Практичне заняття №10

 

Тема: Дослідження особливостей системи якості та сертифікації виробів легкої промисловості на прикладі іграшок.

 

Мета: опанувати особливості системи якості та сертифікації виробів легкої промисловості відповідно до нормативної документації, на прикладі іграшок.

 

Хід роботи: в ході практичного заняття необхідно розглянути та законспектувати основні положення теоретичної частини, а саме особливості системи якості та сертифікації виробів легкої промисловості відповідно до нормативної документації, на прикладі іграшок.

 

Теоретична частина

 

Дитячі іграшки сертифікують відповідно до технічних регламентів України, що передбачають перевірку іграшок на відповідність установленим вимогам ДСТУ 2029-92 «Игрушки. Предметы игрового обихода. Общие технические условия», Державні санітарні правила і норми безпеки іграшок та ігор для здоров'я дітей ДСанПіН 5.5.6.012-98, ДСТУ 2166-93 «Іграшки. Маркування, пакування, транспортування та зберігання».

Вимоги стандартів гармонізовані з чинними міжнародними стандартами з безпеки іграшок. Вони поширюються на іграшки, призначені для дітей віком до 14 років, і встановлюють вимоги безпеки та методи дослідження.

Основними показниками безпеки різних видів іграшок є:

Þбезпеки сировини, матеріалів та комплектуючих;

Þелементів іграшки, захисного та декоративного покриття (покриття має бути стійким до дії слини, поту, вологи);

Þвиділення шкідливих для здоров’я дитини елементів (миш’як, свинець, ртуть, барій тощо);

Þелектро-, пожежо- та вибухобезпеки.

В ідеалі кожну іграшку має супроводжувати сертифікат відповідності, але зараз на «іграшковому» ринку України ситуація така, що лише близько 10% іграшок сертифікується.

Найбільш характерними порушеннями вимог законодавства про захист прав споживачів під час реалізації іграшок є:

Þвідсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про товар;

Þвідсутність супровідних документів щодо якості та безпеки;

Þневідповідність вимогам нормативних документів.

За даними обласних управлінь у справах захисту прав споживачів до 70% перевірених іграшок – товари невідомого походження. Фактичних виробників таких товарів і шляхи їх надходження встановити практично неможливо, оскільки підприємці працюють за спрощеною системою оподаткування та не мають відповідних супровідних документів.

Якість і безпечність іграшок є проблемою номер один не лише в Україні. Багато хто здивується дізнавшись, які речовини застосовуються під час виробництва деяких закордонних «забавок». Наприклад, широко використовуються полімерні та синтетичні матеріали на основі таких шкідливих хімічних сполук, як стирол, хлористий вініл, нітрил, акрилова кислота, етилен, пропілен, формальдегід, фенол, капролактам тощо.

Навіть при виготовленні іграшки з природних матеріалів: дерева, каучуку, бавовни, вовни, можуть бути використані фарби та емалі, які є композиціями сполук з речовинами різної хімічної природи й містять шкідливі елементи.

З м’яконабивними іграшками ситуація не краща. Їх теж виготовляють із синтетичних матеріалів. Синтетичний ворс, за твердженнями лікарів, може спровокувати бронхіально-легеневі хвороби і навіть астму. При порушенні цілісності швів може виглядати синтепон або вата, що часто викликає алергічні прояви (це ще в кращому випадку). Загрозою для споживачів є вміст у набивці таких домішок, як ртуть, миш’як, свинець тощо.

Перед тим, як купувати іграшки, треба спочатку уважно перевірити товарний ярлик з нанесеними на нього реквізитами, а саме:

-    товарний знак підприємства-виробника або його представника;

-    адреса підприємства-виробника або його представника;

-    вікова категорія дітей, на яку розрахована іграшка;

-    попереджувальні написи (наприклад, «Не призначено для дітей віком до 3 років – містить дрібні деталі!», «Обережно! Вогненебезпечно!» тощо).

