують при складанні бухгалтерського балансу та інших форм фінансової звітності

Для оперативного управління підприємством потрібна детальна інформація про конкретні види засобів, їх джерел, а також господарських процесів. Таку інформацію одержують за допомогою аналітичних рахунків.

Термін «аналітичний» походить від лат. analysisрозкладання, розчленування цілого на складові (елементи). Облік, здійснюваний на підставі аналітичних рахунків, називається аналітичним.

Субрахунки – це спосіб додаткового групування однорідних аналітичних рахунків у межах синтетичного рахунка для отримання узагальнених показників.

2.   Подвійний запис.

Взаємозв’язок між рахунками, що виникає шляхом подвійного запису, називається кореспонденцією рахунків, а такі рахунки кореспондуючими. Як синонім кореспонденції рахунків використовують терміни: бухгалтерська проводка, контирування.

Бухгалтерською проводкою (записом) називається зазначення двох рахунків (одного за дебетом, іншого за кредитом) і суми господарської операції. Кореспондуючими називаються рахунки, які вступають у зв’язок в господарських операціях.

Залежно від кількості кореспондуючих рахунків розрізняють прості й складні бухгалтерські проводки.

Простою називають таку бухгалтерську проводку, за якої один рахунок дебетується, а другий кредитується на одну і ту ж суму, тобто коли кореспондують між собою тільки два рахунки.

Складною називають таку бухгалтерську проводку, за якої один рахунок дебетується, декілька кредитується на загальну суму, або навпаки – один кредитується, а декілька дебетуються на загальну суму.

Для того, щоб скласти бухгалтерську проводку необхідно:

1)            уважно вивчити господарську операцію, її зміст;

2)            визначити два рахунки які кореспондують;

3)            дати характеристику рахункам (активний чи пасивний);

4)            по кожному рахунку визначити зміни: збільшення чи зменшення;

5)            використовуючи формули А+ А-, П+ П-, А+ П+, А- П- скласти бухгалтерську проводку.

3.   План рахунків бухгалтерського обліку.

План рахунків – це систематизований перелік рахунків бухгалтерського обліку для відображення господарських операцій і накопичення бухгалтерської інформації про діяльність підприємства, необхідної користувачам для прийняття рішень.

План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій структурно складається з 10 класів, які включають балансові, номінальні та позабалансові рахунки.

Кожен клас рахунків має конкретне призначення та тісно пов’язаний з інформаційними потребами внутрішніх і зовнішніх користувачів. У Плані рахунків використано децимальну систему кодування, за якої кожна цифра в коді рахунка визначає відповідну складову (клас, синтетичний рахунок, субрахунок). Так, код 105 означає: 1 – клас «Необоротні активи»; 0 – синтетичний рахунок «Основні засоби»; 5 – субрахунок «Транспортні засоби». Таким чином, діючий План рахунків розрахований на максимально можливу кількість 99 рахунків першого порядку, а кожен рахунок може вмістити до 9 субрахунків (рахунків другого порядку).

Узгодженість Плану рахунків підприємства з фінансовою звітністю ілюструє таблиці 2.

Таблиця 2. Узгодженість Плану рахунків із фінансовою звітністю

План рахунків

Фінансова звітність

Клас

Назва класу рахунків

Баланс

Актив    Пасив

1

Необоротні активи

1

2

Запаси

2

3

Кошти, розрахунки та інші активи

3

4

Власний капітал та забезпечення

зобов’язань

4

5

Довгострокові зобов’язання

5

6

Поточні зобов’язання

6

7

Доходи і результати діяльності

Звіт про        фінансові результати

8

Витрати за елементами

9

Витрати діяльності

0

Позабалансові рахунки

Примітки до фінансових звітів

План рахунків бухгалтерського обліку, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291.

4.   Класифікація рахунків.

Класифікація рахунків бухгалтерського обліку це групування рахунків бухгалтерського обліку за певними ознаками і встановлення загальних властивостей різних груп рахунків з метою їх вивчення і правильного застосування. Багаточисленність і різноманітність об’єктів бухгалтерського обліку викликає необхідність застосування значної кількості різних рахунків. Для правильного їх використання необхідно знати призначення кожного рахунку, його структуру і економічний зміст, тобто знати, які об’єкти враховуються на даному рахунку і які, при цьому, виходять показники, характер оборотів і сальдо, значення рахунку для контролю за господарсько- фінансовою діяльністю, у визначенні собівартості продукції, у виявленні фінансових результатів тощо.

Кожен рахунок бухгалтерського обліку має багато відмінних ознак. Протеє і загальні характерні ознаки певної групи рахунків, що дає можливість здійснити їх класифікацію. Найбільш істотними ознаками, за якими здійснюється класифікація рахунків, є:

а) отримання показників про засоби або про джерела утворення засобів;

б) ступінь деталізації одержуваних показників;

в) відношення рахунків до бухгалтерського балансу; г) призначення і структура рахунків.

Залежно від отримання показників про засоби або джерела утворення засобів всі рахунки діляться на активні, пасивні і активно-пасивні.

Активні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, на яких відображаються засоби підприємства. Вони дають показники про наявність, склад і рух засобів підприємства. В активних рахунках збільшення засобів записується за дебетом, а зменшення – за кредитом. Сальдо має бути дебетовим і показується в активі балансу.

Пасивні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, на яких відображаються джерела власних і позичених (тимчасово залучених) засобів. У пасивних рахунків збільшення джерел засобів записується за кредитом, а зменшення – за дебетом. Сальдо має бути кредитовим і показується в пасиві балансу.

Активно-пасивні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, що мають ознаки активних і пасивних рахунків. У цих рахунках сальдо може бути дебетовим і кредитовим або одночасно дебетовим і кредитовим (розгорнуте сальдо).

