ГЛОСАРІй

 

Машинобудування або машинобудівна промисловість  (англ. Machine industry) — найважливіша комплекснаоборонної промисловості, яка включає проектування, виробництво, експлуатацію машин та інструментів.

Заготовка деталі – предмет виробництва з якого при подальшій обробці шляхом зміни форми, розмірів, властивостей поверхні та (чи) матеріалу отримують деталь.

Кування (англ. smithing) – це вид обробки металів тиском, коли по нагрітій заготовці наносять удари або діють на неї постійним зусиллям, в результаті чого заготовка набуває необхідної форми, яку потім зберігає.

Штампування – процес обробки металів тиском – пластичне деформування заготовки в штампах з витіканням металу, обмеженого розмірами штампувального простору.

Зварювання (англ.  welding) – технологічний процес утворення нероз’ємного з’єднання між матеріалами при їх нагріванні та (або) пластичному деформуванні за рахунок встановлення міжмолекулярних і міжатомних зв’язків.

Технологічний процес   це впорядкована послідовність взаємопов'язаних дій та операцій, що виконуються над початковими даними до отримання необхідного результату.

Різальний інструмент -  інструмент, призначений для зміни форми та розмірів заготовки шляхом видалення частини матеріалу у вигляді стружки, або шламу, тобто різальний інструмент використовується для оброблення матеріалів різанням.

Різець – різальний інструмент, звичайно клиноподібний, призначений для обробки твердих матеріалів.

Свердло – осьовий різальний інструмент для утворення отвору у суцільному матеріалі та (або ) збільшення діаметра наявного отвору.

Зенкер – (нім.  Senker) – осьовий різальний інструмент для підвищення точності форми отвору та збільшення його діаметра.

Розвертка – багатолезовий осьовий різальний  інструмент для підвищення точності форми та розмірів отвору та зменшення шорсткості поверхні після попередньої обробки свердлом, зенкером або розточувальним різцем.

Фреза -  інструмент з одним або декількома ріжучими лезами (зубцями) для фрезерування.

Абразивний інструмент - шліфувальний і різальний інструмент, робоча частина якого містить класифіковані частки абразивного матеріалу. Залежно від виду використаного абразивного матеріалу розрізняють алмазніельборовіелектрокорундовікарбідокремнієві та інші         абразивні інструменти. Їх застосовують під час обробки різних деталей машин механізмів і приладів, забезпечуючи точність обробки до 1-4 мкм і параметрами шорсткості поверхні Ra 0,2-0,08 мкм. 

Зуборізний інструмент -  металорізальний інструмент для обробки зубчастих коліс, черв'ячних і храпових коліс, шліцьових валиків і ін. деталей із зубами. Залежно від методу зубонарізання застосовують модульні дискові або пальцьові фрези і зуборізні голівки для роботи методом копіювання, зуборізні гребінки, черв'ячні фрези, довбачі зубостругальні різці і різцеві голівки для роботи методом обкатки.

Різьбонарізний  інструмент   металорізальний інструмент для нарізання  різьби.  Застосовують мітчики  голівки, гребінки, фрези різьбові гребінчасті і дискові, плашки патрони муфто- і трубонарізні, а також  різці  для нарізання зовнішньої  і внутрішньої різьби на токарських верстатах. До різьбонакатного інструмента відносять плашки різьбонакатні, ролики і голівки.

Різальна кромка (англ. Cutting edge ) - кромка леза інструмента, яка утворюється пересіченням передньої і задньої поверхні леза. 

Шліфування (glazing- процес різанням за допомогою абразивних матеріалів (алмаз, корунд, наждак, карбід бору і ін.). При шліфуванні гострі кромки граней зерен зрізують з поверхні тонкий шар металу (0,05 — 0,005мм). Мала товщина стружки і високі швидкості різання обумовлюють застосування шліфування як способу остаточної обробки, коли необхідно забезпечити високу точність і чистоту поверхні деталі, що оброблюється.

Фрезерування (mill operation- один із найбільш продуктивних методів обробки. Головний рух (рух різання) під час фрезерування — обертальний, його здійснює фреза, рух подачі - за звичай прямолінійний. Фрезеруванням можна одержати деталь точністю за 6…12 квалітетом шорсткістю до = 0,8 мкм. Фрезерування здійснюється за допомогою багатозубого інструмента фрези.

Заточування  різального інструмента (заточка) - операція чорнової чи попередньої обробки різальної кромки лише по передній, лише по задній, по передній і задній поверхням. Ця операція дозволяє швидко зняти шар металу і задати потрібну форму різальному інструменту. Після заточування виконують операції доводки і полірування для надання різальній кромці кінцеву геометрію і форму, кути загострення, клас шорсткості.