Усі написи мають бути на доступній мові. У певних випадках може бути додана інструкція з догляду та експлуатації – варіанти прання або чищення.

Усі іграшки повинні бути упаковані в пакети з полімерної плівки. Порушення цієї вимоги найбільш актуальне для м’яконабивних виробів. Придбана на ринку іграшка без упаковки, яка немов губка ввібрала в себе шкідливі речовини ззовні, а може й стала «притулком» для збудників тяжких хвороб (туберкульозної палички, стафілококів, стрептококів), часто стає причиною серйозного захворювання в дитини.

Гострі кути та краї конструкторів і трансформерів, а також металеві іграшки з грубо обробленими деталями можуть спричинити  травмування шкіри. Коли мова йде про маленьких дітей, то важливою умовою безпечності є важкодоступність дрібних деталей (коліщаток, пружинок, кілець), які дитина могла б покласти до рота або проковтнути.

Дитячі транспортні засоби обов’язково повинні мати висновок про перевірку на безпеку: систем управління, гальмування, ймовірності перекидання під час маневрів тощо. До товарів з підвищеним ризиком слід віднести плавзасоби. Тут варто пам’ятати, що м’ячики та надувні тваринки розраховані для використання в якості іграшки, і аж ніяк не плавзасобу – вони можуть не витримати ваги дитини!

Щоб ваш подарунок приніс у родину лише радість – подбайте не лише про зовнішню привабливість іграшки, а й про її надійність та безпечність.

 – знак відповідності вимогам. Він свідчить про те, що іграшка пройшла ряд необхідних випробувань на безпечність. Проте він ще не є гарантом безпеки для дітей дитини усіх вікових категорій.

 – знак, що вказує на вік дитини, для якої іграшка може бути небезпечною у зв’язку з її конструкційними особливостями та експлуатаційними характеристиками. Крім знака, зазвичай, вказується конкретна вимога безпеки з експлуатації іграшки. Наприклад, «Використовувати під наглядом дорослих», «Промити мильним розчином» тощо. В Україні цей інформаційний знак було введено стандартом ДСТУ ISO 8124-1-2003.

 – цей знак на своїх іграшках ставлять виробники ЄС, щоб показати, що продукція виготовлена відповідно до вимог Директиви про безпеку іграшок. Він є додатковим і не гарантує якості чи безпеки. Проте саме цей інформаційний знак є, свого роду, паспортом для іграшки, що забезпечує її вільне перевезення в межах Європейського Союзу.

 – «Знак Лева», розроблений Британською Асоціацією Ігор та Хобі, свідчить саме про якість та безпеку іграшки. Він призначений безпосередньо для споживачів і є гарантом того, що під час виробництва виробник дотримувався всіх вимог до безпеки іграшки.

 – підтверджений «Знак Лева» свідчить про те, що іграшка пройшла тести на Стандарт Безпечності Іграшки, які містять досить жорсткі вимоги до іграшок.

26 квітня 2010 р. в Україні набирав чинності Технічний регламент безпеки іграшок та було введено обов’язкове декларування іграшок на відповідність вимогам Технічного регламенту.

Український науково-методичний центр підтвердження відповідності та випробувань харчової продукції ДП «Укрметртестстандарт» як призначений орган з оцінки відповідності здійснює облік декларацій про відповідність іграшок вимогам Технічного регламенту безпеки іграшок.

Декларування відповідності іграшок здійснюється на виконання вимог статті 32 Закону України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» й Технічного регламенту безпеки іграшок.

Декларація про відповідність складається на продукцію, вимоги до якої встановлені відповідними технічними регламентами, з урахуванням вимог Технічного регламенту безпеки модулів оцінки відповідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. №1585 та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах.

