АНОТАЦІЯ

 

Інтерес до статистики постійно зростає в усьому світі. Праця фахівця будь якої спеціальності неминуче пов’язана із збиранням, обробкою і аналізом статистичних матеріалів. У нашій країні увага до статистичної науки надзвичайно загострена у зв’язку з проведенням економічних реформ, які зачіпають інтереси всіх людей.

Для підняття статистики до сучасного наукового рівня, задоволення потреб системи управління та інших соціально-економічних суб’єктів в якісній, повній, різноманітній і своєчасній інформації, вкрай необхідна докорінна її перебудова. Важливою умовою правильного сприйняття і практичного використання статистичної інформації, кваліфікованих висновків і обґрунтування прогнозів є завдання статистичної методології вивчення кількісної сторони соціально-економічних явищ, природи масових статистичних сукупностей, пізнавальних властивостей статистичних показників, умов їх застосування в економічному дослідженні.

Статистика – це один з ефективних методів дослідження і пізнання соціально-економічних явищ та процесів, який сьогодні широко використовується в управлінні на мікро- та макрорівнях, в науково-дослідній роботі. Володіючи певним арсеналом специфічних методів, статистика відображає кількісний та якісний бік явищ суспільного життя, які безперервно змінюються і розвиваються.

Сучасна статистика – одна з важливіших галузей статистичної науки і виду діяльності органів державної статистики, яка призначена забезпечувати урядові установи і суспільство інформацією про розвиток економіки і пов'язаних з нею соціальних процесів.

З кожним роком зростає інтерес до статистичних наук не лише в Україні, а й у багатьох країнах світу, оскільки статистика є фундаментальною економічною наукою. З вивченням статистики у студентів починають формуватися необхідні професійні якості економістів вищої кваліфікації. Економісти, які добре оволоділи статистичною методологією, вміють приймати оптимальні рішення на всіх рівнях підприємницької діяльності, можуть вивчати тенденції розвитку та прогнозувати попит і пропозиції на ринку товарів і послуг.

Прискорення соціально-економічного розвитку національного господарства України та підвищення ефективності суспільного виробництва вимагають широкого застосування соціально-економічних методів в економічних розробках та дослідженнях. Значна роль у вирішенні перелічених завдань належить статистиці. Перед статистикою поставлені важливі завдання щодо подальшого вдосконалення системи статистичних даних, забезпечення усіх рівнів управління країни вичерпною і вірогідною статистичною інформацією. За сучасних умов господарювання об’єктивно висуваються нові вимоги до статистичної науки і практики для того, щоб статистика стала дієвим інструментом ефективного управління. Заодно зростає актуальність комплексного використання статистичних методів у вирішенні злободенних завдань управління. Все це потребує узагальнення і вдосконалення набутого досвіду в галузі прикладної статистики та його розвитку з урахуванням специфічних завдань сучасної практики управління. Це ставить підвищенні вимоги до статистичної підготовки економічних кадрів. Статистична підготовка є важливою складовою їхньої методологічної підготовки в галузі кількісного і якісного аналізу масових суспільних явищ і процесів, що сприяє підвищенню їх загального економіко-статистичного рівня.

Мета пропонованого навчального посібника полягає в наданні допомоги студентам у процесі освоєння основних теоретичних, методологічних та прикладних засад застосування статистичного аналізу та оцінки найважливіших трансформаційних процесів, які мають місце в суспільстві, економіці, природі тощо.

Відповідно до зазначеної мети побудовано зміст і структуру тем, за допомогою яких студенти одержать можливість оволодіти прийомами та методами статистичного аналізу, статистичним інструментарієм дослідження явищ і процесів суспільного життя, а також виявити основні закономірності розвитку суспільства та складових, що його опосередковують.

Структура посібника визначається програмою курсу «Статистики» та включає дві частини, кожна з яких органічно доповнює одна одну. Перша частина «Описова статистика» охоплює перелік тем, за допомогою яких забезпечується можливість оволодіння традиційними статистичними прийомами та методами аналізу, зокрема: «Статистичне спостереження», «Зведення і групування статистичних даних», «Абсолютні та відносні величини» та «Середні величини». Друга – «Аналітична статистика» охоплює теми «Показники варіації», «Вибіркове спостереження», «Ряди динаміки», «Індекси» та «Статистичні методи вимірювання зв‘язку».

З метою закріплення та контролю знань у посібнику приведені питання для самоконтролю, навчальні завдання, тестові завдання для студентів денної та заочної форм навчання.

В цілому навчальне видання підготовлено відповідно до нормативів кваліфікаційної характеристики освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр" та враховує перехід України на світові та Європейські стандарти навчання.