4. 2.  Розчинність

 

Є речовини, які змішу­ються між собою в будь-яких співвідношеннях, наприклад вода та етиловий спирт. Тверді речовини, більшість газів і рідких речовин розчиняються у воді в певних співвідношеннях. Так, при 20 °С у воді масою 100 г може розчинитися сульфат міді (II) СuS04, маса якого не перевищує 20,7 г.

Розчин, у якому речовина більше не розчиняється за даної температури, називається насиченим. Наприклад, у воді ма­сою 100 г при Т = 20 °С розчиняється хлорид натрію масою 36 г. Більше хлориду натрію в цьому розчині розчинитися не може, тобто маємо насичений розчин.

     Розчин, у якому речовина ще може розчинятися за даної тем­ператури, називається ненасиченим. Наприклад,  якщо  у  воді  ма­сою  100 г  розчинити  хлорид  натрію  масою  20 г  при Т = 20 °С, утво­риться ненасичений розчин. У цьому розчині за такої ж температури може ще розчинитися хлорид натрію масою 16 г.

     Поняття «насичені» і «ненасичені розчини» не слід ототожнювати з поняттям "концентровані" і "розведені розчини". Існує багато малорозчинних речовин (Са(ОН)2, СаSO4 тощо), насичені розчини яких мають низьку концентрацію розчиненої речовини.

Здатність речовини, змішуючись з іншою речовиною, ут­ворювати гомогенні системи, називається розчинністю.

Досить часто розчинність твердих та рідких речовин визна­чають масою речовини, яка може розчинитися в 100 г розчин­ника за певної температури. Розчинність газів визначають об'ємом газу, який може розчинитись в 1л розчинника за пев­ної температури.

   Залежність розчинності речовин від їх природи. Залежність розчинності речовин від їх природи можна описати емпіричним правилом: подібне розчиняється в подібному. Як правило, речовини іонної природи (солі, луги) або речовини, молекули яких є полярними (кислоти), добре розчиняються у полярних розчинниках, наприклад у воді.

   Органічні речовини, молекули яких є полярними (спирти, карбонові кислоти, альдегіди), розчиняються у воді, якщо їх вуг­леводневий радикал (гідрофобна частина) невеликий. Зі збільшенням довжини вуглеводневого радикалу розчинність цих речовин у воді зменшується. Із гомологічного ряду насичених од­ноатомних спиртів добре розчиняються у воді перші три сполуки: метанол, етанол, пропанол. Із гомологічного ряду насичених кар­бонових кислот у воді розчиняються всі кислоти до пальмітинової С15Н31СООН. Це пов'язано з більшою полярністю молекул кис­лот, та більшим числом водневих зв'язків, які утворюють моле­кули органічних кислот та більшим числом водневих зв'язків, які утворюють молекули органічних кислот з водою, порівняно із спиртами.   Речовини молекулярної неполярної будови добре розчиня­ються в неполярних або малополярних розчинниках, погано — у воді (йод розчиняється в органічних розчинниках і не розчи­няється у воді).

    Залежність розчинності від температури. Розчинність більшості твердих речовин з підвищенням температури збільшується. Наприклад, розчинність хлориду натрію NаСІ з підвищенням тем­ператури зростає незначно, сульфату магнію МgSO4— більш помітно, а нітрату калію КNOз — значно.

  Взаємна розчинність рідин зростає з підвищенням темпера­тури. Це збільшення триває до того часу, поки температура не досягне значень, за яких рідини змішуються в будь-яких про­порціях.

Розчинність газів, навпаки, зменшується з підвищенням температури. Якщо налити в стакан холодної води і поставити на стіл, через деякий час на його стінках з'являться бульки га­зу. Це пояснюється тим, що при збільшенні температури роз­чинність газів у воді зменшилась і вони виділилися.

   Залежність розчинності від тиску. Тиск впливає лише на роз­чинність газів. У разі збільшення тиску їх розчинність зростає, зменшення — знижується. Якщо відкрити пляшку з мінеральною водою, де оксид вуглецю (IV) розчинено за умов підвищеного тис­ку, тиск у пляшці знизиться, розчинність газу С02 зменшиться і він виділиться з розчину — вода ніби закипить.

Запитання для самоконтролю:

1.     Які системи називають розчинами?

2.     Які процеси відбуваються під час розчинення?

3.     Від яких факторів залежить розчинність речовин?