Практична робота №1

 

Тема: Покажчики стандартів і порядок роботи з ними.

 

Мета: Ознайомитись із покажчиками державних стандартів. Вивчити побудову, зміст покажчиків стандартів та набути навиків роботи з ними.

Контроль засвоєння: Захист звітів в усній чи письмовій формі, або тестування.

Обладнання та оснащення робочого місця

1.        Технічні нормативно-правові акти (ТНПА);

2.        Покажчики державних стандартів;

3.        Креслення деталей, вузлів, агрегатів та механізмів машин тощо.

Завдання, хід і порядок виконання роботи

Завдання 1. Ознайомитися з побудовою і змістом класифікатора стандартів. У звіті по роботі вказати: порядок класифікації стандартів за класифікатором; кодування стандартів за групами.

Завдання 2. Вивчити побудову та зміст державних покажчиків стандартів. Покажчики випускаються в 4 (5) томах. Щоб ознайомитися з їх побудовою, необхідно уважно прочитати «Передмову» і звернення до читача (див. т.1). Ознайомившись з побудовою і змістом покажчика стандартів, в звіті відзначити наступне: структуру державних покажчиків, зміст і призначення окремих частин покажчика, особливості побудови основних частин.

Записати з конспекту структуру покажчиків.....

Завдання 3. Для закріплення навичок роботи з покажчиком стандартів необхідно вирішити наступні завдання:

1. За класифікатором державних стандартів розшифрувати Н12, Н19, М24, М78, У14, У29, Е26 і записати в таблицю 1.1.

Таблиця 1.1. Види стандартів в залежності від змісту

Шифр

Розділ

Клас

Група

 

 

 

Н12

 

 

 

Н19

 

 

 

М24

 

 

 

М78

 

 

 

У14

 

 

 

У29

 

 

 

Е26

 

2. Перевірте дію стандартів: ГОСТ 2.116-84; ГОСТ 4.120-87; СТБ 5.1.03-96, СТБ ИСО 9001-96, ISO 11453:1996, ГОСТ 5950-73, ГОСТ 26791-89, ГОСТ 22732-77, ГОСТ 7702.0-74, ГОСТ 9980.5-86.

ГОСТ 2.116-84 (назва стандарту)- .......

3 Встановіть, чи існують стандарти на вироби (за завданням викладача), і вкажіть їх номери (5 найменувань виробів):

а) Волокна й нитки текстильні. Терміни, визначення; Лакофарбові матеріали. Терміни, визначення та позначення; Сталь вуглецева звичайної якості. Марки. Єдина система класифікації та кодування техніко-економічної інформації. Основні положення; Борошно пшеничне хлібопекарське. Технічні умови; Консерви рибні натуральні.

б) Вироби кріпильні. Упаковка, маркування, транспортування і зберігання; Тканини текстильні. Методи визначення міцності; Маркування вантажів; Управління якістю продукції. Основні поняття і визначення; Статистичні методи управління якістю продукції. Терміни та визначення; Борошно, крупа, пластівці вівсяні і толокно. Упаковка, маркування, транспортування і зберігання.

в) Нитки текстильні. Позначення структури; Посуд та декоративні вироби зі скла. Терміни та визначення видів скла, способів вироблення і декорування; Методи визначення зовнішнього вигляду, герметичності тари та стану внутрішньої поверхні металевої тари; Експертні методи оцінки якості промислової продукції. Основні положення; Тканини лляні і напівлляні для спецодягу. Метод визначення стійкості до стирання по площині; Консерви рибні в томатному соусі.

г) Тканини та штучні вироби. Упаковка та маркування; Шпалери. Технічні умови; Методи оцінки рівня якості промислової продукції. Основні положення; Крупа гречана; Державний первинний еталон і державна перевірочна схема для засобів вимірювань маси; Шкіра. Метод визначення стійкості до згинання.

д) Посуд порцеляновий. Метод визначення просвічуваності; Статистичний контроль якості. Методи випадкового відбору вибірок штучної продукції; Крупа ячмінна; Шкіра. Метод випробування на розтяг; Еталони одиниць фізичних величин. Основні положення; Система показників якості продукції; Тканини чистолляні, лляні та напівлляні технічні. Номенклатура показників.

е) Дефекти тканин. Терміни та визначення; Прутки і смуги з інструментальної легованої сталі. Технічні умови; Посуд та декоративні вироби з кришталевого скла. Технічні умови; Пляшки скляні для харчових продуктів. Технічні умови; Пластмаси. Методи визначення гігієнічних показників.

ж) Прокат сортовий з інструментальної сталі. Загальні технічні умови; Нафта і нафтопродукти. Упаковка, маркування, транспортування і зберігання; Поліетиленові мішки; Цегла та камені керамічні. Технічні умови; Волокна й нитки текстильні. Терміни та визначення; Крупа пшоно шліфоване.

з) Посуд та декоративні вироби з натрій-кальцій-силікатного скла. Технічні умови; Папір для шпалер; Лакофарбові матеріали. Правила приймання. Відбір проб для випробувань. Упаковка. Маркування. Транспортування і зберігання; Нитки текстильні. Позначення структури; Крупа рисова; Консерви рибні натуральні з додаванням олії.

Завдання 4. Визначити найменування та термін дії зазначених викладачем НД за покажчиком державних стандартів. Результати оформити в таблиці 1.2.

Таблиця 1.2. Види стандартів

Шифр НТД

Група за класифікатором

Категорія стандарту

Найменування НТД

Термін дії

ГОСТ 1050-88

В11

Міждержавний

Сталь....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання 5. За покажчиком державних стандартів визначити найменування та умовне позначення заданих викладачем стандартів, а також вказати, діє, скасовано або введений замість якого стандарту. Заповнити таблицю 1.3 (приклад заповнення).

Таблиця 1.3. Види стандартів

Стандарт

Код

Найменування стандарту

Висновки

1 ГОСТ 9825-73

Л00

Материалы лакокрасочные. Термины, определения и обозначения

Діє

2 И т. д.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Питання для самоконтролю

1.        Що являє собою покажчик державних стандартів і в чому полягає його значення?

2.        Яка структура покажчика державних стандартів?

3.        Який порядок класифікації стандартів за класифікатором?

4.        Поясніть зміст і призначення окремих частин покажчика.

5.        У чому особливість побудови основних частин стандарту?

6.        У чому полягає сутність кодування стандартів за групами?

Рекомендована література

1.     Крылова Г.Д. Основы стандартизации, сертификации, метрологии: учеб. для вузов / Г.Д. Крылова. – М.: ЮНИТА, 1999. – 711с.

2.     Стандартизация и управление качеством продукции: учеб. для вузов. – М.: ЮНИТА, 1999. – 496с.

3.     Швандар В.А. Стандартизация и управление качеством / В.А. Швандар – М.: ЮНИТИ, 2000. – 487с.