Тема 6. МІСТА ТА НАСЕЛЕНІ ПУНКТИ

 

6.1. Основні визначення.

6.2. Класифікація населених пунктів за кількістю населення.

6.3. Класифікація території населених пунктів за функціональним призначенням і характером їх використання.

6.4. Основні планувально-структурні одиниці міських територій.

 

6.1. Основні визначення

Населений пункт (поселення) – первинна одиниця розселення людей в межах однієї забудованої земельної ділянки з постійним її використанням, як місця проживання з року в рік, чи хоча б сезонно.

Місто – населений пункт, що виконує переважно промислові, наукові, транспортні, курортні, торгові чи адміністративно-політичні функції і характеризується значними розмірами, чисельністю населення (табл. 5.1), підвищеною його щільністю, компактністю забудови і концентрацією виробництва.

Сільські поселення (села, селища міського типу) – населені пункти, основні ознаки яких не відповідають встановленим у даній країні критеріям до міських поселень [1] (раніше не мали Магдебурзького права). До них відносять населені пункти, жителі яких, головним чином, зайняті сільським чи лісовим господарством, мисливським промислом тощо.

Агломерації населених пунктів – скупчення поселень, об’єднаних у одне ціле інтенсивними господарськими, трудовими, культурно-побутовими зв’язками. Вони формуються навколо великих міст чи в густонаселених промислових районах (Київ, Донецьк, Дрогобич).

 

6.2. Класифікація населених пунктів за кількістю населення

Таблиця 6.1

Класифікація населених пунктів за кількістю населення [1]

Групи поселень

Населення, тис. осіб

Міста

Сільські поселення

Найзначніші

Понад 1000

-

Значні

500…1000

Більше 5

3…5

Великі

250…500

1…3

0,5…1

Середні

100…250

50…100

0,2…0,5

Малі

20…50

10…20

До 10

0,05…0,2

До 0,05

Примітка: В групу малих міст входять селища міського типу.

6.3. Класифікація території населених пунктів за функціональним призначенням і характером їх використання

Території населених пунктів за функціональним призначенням і характером їх використання поділяють на [1] сельбищну (житлово-громадську), виробничо-промислову, ландшафтно-рекреаційну. Крім цих зон на територіях сучасних міст та в їх околицях виділяють зону зовнішнього транспорту (залізничного, повітряного, водного, автомобільного), складську (промислову, торгову, паливну, будівельну)  та приміську зони, що безпосередньо пов’язані із життєдіяльністю міста.

Кожне місто має загальноміський центр, а великі, значні та найбільші – систему громадських центрів (житлових і планувальних районів, зон праці та відпочинку, лікувально-оздоровчих, навчальних, спортивних тощо). В змісті і структурі громадських центрів відображається функціональний профіль міста [10, с. 333-338].

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 6.1. Приклад планової структури великого міста:

1 – промислові підприємства; 2 – сельбищна зона;

3 – границі районів міста; 4 – громадські центри районів;

5 – дорожньо-транспортна мережа; 6 – зона зовн. транспорту;

7 – зелені насадження; 8 – основні транспортні напрямки.

6.4. Основні планувально-структурні одиниці міських територій

Основними планувально-структурними одиницями міських територій є квартали, які поєднані мережею доріг та вулиць. Комплекс кварталів з єдиним громадським центром утворює житловий район (мікрорайон) чи масив (рис. 6.1). Основні елементи їх забудовибудівлі (житлові будинки, установи), зелені насадження (парки, сквери, сади), дорожньо-транспортна мережа (дороги, вулиці, провулки, під’їзди), спеціальні інженерні споруди (підпірні стінки, водостоки, башти), міські інженерні мережі (водопостачання, водовідведення, газопостачання тощо).

Містобудівна діяльність охоплює дослідження, проектування та управління процесами реалізації за­ходів, що визначають формування і розвиток функціональної та архітек­турно-планувальної структури населе­них пунктів і районів відповідно до демографічних, соціальних, економіч­них вимог та природно-екологіч­них умов, розвитку інженерної та транспортної інфраструктури, збере­ження і збагачення оточуючого середо­вища. Засобами вирішення містобудів­них завдань є раціональна планувальна організація території та узгоджене взаєморозташування житлових районів, ви­робничих комплексів, рекреаційних зон, громадських центрів тощо.

Як галузь архітектурної діяльності містобудування спрямова­не на створення міських ансамблів, що поєднують споруди з природним оточен­ням. Масштаб та характер об'єктів виз­начають особливості архітектурної твор­чості в містобудуванні, яка заснована на принци­пах історичної спадкоємності, що віддзеркалює об'єктивні умови безперерв­ного процесу розвитку населених місць.