Декларація, складається виробником, його уповноваженим представником або постачальником, що відповідає за введення продукції в обіг на території України. При цьому уповноважений представник та постачальник мають бути резидентами України, офіційно уповноваженими виробником на введення продукції в обіг на території України, та повинні нести повну відповідальність за відповідність продукції вимогам чинних в Україні технічних регламентів, що її стосуються.

Виробник або уповноважена ним особа повинен документально підтвердити, що виробничий процес та його контроль гарантують відповідність виробленої продукції встановленим до неї вимогам.

Виробник або уповноважена ним особа після позитивних результатів контролю виготовлених іграшок повинен здійснити маркування іграшок національним знаком відповідності, скласти декларацію про відповідність, а також підготувати технічну документацію, яка засвідчує відповідність іграшок вимогам Регламенту та проведення їх оцінювання перед введенням в обіг.

Призначенням декларації є гарантування відповідності ідентифікованої іграшки кожного найменування встановленим вимогам, на які є посилання в декларації, а також чітке зазначення відповідальних за цю відповідність і декларацію.

Комплект документів, які є доказовою базою відповідності продукції вимогам, що встановлені технічними регламентами, повинен надаватися виробником або його офіційно уповноваженою особою для перевірки на вимогу призначених органів, які проводять роботи з обліку декларацій, та визначених законодавством органів виконавчої влади. У разі відсутності уповноваженої виробником особи – резидента України – зобов’язання щодо збереження технічної документації покладається на особу, яка ввела продукцію в обіг.

Згідно з Технічним регламентом безпеки іграшок технічна документація повинна бути складена державною мовою на кожне найменування іграшки та містити:

- найменування та місцезнаходження виробника;

- вичерпні дані стосовно процесу виробництва іграшки;

- підтвердження відповідності процесу виробництва вимогам національних стандартів (обстеження виробництва, атестація, сертифікована система управління якістю);

- детальний опис дизайну (фото), достатній для її однозначної ідентифікації;

- затверджений згідно з чинним законодавством зразок-еталон іграшки (для вітчизняного виробника);

- інформацію про основні конструкційні особливості та комплектність;

- інструкцію з експлуатації (за наявності);

- технічну картку на іграшку з інформацією про використані хімічні речовини;

- протоколи випробувань;

- підтвердження відповідності результатів таких випробувань вимогам національних стандартів.

Згідно з Порядком декларування до заяви на декларування залежно від обраної схеми та виду продукції додаються:

а) проект декларації виробника;

б) документ виробника, яким визначена відповідальна особа, що має право підписувати декларацію;

в) комплект технічної та технологічної документації на іграшку (зареєстровані в установленому порядку технічні умови (за наявності); технологічні інструкції або опис технологічного процесу тощо);

г) протоколи випробувань в акредитованих у встановленому законодавством порядку випробувальних лабораторіях, оформлені за встановленою формою;

д) інші документи, що стосуються іграшок і видані центральними органами виконавчої влади за їх повноваженнями (висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи; сертифікати походження тощо);

е) сертифікат відповідності на систему управління якістю продукції;

є) опитувальна анкета щодо запровадження системи управління якістю;

ж) документи, що підтверджують функціонування на підприємстві системи контролю продукції на всіх етапах її виробництва та періодичність його проведення (за відсутності системи управління якістю продукції);

з) зразки маркування продукції;

и) сертифікати або інші документи, що підтверджують відповідність імпортних іграшок вимогам чинних в Україні законів, нормативно-правових актів та нормативних документів і видані на цей продукт за кордоном;

і) зразки іграшок, що декларуються (у разі потреби), відібрані в кількості та в порядку, встановленому призначеним органом;

ї) товаросупровідні документи на партію заявленої продукції.

Виробники, постачальники та призначені органи з оцінки відповідності під час декларування іграшок можуть керуватися «Рекомендаціями по застосуванню Технічного регламенту безпеки іграшок», затвердженими наказом Міністерства промислової політики України від 07.10.2009 № 694.

