5.3. Властивості кислот, основ та солей з точки зору електролітичної дисоціації.

Як відомо, речовини, що належать до певного класукис­лоти, основи, солі та ін. мають властивості, характерні для цього класу.

Кислоти виявляють такі загальні властивості: їх розчини кислі на смак, однаково змінюють колір індикаторів, взаємо­діють з основами та основними оксидами тощо.

Загальні властивості основ протилежні властивостям кис­лот – вони взаємодіють з кислотами та кислотними оксидами.

Луги – розчинні у воді основи, характеризуються ще та­кими загальними властивостями: їх розчини милкі, однаково змінюють колір індикаторів, роз’їдають тваринні та рослинні тканини.

Теорія електролітичної дисоціації пояснює ці явища певним характером електролітичної дисоціаціїкислотнимутво­ренням катйонів ) чи основним (з утворенням анйонів ). Тому з точки зору цієї теорії можна запропонувати такі визначення кислот, основ та солей.

Кислотице електроліти, які під час дисоціації утворюють катйони Гідрогену (інших катйонів не утворюють):

Гідроген-йони у водних розчинах гідратовані. Вони існують у вигляді гідроксоній-йонів Н. Але для спрощення їх записують як .

Загальні властивості розчинів кислот обумовлені саме катйонами Гідрогену. Концентрація цих йонів – кількісна міра кислотності середовища.

Основице електроліти, які під час дисоціації утворюють анйони гідроксид-йона  (інших анйонів не утворюють):

Загальнівластивостіоснов, зокремарозчинівлугів, обу­мовленігідроксид-йонами. їхконцентраціякількіснамі­ралужностісередовища.

Соліце електроліти, які під час дисоціації утворюють катйони залишку основи та йони кислотного залишку:

Розчини середніх солей не мають однакових для них йонів, тому не виявляють загальних властивостей, як розчини кислот або лугів.

Теорія електролітичної дисоціації пояснює також кислот­ний характер дисоціації кисневмісних кислот та спиртіввідщепленням йонів Гідрогену а не ); основність кислот взагалі та одноосновність монокарбонових кислот; збільшення сили кислот з підвищенням числа атомів Оксигену, зв’язаних з атомом неметалу в молекулі кислоти; деякі відмінності власти­востей лугів і нерозчинних у воді основ, амфотерність, на­лежність солей до сильних електролітів. Доведемо це.

Електролітичної дисоціації' зазнають найбільш полярні зв’яз­ки. У молекулах кисневмісних кислот і спиртів найполярнішими є саме зв’язки атомів водню з киснем, а не елемента з киснем. Приклад розрахунку полярності зв’язків наведено в п. 1.1. Тому під час дисоціації, скажімо, НОСl або СОН відщеплюються йони , а не , і сполуки виявляють властивості кислот, а не основ:

Основність кислот визначається числом атомів водню, зв’яза­них полярними зв’язками з атомами кисню. Саме тому монокарбонові органічні кислоти, незважаючи на велике число атомів водню (більше за одиницю), є одноосновними:

ЗвязкиатомівГідрогенузКарбономувуглеводневихрадика­лахємалополярнимиідисоціаціїнепідлягають.

З         появоювмолекулахкислотатомівОксигену, звязанихзатомомнеметалуподвійнимзвязком, полярністьзвязкуОНзбільшуєтьсявнаслідокперерозподілуелектронноїгустинидоатомаОксигену. Саметомуорганічнікислотимаютьбільшвира­женікислотнівластивості, ніжвідповідніспирти, аврядах HSОНSO іНСlOНСlOНСlOНСlO цівла­стивостіпосилюютьсязліванаправо.

Луги відрізняються від інших основ ступенем дисоціації. Луги – це сильні розчинні електроліти, які практично повні­стю дисоціюють на йони. У лугах метали та гідроксид-йони зв’язані йонним зв’язком. Зі зменшенням радіуса атома мета­лу, збільшенням його електронегативності та ступеня окиснення полярність зв’язку МеO в основі знижується, йонний характер зв’язку змінюється на ковалентний, здатність до дисоціації, а отже, сила основ послаблюється. Нерозчинні у воді основи, крім основ f-елементів, є слабкими електролітами. Цегідроксиди магнію, заліза (II), марганцю (II) тощо. Гідроксид амонію є слабким електролітом внаслідок наявності між йонами  і ОН- водневого зв’язку N-Н ... О.

У разі близьких значень полярності зв’язків МеO і О–Н гідроксиди металів виявляють амфотерні властивості, тобто за­лежно від умов дисоціюють за кислотним або основним типом:

Прикладом амфоліту є також вода: НO +

Середні солі (прості, змішані та подвійні) як сполуки з йонним зв’язком є сильними електролітами. Вони повністю дисоціюють на йони за одним ступенемрівняння (9)–(12).

Багатоосновні кислоти та багатокислотні основи, кислі, ос­новні та комплексні солі дисоціюють ступінчасторівняння (2), (4), (8), (13)–(15). Саме тому в розчинах основних солей, крім анйонів кислотних залишків, можуть міститься гідроксид-йони  а в розчинах кислих солей, крім катйонів металів, Гідроген-йони  – рівняння (14), (15).

Слід підкреслити, що в розчинах індивідуальних речовин багатоступінчастих електролітівдисоціація відбувається переважно за першим ступенем. Дисоціація за другим ступе­нем значно менша, ніж за першим, а за третімменша, ніж за другим. Внаслідок цього розчини кислих солей містять не­значну кількість Гідроген-йонів  – мають слабкі кислотні властивості. Розчини основних солей характеризуються невеликою кількістю гідроксид-йонів  – виявляють слабкіос­новні властивості.

Кислі, основні та комплексні солі є сильними електроліта­ми лише за першим ступенем дисоціації.

Для того щоб дисоціація відбувалася за подальшими ступе­нями, треба створити відповідні умови: з розчинів кислот і кис­лих солей видалити йони водню (шляхом введення йонів )

і навпаки, з розчинів основ і основних солей вивести гідроксид-йони (шляхом внесення йонів ):

Молекулярні рівняння:

Йонні рівняння: