3.3.      Оборотність хімічних реакцій. Хімічна рівновага. Фактори, які зміщують хімічну рівновагу. Принцип Ле -Шательє.

Оборотність хімічних реакцій. Хімічні реакції бувають не­оборотні та оборотні. Реакції, які перебігають в одному на­прямку до повної витрати однієї з реагуючих сполук, є необо­ротними. Реакції, що за однакових умов протікають у протилежних напрямках, – оборотні

Так, реакція між міддю та концентрованою азотною кисло­тою с необоротною:

Сu + 4НNО3(конц) =Сu(NО3)2 +2NО2 +2Н2О

Ця реакція іде лише в одному напрямку.

Під час пропускання оксиду азоту (IV) через розчин нітрату міді (II) металічна мідь та азотна кислота не утворю­ються.

Взаємодія водню з йодом може бути прикладом оборотної реакції:

Н + I 2НІ.

Хімічна рівновага. Розглянемо встановлення хімічної рів­новаги на прикладі оборотної реакції взаємодії водню з йодом:

Н + I 2НІ.

Кінетичне рівняння швидкості прямої реакції:

Кінетичнерівнянняшвидкостізворотноїреакції:

Напочаткуоборотноїреакціїшвидкістьпрямоїбільша, ніжзворотної: Далі, зізниженнямконцентраціївихіднихсполукіпідвищеннямконцентраціїпродуктуреакціїшвидкістьпрямоїреакціїзменшується, азворотноїзростає. Через деякий час швидкості прямої та зворотної реакцій ста­нуть однаковими , отже реакція перебуває у стані хімічної рівноваги.

Стан оборотної реакції, у якому швидкості прямої та зворотної реакцій однакові, називається хімічною рівновагою.

Хімічна рівновагаце динамічна рівновага (пряма та зво­ротна реакції не зупиняються, а протікають з однаковою швидкістю). У стані рівноваги число молекул НІ, що утворюються і роз­кладаються за одиницю часу, однакове.

Рівноважні концентрації. Концентрації компонентів ре­акції в стані рівноваги називаються рівноважними. Рівноважні концентрації за умов даної рівноваги незмінні. Во­ни позначаються квадратними дужками [  ]. Тоді кінетичне рівняння швидкості прямої реакції в стані рівноваги має виг­ляд  зворотної

Константа рівноваги. Стан хімічної рівноваги характери­зується константою рівноваги. Константа рівноваги К - це відношення констант швидкостей прямої та зворотної реакцій:К = /.

У розглянутій оборотній реакції

У загальному вигляді оборотна реакція описується рівнянням

Визначальне рівняння константи рівноваги:

Константа рівноваги залежить від температури та приро­ди реагуючих речовин, але не залежить від концентрації ком­понентів реакції (порівняйте з константами швидкості ре­акцій). Числове значення константи рівноваги характеризує вихід реакції. При  К>> 1 вихід реакції великий, при К < 1 – малий.

Зміщення хімічної рівноваги. За постійних зовнішніх умов (незмінних температур, тиску, концентрації реагентів) рівновага оборотної реакції може зберігатися дуже довго. Вона порушується, якщо змінюється температура, концентрація ре­агентів, тиск (для деяких газоподібних систем), тому що швид­кості прямої та зворотної реакцій стають нерівними. Через де­який час швидкості прямої та зворотної реакцій знову набувають однакових значень. Встановлюється нова рівновага, при якій рівноважні концентрації реагентів будуть іншими.

У 1884 р. французький вчений Ле Шательє (1850 – 1936) ви­явив закономірність впливу зовнішніх умов на рівновагу обо­ротних хімічних реакцій – принцип зміщення рівноваги (принцип Ле Шательє). Принцип формулюється так: якщо умови, за яких система знаходиться в рівновазі, змінити, рівновага зміщується в на­прямку процесів, які протидіють цій зміні

       Розглянемо зміщення хімічної рівноваги за змін концент­рації реагуючих сполук, температури та тиску на прикладі ре­акції синтезу аміаку з азоту та водню:

       Вплив концентрації. У разі збільшення концент­рації азоту або водню рівновага буде зміщуватися у бік змен­шення цих концентрацій, тобто в напрямку утворення аміаку.

Вплив температури. З термохімічного рівняння зворотної реакції синтезу аміаку з азоту та водню видно, що пряма реакція екзотермічна, а зворотна (розклад аміаку) – ен­дотермічна. Тому при збільшенні температури рівновага буде зміщуватися в бік зворотної (ендотермічної) реакції, яка про­тидіє підвищенню температури. У разі зниження температури рівновага буде зміщуватися в бік прямої (екзотермічної) ре­акції, яка протидіє охолодженню.

Отже, під час підвищення температури рівноважної систе­ми рівновага зміщується в бік ендотермічної реакції, а під час зниження – в бік екзотермічної.

У реакціях, які протікають без теплових ефектів, зміна температури не викликає зміщення рівноваги. У цьому випад­ку підвищення температури призводить лише до більш швид­кого встановлення рівноваги.

Вплив тиску. Зміна тиску зміщує рівновагу системи, якщо реакція йде між газами і при цьому змінюються об’єми газоподібних речовин. Наприклад, пряма реакція синтезу аміаку (N + ЗН → NH) протікає зі зменшенням об’єму газоподібних речовин (тобто в замкненому реакторі тиск теж знижується), а зворотна (2NH → N + ЗН) – зі збільшенням їх об’єму, а отже, з підвищенням тиску в замк­неному реакторі. Тому зростання тиску зміщує рівновагу в бік прямої реакції і протидіє перебігу зворотної реакції.

