Глосарій

Антипірени

– сполуки для підвищення стійкості до самозаймистості та горіння

Автомобільний бензин

суміш рідких вуглеводнів, отриманих в процесі переробки нафти, газового конденсату або їх сумішей, яка википає за температури 30…215 °С та використовується як паливо для двигунів внутрішнього згоряння з примусовим запалюванням паливно-повітряної суміші

Біоетанол

спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або спирту етилового ― сирцю для використання як біопалива

Дизельне паливо

суміш рідких вуглеводнів, отриманих в процесі переробки нафти, газового конденсату або їх сумішей, яка википає за температури 170…360 °С та використовується у двигунах внутрішнього згоряння із запаленням паливно-повітряної суміші від стискання

Дизельне паливо арктичне

дизельне паливо, що використовується за температури повітря нижче ніж мінус 20 °С

Дизельне паливо зимове

дизельне паливо, що використовується за температури повітря від 5 °С до мінус 20 °С

Дизельне паливо літнє

дизельне паливо, що використовується за температури повітря не нижче ніж 5 °С.

Добавка (присадка)

речовина, яку додають до палива для надання йому спеціальних якостей або покращення його експлуатаційних та фізико-хімічних властивостей без погіршення екологічних показників.

Документ про якість (паспорт якості) палива

документ, що містить дані для ідентифікації та фактичні значення показників якості нафтопродуктів, отримані в результаті лабораторних випробувань, а також інформацію про їх відповідність вимогам нормативних документів.

Дослідна партія продукції

сукупність дослідних зразків чи певний обсяг не поштучної продукції, виготовленої за встановлений інтервал часу з метою контролю відповідності продукції визначеним вимогам та прийняття рішення щодо поставлення продукції на виробництво.

Екологічний клас (Євро3, Євро4, Євро5)

критерії, за якими визначають рівень екологічної безпеки автомобільного бензину та дизельного палива.

Зимовий період

пора року з 16 листопада до 15 березня (чотири місяці).

Котельне паливо (мазут)

рідке залишкове нафтове паливо, що википає за температури вище 360 °С (за нормальних умов) і використовується в стаціонарних теплових та енергетичних установках.

Котельне паливо рідке (паливо пічне побутове рідке)

рідке нафтове паливо, яке отримують з дистилятних фракцій прямої перегонки нафти та вторинних процесів її переробки і застосовують для виробництва теплової енергії в нагрівальних установках невеликої потужності або теплових генераторах середньої потужності.

Крекінг вуглеводнів

– це розкладання їх при нагріванні. Він може бути термічним (без каталізатора) і каталітичним (в присутності каталізатора)

Літній період

пора року з 16 квітня до 15 жовтня (шість місяців).

Нафта

– масляниста рідина темно-бурого або майже чорного кольору з характерним запахом.

Октанове число

показник детонаційної стійкості бензину, що визначається шляхом порівняння характеристик горіння випробовуваного бензину та еталонних сумішей ізооктану з н-гептаном, виражений в одиницях еталонної шкали.

Пластифікатори

– сполуки, які поліпшують процес формування пластмас, зменшують їхні крихкість та жорсткість, підвищують пластичність.

Пластичні маси (пластмаси)

– високомолекулярні органічні та елементоорганічні з’єднання (полімери) та композиції на їх основі, що мають здатність при нагрівання переходити в пластичний стан і приймати під тиском будь-яку бажану форму.

Поліконденсація

реакція утворення високомолекулярних сполук, яка супроводжується виділенням низькомолекулярних побічних продуктів, внаслідок чого елементарний склад утворених полімерів відрізняється від елементарного складу вихідних речовин.

Полімери

– хімічна сполука, молекули якої складаються з багаторазово повторюваних (регулярно або нерегулярно) атомних угруповань (елементарних ланок) одного типу структури, з'єднаних хімічними зв'язками в ланцюги різної будови і різної кількості ланок.

Полімеризація

– метод синтезу полімерних матеріалів, який базується на сполученні декількох або багатьох молекул мономерів у одну складну молекулу – полімер, і не супроводжується виділенням низькомолекулярних побічних продуктів.

Стабілізатори (інгібітори)

                    сполуки, які запобігають або уповільнюють процеси старіння полімерів

Суднове паливо

рідке нафтове паливо, що використовується в суднових силових енергетичних  установках.

Термопласти

– пластмаси  здатні багаторазово під час нагрівання розм’якшуватися, а під час охолодження тверднути, зберігаючи свої властивості.

Цетанове число

показник займистості дизельного палива, що визначається періодом затримки займання від стиснення паливно-повітряної суміші, виражений в одиницях еталонної шкали.