Виробник або уповноважена ним особа – резидент України – повинні звернутися, за власним вибором, до одного із призначених органів з оцінки відповідності із заявкою на проведення випробовувань кожного виду іграшок.

У заявці повинні бути наведені:

- назва, асортиментне угруповання, принцип дії іграшки (наприклад: іграшка транспортна, інерційна «Автомобіль»);

- назва та адреса виробника (у разі подання заявки уповноваженою особою – також її назва, адреса та документ про надання повноважень);

- письмове підтвердження, що така заявка не була  надана до будь-якого іншого уповноваженого органу;

- нормативний документ, за яким виготовляється іграшка.

До заявки повинен  додаватися зразок іграшки. У разі потреби для проведення перевірки уповноважений орган може вимагати надання додаткових зразків.

Технічна документація, що надається разом із заявкою, повинна містити:

-    детальний опис дизайну (фото), достатній для її однозначної ідентифікації;

-      затверджений згідно з чинним законодавством зразок-еталон іграшки (для вітчизняного виробника);

- інформацію про основні конструкційні особливості та комплектність;

- інструкцію з експлуатації (за наявності);

- технічну картку на іграшку з інформацією про  використані хімічні речовини;

- перелік національних стандартів, повністю або частково застосованих для виготовлення іграшки;

-  інші документи, що можуть бути взяті до уваги.

Уповноважений орган  проводить перевірку в такій послідовності:

- експертиза технічної документації з метою підтвердження, що зразок іграшки виготовлено згідно з технічною документацією;

- здійснення випробувань для підтвердження вимогам Регламенту.

У разі відповідності зразка основним вимогам Регламенту уповноважений орган оформлює сертифікат перевірки типу та повідомляє про це заявника.

У сертифікаті зазначаються назва та  адреса виробника, висновки про проведену перевірку, умови дії сертифіката перевірки типу та необхідні дані зразка іграшки для ідентифікації перевіреного типу.

До сертифіката повинен додаватися перелік технічної документації. Копія сертифіката зберігається уповноваженим органом.

У разі відмови у видачі сертифіката  перевірки типу  уповноважений  орган викладає причини відмови й повідомляє про це заявника та  орган виконавчої влади.

Заявник повинен інформувати уповноважений орган, який видав сертифікат перевірки типу, про всі модифікації перевіреного зразка іграшки, які повинні пройти додаткову перевірку, якщо такі зміни можуть вплинути на відповідність вимогам Регламенту. Дані додаткової перевірки додаються до оригіналу сертифіката перевірки типу.

У випадку використання модуля С (відповідність типу)  виробник або уповноважена ним особа – резидент України – після отримання сертифіката перевірки типу повинен здійснити маркування іграшок національним знаком відповідності і скласти декларацію про відповідність, в якій він гарантує, що іграшки, які вводяться в обіг, відповідають зразку, що одержав сертифікат перевірки типу.

Процедура декларування здійснюється згідно з пп. 6.1.7 та 6.1.8 даних Правил.

Виробник повинен вжити заходів для забезпечення відповідності  виробничого процесу виготовлення іграшок затвердженому зразку та вимогам  Регламенту.

Особливості оцінювання відповідності в цьому випадку полягають у тому, що іграшки вводить в обіг особа, яка не є виробником або уповноваженою ним особою й тому, як правило, не має необхідної технічної документації та результатів випробувань і, таким чином, не може надати підтвердження відповідності зазначеної продукції вимогам Регламенту.

У цьому випадку проводиться сертифікація окремої партії іграшок.

Особа, яка вводить іграшки в обіг, повинна звернутись, за власним вибором, до одного із призначених органів з оцінки відповідності із заявкою на проведення сертифікації.

У заявці повинні бути наведені:

*     найменування та місцезнаходження виробника;

*     розмір партії (штук, наборів тощо), назви й кількість кожного найменування іграшки, що входить до партії, та гарантії їх однорідності в партії.

Разом із заявкою необхідно надати:

*     документ, що підтверджує розмір партії та дату виготовлення продукції;

*     сертифікат походження продукції;

*     контракт (договір) на постачання;

*     товаросупровідні документи.

В обов'язковому порядку також додаються всі експлуатаційні документи (інструкції з використання, етикетки, написи на упаковці, паспорт тощо), які мають бути виконані державною мовою відповідно до вимог «Закону про мови в Україні».

Залежно від асортиментного угруповання та принципу дії іграшок перелік документації може уточнюватися під час розгляду заявки.

У загальному випадку призначений орган з оцінки відповідності, обраний особою, яка вводить іграшки в обіг,  проводить такі роботи:

*     ухвалення рішення за заявкою;

*     відбір та ідентифікацію зразків;

*     проведення випробувань;

*      аналіз результатів робіт та видачу сертифіката відповідності з терміном дії до 1 року або оформлення відмови в разі невідповідності продукції.

Відбір зразків іграшок для випробувань здійснює призначений орган з оцінки відповідності або, за його офіційним дорученням, інша незалежна від заявника (виробника) організація в присутності представника заявника.

На випробування можуть направлятися:    

*     кожне найменування (артикул) іграшок, що входять до складу партії;

*     типові представники асортиментних угруповань іграшок, якщо за результатами аналізу документів та ідентифікації продукції встановлено, що іграшки виготовлені на одному підприємстві.

Порядок відбору зразків та їхня кількість встановлюються  залежно від обсягів випробувань і загальної кількості в партії за погодженням із заявником.

За результатами відбору зразків складається акт відбору зразків продукції за підписами представника організації, що проводила відбір, та представника заявника.

Ідентифікація іграшок здійснюється під час відбору зразків для випробувань. Ідентифікація проводиться за результатами аналізу інформації, наведеної на етикетці чи в маркуванні та візуального огляду іграшки.

Ідентифікація іграшки здійснюється для перевірки належності її до зазначеного в заявці асортиментного угруповання та зазначеної в маркувальних даних вікової адреси іграшок, перевірки  відповідності зазначеній нормативно-технічній документації, для визначення показників безпеки,  походження, належності до даної партії тощо.

Випробування продукції проводяться акредитованою випробувальною лабораторією (центром), яка має право на проведення випробувань за  стандартами серії ЕN-71, ДСТУ EN 50088-2003 в повному обсязі.

На підставі позитивних результатів проведених випробувань призначений орган з оцінки відповідності видає особі, що вводить іграшки в обіг, сертифікати відповідності на заявлену партію іграшок.

Після отримання сертифікатів відповідності особа, яка вводить іграшки в обіг, перед їх введенням складає декларацію відповідності й проставляє на кожній  іграшці з партії національний знак відповідності та ідентифікаційний номер призначеного органу.

Ідентифікаційний номер проставляється поруч з нанесеним знаком відповідності. Особа, яка вводить іграшки в обіг, повинна зберігати сертифікат відповідності та з декларацією протягом трьох років і надавати їх для перевірки в установлених законодавством випадках.

Робота призначеного органу з оцінки відповідності здійснюється на договірній основі.

У пунктах 32-40 Регламенту наведені вичерпні вимоги щодо маркування іграшки та (або) її споживчого пакування.

Додаткового роз`яснення потребує інформація про нанесення застережень для окремих видів іграшок:

*  застереження щодо вікового обмеження повинне бути візуально доступним у місці продажу виробу.

*  застереження щодо вікового обмеження повинне бути нанесене на саму іграшку або на її споживче пакування.

*  зазначення конкретної небезпеки може бути наведено в рекламному матеріалі або в інструкціях з використання.

*  застереження щодо вікового обмеження можна замінити графічним символом згідно з ДСТУ EN 71 – 6:2005 «Безпечність іграшок. Частина 6. Графічний попереджувальний символ  позначення віку».

 

Практична частина

 

1. Ознайомитися з Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 901 «Про затвердження технічного регламенту безпеки іграшок». Виявити основні вимоги до безпеки та вимоги до маркування іграшок.

2. Розглянути Наказ Міністерства промислової політики України «Про затвердження Плану поетапного впровадження Технічного регламенту щодо безпеки іграшок на 2004-2011 роки».

3. Вивчити порядок процедури оцінювання відповідності іграшок. Оформити технічну документацію на іграшку. Заповнити декларацію відповідності.

4. Розглянути правила маркування іграшок згідно з ДСТУ 2166-93 «Іграшки. Маркування, пакування, транспортування та зберігання» та наказ Мінпромполітики України № 694 від 07.10.2009 р. «Рекомендації з застосування технічного регламенту безпеки іграшок».

5. Дослідити номенклатуру показників якості іграшок відповідно до ДСТУ 3216-95 «Іграшки. Номенклатура показників якості». Провести випробування іграшок. Результати випробувань записати до табл. 10.1.

Таблиця 10.1 – Результати випробувань іграшок

№ з/п

Найменування

продукції

Виробник/

Постачальник

Вимоги НД

Результати випробувань

Примітка

1.

 

 

 

 

 

 

6.    Ознайомитися з ДСТУ 2167-93 «Іграшки. Види та порядок проведення випробувань. Правила приймання». Визначити обов’язкові види випробувань, правила приймання. Розглянути обсяги партій іграшок. Заповнити таблиці одноступеневого нормального плану контролю (табл. 10.2) та двоступеневого нормального плану контролю (табл. 10.3).

Таблиця 10.2 – Обсяг вибірки одноступеневого нормального плану контролю

№ з/п

Обсяг партії іграшок, шт.

Обсяг вибірки, шт.

Приймальне число, Ас1

Бракувальне число, R1

1.

Від 2 до 25 вкл.

 

 

 

2.

Від 25 до 90 вкл.

 

 

 

Таблиця 10.3 – Обсяг вибірки двоступеневого нормального плану контролю

Обсяг партії іграшок, шт.

Перша вибірка

Друга вибірка

Обсяг вибірки, шт.

Приймальне число, Ас1

Бракувальне число, R1

Обсяг вибірки, шт.

Приймальне число, Ас1

Бракувальне число, R1

90-280 вкл.

 

 

 

 

 

 

280-500

 

 

 

 

 

 

500-1200

 

 

 

 

 

 

1200-3200

 

 

 

 

 

 

3200-10000

 

 

 

 

 

 

10000-35000

 

 

 

 

 

 

35000

 

 

 

 

 

 

 

Контрольні питання

 

1.    Які основні показники безпеки різних видів іграшок?

2.    Назвіть характерні порушення вимог законодавства про захист прав споживачів під час реалізації іграшок.

3.    Що означають знаки на упаковці іграшок?

4.    Що таке декларація відповідності? Призначення декларації.

5.    Що повинна містити технічна документація згідно з Технічним регламентом безпеки іграшок?

6.    Яким чином проводиться оцінювання відповідності в разі, коли виробник не застосував національні стандарти для виробництва іграшок?

7.    Як проводиться оцінювання відповідності в разі, коли іграшки вводяться в обіг окремою особою (постачальником)?

8.    Який порядок процедури оцінювання відповідності іграшок?

9.    Охарактеризуйте номенклатуру показників якості іграшок відповідно до ДСТУ 3216-95 «Іграшки. Номенклатура показників якості».

10.        Підготуватися до виступу чи до участі в дискусії за тематикою практичного заняття за іншими видами продукції легкої промисловості, або, про особливості вимог міжнародних і державних стандартів щодо термінології та основних понять в системі управління якістю. Студент може зробити презентацію за темою роботи для висвітлення і обговорення в аудиторії з використанням презентаційної оргтехніки.