Підвищення тиску зміщує рівновагу системи в бік утворен­ня менших об’ємів, а зменшення – в бік утворення більших об’ємів. Якщо в процесі оборотної реакції об’єми газоподібних речовин не змінюються, то зміна тиску не впливає на стан рів­новаги системи. Наприклад, у реакції: Н + І 2НІ під дієютиску рівновага не зміщується.

Вплив каталізатора. Каталізатори не зміщують хімічну рівновагу, тому що вони однаково впливають на швид­кість прямої та зворотної реакцій. За наявності каталізаторів рівновага встановлюється швидше.

Завдяки застосуванню принципу Ле Шательє до оборотних реакцій можна керувати хімічними процесами.

Приклади розв’язання задач

Задача 1.Як впливатиме підвищення тиску на хімічну рівновагу в оборотній системі

Fe3O4 (т) + СО (г)  3FeO (т) + СО2 (г) ?

Розв’язання. Запишемо вирази для швидкостей прямої (vпр) і зворотної (vзвор) реакцій:

vпkпр [СО]; vзвор = kзвор [СО2].

Швидкості прямої і зворотної реакцій не залежать від концентрацій твердих речовин. За підвищення тиску в два рази в таке саме число разів збільшуються концентрації СО і СО2. Отже, швидкості прямої і зворотної реакцій збільшаться в однакове число разів, і рівновага в системі не зміститься.

Задача 2. Як зміниться швидкість реакції, температурний коефіцієнт якої 2, за підвищення температури з 10 до 40 °С?

Розв’язання

З формули

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image482.jpg

можна вирахувати, у скільки разів зміниться швидкість реакції:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image483.jpg

Підставимо значення в цю формулу і проведемо обчислення:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image484.jpg

Відповідь: швидкість реакції збільшиться у 8 разів.

Задача 3. Як зміниться швидкість прямої реакції https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image491.jpg.pagespeed.ce.WrWsaT02jG.jpg якщо об’єм газової суміші зменшити у 3 рази?

Дано:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image492.jpg.pagespeed.ce.XG3YcbkpDh.jpg

Розв’язання

1. Якщо допустити, що початкові концентрації азоту і водню0) відповідно становлять а моль/л і b моль/л, то кінетичне рівняння для визначення швидкості прямої реакції буде таким:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image493.jpg.pagespeed.ce.Y3KojaH3yk.jpg

2. Зменшення об’єму газової суміші в 3 рази приведе до підвищення концентрації реагентів також у 3 рази: c1(N2) = 3а моль/л, а с12) = 3b моль/л. Кінетичне рівняння:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image494.jpg.pagespeed.ce.tT1sOZFKnz.jpg

3. Для того щоб розрахувати, у скільки разів швидкість прямої реакції змінилась, поділимо вираз для швидкості після зменшення об’єму суміші (II) на вираз для початкової швидкості (І):

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image495.jpg.pagespeed.ce.F267caMJnt.jpg

Відповідь: швидкість прямої реакції збільшиться у 81 раз.

Задача 4. Як зміниться швидкість прямої реакції https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image496.jpg.pagespeed.ce.NhPxE3QIGU.jpg якщо тиск у системі підвищити в 3 рази?

Дано:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image497.jpg.pagespeed.ce.Y-zctjDsXR.jpgРозв’язання

 

1. Допустимо, що початкові концентрації SO2 і O2 становлять відповідно а моль/л і b моль/л. Тоді кінетичне рівняння для визначення швидкості прямої реакції становитиме:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image498.jpg.pagespeed.ce.t55gcyDheM.jpg

2. Підвищення тиску в 3 рази приведе до підвищення концентрації регентів у стільки ж разів: С1(SO2) = 3а моль/л, а С1(O2) = 3b моль/л. Кінетичне рівняння:

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image499.jpg.pagespeed.ce.5PJFgNaPNm.jpg

3. Для того щоб розрахувати, у скільки разів швидкість прямої реакції змінилась, поділимо вираз для швидкості після підвищення тиску суміші (II) на вираз для початкової швидкості (І):

https://subject.com.ua/chemistry/zno1/zno1.files/image500.jpg.pagespeed.ce.1SgVJ0vQDi.jpg

Відповідь: швидкість прямої реакції збільшиться у 27 разів.

Задача  5. У системі СО(г) + Сl2(г) = СОСl2(г) рівноважні концентрації речовин [Сl2]p = 0,3 моль/л, [СО]p = 0,2 моль/л, [СОСl2]= 1,2 моль/л. Обчислити константу рівноваги і початкові концентрації Сl2 і CO.

Розв'язання: Константа рівноваги:

https://studfile.net/html/2706/312/html_k7zDIKxM89.4Qhd/img-EswWsq.png

Оскільки за рівнянням реакції з 1 моль CO або СІ2 утворюється 1 моль СОСІ2, то [СО]о = 1,2 + 0,2 = 1,4 моль/л; а [СІ2]o = 1,2 + 0,3 = 1,5 моль/л.

Питання для самоконтролю:

1.     Наведіть конкретні приклади оборотних та необоротних реакцій.

2.     На конкретних прикладах поясніть, від чого залежить швидкість  гомогенних та гетерогенних реакцій.

3.     Як пояснити, що каталізатори дають можливість проводити деякі реакції при нижчій температурі?

4.     Схарактеризуйте основні фактори, що впливають на швидкість хімічної реакції.