Вступ

    Робоча навчальна програма дисципліни «хімія» є складовою частиною нормативно-методичного забезпечення навчального процесу для підготовки спеціалістів напряму «6.060101». Зміст програми передбачає лекції,  практичні роботи,  самостійну роботу. Форма семестрового контролю: залік.

1.   Опис предмета навчальної дисципліни.

                          Таблиця 1. Опис предмета навчальної дисципліни

 

Курс підготовки

Молодших спеціалістів

Напрям, спеціальність, освітньо-кваліфікаційний рівень

Характеристика навчальної дисципліни

 

Кількість:

 

 загальна кількість годин: 45

 

тижневих  -3

 

аудиторних – 2

 

самостійної роботи  - 1

Галузь знань 19 Архітектура та будівництво

192 Будівництво та цивільна інженерія

Освітня програма (спеціальність)

«будівництво та експлуатація і будівель споруд»

 

Освітньо-кваліфікаційний рівень: молодший спеціаліст

 

 

Рік навчання:  2

 

Семестр: ІV

 

Лекції: 24 год

Практичні заняття: 6 год

Контрольні роботи: 2 год

Самостійна робота: 13 год

Вид контролю - залік

 

 

3. Мета та завдання курсу

   Мета курсу — забезпечити вивчення тих хімічних понять та методів, які не ввійшли до програми загальноосвітньої хімічної підготовки студентів, але використовуються в процесі вивчення дисциплін циклу професійної підготовки.

Завдання курсу – оволодіння студентами хімічними знаннями і вміннями для вивчення спеціальних дисциплін, ефективного розв’язання завдань економіки.

 

1.   В результаті вивчення дисципліни студент повинен знати:

Хімічний зв'язок та будову речовин. Основи кінетики хімічних реакцій. Теорія електролітичної дисоціації та гідроліз.  Корозію  металів,  засоби захисту від корозії.

 

2.   В результаті вивчення дисципліни студент повинен вміти:

-           визначати напрямок протікання реакції, визначати масову  частку розчиненої речовини, прогнозувати поводження матеріалів в певних умовах.

 

2.   Програма навчальної дисципліни

Тема 1. Деякі відомості про хімічний зв'язок  і будову речовин.

Типи зв’язків. Ковалентний зв'язок: полярний та неполярний. Електронегативність. Полярність молекул. Йонний зв'язок.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Водневий зв'язок. Металічний зв'язок. Валентність. Ступінь окиснення. Властивість твердих речовин від типу зв’язку. 

 Тема 2. Енергетика хімічних реакцій.

Закон збереження маси речовин. Закон збереження і перетворення енергії в хімічних реакціях. Тепловий ефект хімічної реакції.

Тема 3. Хімічна кінетика та рівновага.

 Швидкість хімічної реакції. Фактори, які впливають на швидкість хімічної реакції. Оборотні та необоротні реакції. Хімічна рівновага. Фактори, які зміщують хімічну рівновагу. Принцип Ле -Шательє. Каталіз.

Тема 4. Розчини.

 Поняття про розчини. Класифікація розчинів. Вираження концентрації розчинів через масову частку, полярність, нормальність.

Тема 5.Теорія електролітичної дисоціації та гідроліз. 

Основні положення теорії електролітичної дисоціації. Властивості кислот, основ та солей з точки зору електролітичної дисоціації. Йонні рівняння. Константа дисоціації. Водневий показник. Гідроліз солей.

Тема 6. Електрохімічні процеси. Окисно-відновні реакції.

Окисно-відновні реакції. Гальванічний елемент. Рівняння Нернста. Електродний потенціал. Електроліз.

Тема 7. Корозія  металів.

Фактори, які викликають корозію металевих конструкцій. Захист металів від корозії: протекторний захист, покриття металів захисними речовинами

 

                          

4.  Структура навчальної дисципліни

 

№з/п

Назви тем

Кількість годин                               

 

всього

У тому числі

 

л

пр

лаб

сем

С. р

 

1

Деякі відомості про хімічний зв'язок

і будову     речовин.

3

2

 

 

 

1

 

2

Енергетика хімічних реакцій.

5

4

 

 

 

1

 

3

Хімічна кінетика та рівновага.

7

4

2

 

 

1

 

4

Теорія електролітичної дисоціації та гідроліз. 

