АНОТАЦІЯ

 

Сучасний світ не можливо уявити без полімерних матеріалів і продуктів нафтопереробки. Проблема якості та безпечності пластмас, нафтопродуктів є нагальним питанням сьогодення, адже споживання пластичних мас постійно зростає, кількість автомобілів щороку збільшується, а екологічна ситуація довкілля та здоров’я людей дедалі погіршується.

Асортимент виробів з пластмас щороку розширюється. Це обумовлено оптимальним поєданням споживних та економічних властивостей пластичних мас, що дозволяє замінити традиційні дорогі матеріали – метали, дерево та скло – на значно дешевші та простіші в обробці полімери. Їх використовують як для виготовлення побутових товарів, так і високотехнічних приладів. Споживачі дедалі більше уваги звертають не лише на споживні властивості пластмас, але й на їхню безпечність. Тому дослідження якісних показників та безпеки цих товарів є актуальним.

Енергозалежність України сьогодні є надзвичайно загрозливою та небезпечною. Монополізація структури виробництва та реалізації нафтопродуктів спричинила негативні наслідки як для споживачів, так і для виробників. У першу чергу, це пов’язано із формуванням монопольно високих цін на зазначену продукцію. До того ж, екологічна проблема, спричинена шкідливими викидами, стає дедалі актуальнішою. Тому зростає потреба у використанні альтернативних палив. Зокрема, йдеться про виробництво енергоносіїв біологічного походження або біопалив: біодизеля, біоетанолу, біогазу. Ринок біопалив в Україні лише починає формуватися, хоча для цього в Україні є відповідний законодавчий, науковий і технічний потенціал.

Метою видання даного посібника є формування у майбутніх фахівців вміння аналізувати споживні властивості пластмас та паливно-мастильних матеріалів, вивчати їх асортимент, класифікацію, сучасні вимоги до якості, орієнтуватися у проблемах розвитку ринку вказаних товарів.

Даний навчальний посібник призначений для студентів вищих навчальних закладів, які готуються працювати у сфері торгівлі та експертної діяльності. Посібник стане цінним джерелом інформації не тільки для студентів спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», а й для фахівців, викладачів, які навчають студентів за освітніми програмами «Товарознавство та експертиза в митній справі», «Торговельне підприємництво», «Комерційна діяльність», «Торгівля» і може бути використаний для подальших теоретико-практичних наукових досліджень. У посібнику відображено хімічний склад пластмас та палив, класифікацію, асортимент, умови та терміни зберігання, вимоги до якості, визначені чинними стандартами та технічними регламентами.

Кожен розділ посібника містить схеми класифікації,  питання для самоконтролю, тестові задання, рекомендовану літературу. Також наведено глосарій та додатки.

Сподіваємося, що викладений у систематизованому вигляді навчальний матеріал дасть можливість студентам засвоїти необхідний обсяг науково-теоретичних знань, цілісно сприйняти процес розвитку українського та світового товарних ринків вказаних товарів.