За ступенем деталізації одержуваних показників розрізняють рахунки синтетичного і аналітичного обліку. Рахунки аналітичного обліку – рахунки бухгалтерського обліку, на яких ведеться аналітичний облік. Їх відкривають для деталізації показників відповідного синтетичного рахунка. Рахунки синтетичного обліку – рахунки бухгалтерського обліку, на яких ведеться синтетичний облік. Їх називають головними рахунками першого порядку.

По відношенню до бухгалтерського балансу рахунки можуть бути балансовими і позабалансовими.

Балансові рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, сальдо яких знаходить відображення в бухгалтерському балансі. Позабалансові рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, сальдо яких не входить в бухгалтерський баланс. За економічним змістом бувають: рахунки господарських засобів, господарських процесів і джерел утворення засобів.

Рахунки господарських засобів група рахунків бухгалтерського обліку, призначена для обліку складу і руху господарських засобів. Для відображення кожного виду засобів призначені відповідні рахунки.

Рахунки джерел господарських засобів – група рахунків бухгалтерського обліку, призначена для обліку джерел формування засобів підприємства.


5.    Узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку.

Для узагальнення даних поточного бухгалтерського обліку призначені відомості:

- проста оборотна по синтетичних рахунках;

- оборотна по аналітичних рахунках;

- сальдова відомість (за залишками рахунків);

- шаховий оборотний баланс.

Оборотна відомість (таблиця 3) за синтетичними рахунками будується у вигляді багатографної таблиці за контокорентною формою, яка включає послідовно: назву синтетичних рахунків, початкове сальдо за дебетом або кредитом, обороти за місяць за дебетом і кредитом, а також кінцеве сальдо за дебетом або кредитом. За кожною графою оборотної відомості підраховують підсумки. Складається за місяць, квартал, рік.

Таблиця 3.Оборотна відомість за квітень 2024р. в грн.

Назва рахунків

Сальдо на 01.04.24

Оборот за місяць

Сальдо на 01.05.24

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Основні засоби

310 000

 

50 000

 

360 000

 

Виробничі запаси

60000

 

110 000

120 000

50 000

 

І т.д.

 

 

Короткострокові позики

 

160 000

30000

60000

 

190 000

Розрахунки з оплати праці

 

45 000

40 000

 

 

5000

І т.д.

 

 

Разом

580 000

580 000

555 000

555 000

620 000

620 000

 

Оборотна відомість узагальнює дані поточного синтетичного обліку, даючи інформацію про зміни господарських засобів та їх джерел за звітний період, а також їх стан на початок і кінець звітного періоду.

Оборотну відомість за синтетичними рахунками використовують для складання бухгалтерського балансу і заповнення форми фінансової звітності.

Оборотні відомості за аналітичними рахунками складають для узагальнення інформації в розрізі синтетичного рахунка. У зв’язку з тим, що одні аналітичні рахунки ведуть лише у грошовому вимірнику, а інші в натуральному та грошовому, то за цією ознакою оборотні відомості поділяють на два види:

оборотні відомості контокорентної форми;

-              оборотні відомості кількісно-сумової форми.

Оборотна відомість за аналітичними рахунками до синтетичного рахунку «Розрахунки з покупцями та замовниками» матиме такий вигляд (таблиця 4).

Таблиця 4. Оборотна відомість до рахунку №36 за квітень 2024 року, в грн.

п/п

Назва підприємства покупця

Сальдо на 01 .04

Оборот за місяць

Сальдо на 30.04

Д-т

К-т

Д-т

К-т

Д-т

К-т

1

ТОВ «Еліта»

40000

 

14 000

45000

9000

 

2

МП «Едельвейс»

35000

 

16000

35000

16000

 

 

Разом

75000

 

30000

80000

25 000

 

 

Шахова оборотна відомість – оборотна відомість, що складається за допомогою шахової форми. На відміну від звичайної оборотної відомості вона містить кореспонденцію рахунків і є складнішою і громіздкішою за будовою. Всі рахунки в ній записують двічі в одній і тій же послідовності: по вертикалі й горизонталі, за дебетом і за кредитом. Сума в клітинці шахової оборотної відомості показує, який рахунок дебетується, а який кредитується. Обороти за кожним рахунком деталізуються відповідно до кореспонденції. Це порівняно з простою оборотною відомістю дає ширшу картину змін господарських засобів та процесів, що відбулися. У шаховій оборотній відомості можуть бути наведені залишки (сальдо) на початок і кінець місяця, що істотно поліпшує її обліково-аналітичні можливості (таблиця 5).

Таблиця 5. Оборотна відомість за аналітичними рахунками до синтетичного рахунку №26 «Готова продукція», в грн.

Назва аналітич ного рахунка

Ціна за одини цю

Сальдо на 01.04

Оборот за квітень

Сальдо на 30.04

Кількі сть

Сума

Надійшло

Видано

Кількі сть

Сума

Кількі

сть

Сума

Кількі

сть

Сума

1

Модель  Л-51

1000

25

25 000

90

90 000

70

70000

45

45 000

2

Модель  А-91

500

10

5000

50

25 000

10

5000

50

25000

 

Разом

X

X

30000

X

115 000

X

75 000

X

70000

Шаховий запис запис господарських операцій в обліковий реєстр, при якому сума, записана один раз, буде відображена за дебетом і кредитом відповідних рахунків. Це досягається шляхом побудови бухгалтерських регістрів за шаховим принципом. Шаховий запис широко застосовується при журнально – ордерній формі обліку. Він скорочує кількість записів і дає змогу бачити (в одному місці) два кореспондуючих рахунки за однією господарською операцією. В цьому розумінні запис шаховий має переваги перед лінійним записом.

Сальдова відомість складається за залишками по рахунках за певний період.