7

4

 

 

 

3

 

5

Розчини

8

4

2

 

 

2

 

6

Електрохімічні процеси. Окисно-відновні реакції.

7

2

2

 

 

3

 

7

Корозія і захист будівельних матеріалів,  металів в металевих  конструкціях.

6

4

 

 

 

2

 

8

Контрольна робота

2

2

 

 

 

 

 

9

Всього

45

26

6

 

 

13

 

 

                           5. Теми практичних занять

 

з/п

Назва теми

Кількість годин

1

 

Розв’язання задач з теми

 

2

2

Складання рівнянь електролітичної дисоціації та гідролізу. Розв’язування задач на визначення концентрації розчинів

2

3

Складання окисно-відновних рівнянь, розв’язання задач з «Електрохімії»

2

                

                                 

 

                            

6.  Планування самостійної роботи

 

 з/п

Назва тем курсу, лекційних занять та їх зміст.

 

Час опрацювання

1

Деякі відомості про хімічний зв'язок  і будову речовин.

1

2

Енергетика хімічних реакцій.

1

3

Хімічна кінетика та рівновага.

1

4

Теорія електролітичної дисоціації та гідроліз. 

3

5

Розчини

2

6

Електрохімічні процеси. Окисно-відновні реакції.

3

7

Корозія і захист будівельних матеріалів і металів в металевих конструкціях

2

 

                                   7. Структура нарахування балів

оцінка

Критерії оцінки

«2»

З допомогою викладача відтворює на рівні розпізнання окремі елементи навчального матеріалу та виконує з значними труднощами окремі елементи практичних завдань. Під час відповіді і при виконанні практичних завдань припускається суттєвих помилок

«3»

Без достатнього розуміння відтворює основний навчальний матеріал та виконує практичні завдання з епізодичною допомогою викладача. З помилками дає визначення основних понять. Може частково аналізувати навчальний матеріал, порівнювати і робити висновки. Користується окремими видами технічної і конструктивно – технічної документації. При відповіді та виконанні практичних завдань припускається помилок, які може частково виправити.

«4»

Володіє основним навчальним матеріалом в усній, письмовій та графічній формах та застосовує його при виконанні практичних завдань, як в типових так і в дещо ускладнених умовах. Дає визначення основних понять, аналізує, порівнює і систематизує інформацію та робить висновки. Його відповідь в цілому правильна, логічна і достатньо обґрунтована. Виконує практичні завдання з типовим алгоритмом з консультацією викладача. Усвідомлено користується довідковою інформацією. При відповіді та виконанні практичних завдань припускається несуттєвих помилок, які може виправити.

«5»

Володіє системними знаннями навчального матеріалу та ефективно їх застосовує для виконання практичних завдань, що передбачені навчальною програмою. Відповідь студента повна, правильна, логічна, містить аналіз, систематизацію, узагальнення..вміє самостійно знаходити і користуватись джерелами інформації, оцінювати отриману інформацію. Встановлює причино – наслідкові та міжпредметні зв’язки. Робить аргументовані висновки. Бездоганно виконує практичні завдання як з використанням типового алгоритму, так і за самостійно розробленим алгоритмом.

 

 8. Перелік питань, які виносяться на залік

  

1. Деякі відомості про хімічний зв'язок  і будову речовин.

2. Енергетика хімічних реакцій.

3. Хімічна кінетика та рівновага.

4. Розчини 

5. Теорія електролітичної дисоціації та гідроліз. 

6. Електрохімічні процеси. Окисно-відновні реакції.

7. Корозія і захист металів в металевих конструкціях

 

 

9. Науково – методичне забезпечення  навчального процесу

Науково – методичне забезпечення навчального процесу включає державний стандарт освіти; навчальні плани, навчальні програми, підручники і навчальні посібники; тестові запитання; методичні матеріали. Опорні конспекти лекцій, комплекс навчально – методичного забезпечення дисципліни.

 

10. Рекомендована література:

1. Кириченко В.І. Загальна хімія.– К,: Вища школа, 2005.

2..Михалічко Б.М  Курс загальної хімії.– К.: Знання, 2009.

3. Романова Н.В. Загальна і неорганічна хімія.–Київ; Ірпінь: ВТФ «Перун», 1998.

4. Чорноус Н.М. Курс лекцій по хімії.– Любешів, 2018.