Лекція 32.  Підкладкові  матеріали

Зміст лекції

1.Призначення підкладкових матеріалів, основні вимоги до них.

2.Асортимент підкладок.

1.Підкладка в одязі відіграє  важливу роль: вона покращує експлуатаційні та естетичні якості одягу, запобігає його зношуванню та забрудненню.  В якості підкладкових матеріалів ви­користовують шовкові, напівшовкові рідше  бавовняні  тканини,  тонкі гладкі синтетичні,  трикотажні полотна. У деяких  швейних виробах, в яких підкладка  ви­конує  роль утеплювальної прокладки,  використову­ють  штучне, натуральне хутро. Нараховується біля 50 артикулів тканин, які використовуються в якості підкладкових.  В ЦНДІШПі розроблено основні технічні вимоги до підкладкових матеріалів, відповідно до яких ці матеріали повинні мати:

§  Рівну, гладку,  ковзку  поверхню з малим коефіцієнтом тертя;

§  Високу стійкість при витиранні (не менше 2000 циклів - для пальто, 1500 циклів  - для костюмів, 1000 циклів - для плащів);

§  Легкість (поверхневою щільністю  до 90 г/м2 для одягу із тканин з поверхневою щільністю до 200 г/м2 , поверхневою щільністю  до 110 г/м2 для одягу із тканин з поверхневою щільністю до 200-350  г/м2 , поверхневою щільністю  до 110-130 г/м2 для одягу із тканин з поверхневою щільністю  більше 350  г/м2 );

§  Зсідання при замочуванні не більше 2%;

§  Стійкість фарбування  до дії сухого та мокрого тертя,  дії поту, хімічного чищення та прасування;

§  Достатню незминальність та хорошу гігієнічність;

§  Відповідність за кольоровим рішенням до  матеріалу верху і тенденцій  моди,

§  Синтетичні підкладки не повинні електризуватись.

Підкладкові тканини  виробляють простими  та похідними  переплетеннями, деякі види – крупновізерунковими.

 За забарвленням тканини для підкладок випускають переважно гладко фарбованими в різні кольори, пістрявотканими з ефектом «шанжан» (різнокольорові нитки в основі та пітканні, які створюють ефект переливання).

2.Асортимент підкладок представлений шовковими, напівшовковими, бавовняними, спеціальними полотнами.

Шовкові підкладкові тканини: виробляють із  віскозних ниток в основі і пітканні,  капронових ниток в  основі і пітканні, віскозних в основі і капронових в пітканні, віскозних в основі і ацетатних в пітканні. Саржа - це гладкофарбована  ткани­на саржевого переплетення, із віскозних, віскозно-ацетатних волокон.                                                           

 Альпак, дудун,  дамассе - це гладко фарбовані тканини жакар­дового  переплетення із ткацькими малюнками рослинно­го характеру, в яких використовується контраст матової або фак­турної поверхні з гладкою блискучою. Виробляють їх з комплек­сних віскозних ниток; використовують для підкладок в жіночому одязі з метою  есте­тичного оформлення вивороту виробу.                                                                                                       Капронові та поліефірні підкладкові полотна -  виробляють гладко фарбованими.  Це найбільш тонкі та міцні підкладкові тканини, але вони мають низькі показники гігієнічності, поверхневою щільністю 50-70 г/м 2 .                                                                               Напівшовкові підкладкові тканини: виробляють із віскозних  ниток в основі та бавовняної пряжі в пітканні.  Такі підкладкові тканини більш міцні та зносостійкі, гігієнічніші   ніж шовкові,  але  разом з тим  вони товстіші  та масивніші; в процесах носін­ня,  прання та хімчистки одягу пілінгуються. Саржа - виробляють  саржевим  переплетенням з  віскозних ниток  та бавовняної пряжі. Лице тканини гладке та блискуче , з діагоналевим  руб­чиком, зворотний бік   з бавовняної пряжі  - матовий.  Поверхнева щільність тканини в межах 125-140 г/м2. Сатин-дубль - виробляють атласним  переплетенням з віскоз­них ниток та бавовняної  пряжі. Це важка (155 г/м2),  щільна, міцна гладко фарбована тканина з гладкою блискучою лицевою стороною.                                 

  Шовкові та напівшовкові підкладкові тканини  зминаються (крім синтетичних), обсипаються,  розсуваються у швах, від дії пару та води на них  утворюються матові  плями. Віскозні підкла­дкові тканини у вологому стані здатні втрачати міцність на  50 %, ацетатні -  на 30%.                      Бавовняні  підкладкові тканини: використовуються  обмежено  для підкладки в недорогих швейних виробах та у спеціальному захисному верхньому одязі. Це такі тканини, як сатини, ластики, саржа  рукавна. Саржа – бавовняно-лавсанова тканина поверхневою щільністю 135 г/м2 , виготовлена саржевим переплетенням (бавовняна пряжа в основі 33%, лавсанова – в пітканні 67% ). При дослідницькій  експлуатації вона показала високу стійкість до витирання – термін експлуатації до 1500 днів. Сатини та ластики -  щільні,  товсті, гладко фарбовані в темні кольори,  з кардної пряжі, переплетень -  сатинового, атласного.                                Кишенькові тканини:  міцні,  щільні, гладко фарбовані бавовняні тканини  типу бязі, а також тонкі щільні поліамідні тканини та трикотажні полотна, їх використовують для виготовлення підкладок кишень. Саржа рукавна – відбілена тканина з печатним малюнком у вигляді смуг. Останнім часом в якості підкладки для верхніх виробів застосовують полегшені трикотажні полотна із поліамідних ниток. Вони характеризуються відносно малою поверхневою щільністю 80-130 г/м2  та високою стійкістю до витирання – більше 2000 циклів. Нормативні вимоги до основних якостей трикотажних підкладок аналогічні вимогам до усіх підкладкових тканин. Крім того, не допускається електризуємість полотен, оздоблення підкладки повинне бути стійким до ВТО при температурі не нижче 150 0 С.

Питання  для самоконтролю

1.В чому полягають основні технічні вимоги до підкладкових матеріалів?

2.Призначення одягових підкладок.