3. Порти материнської
плати
На материнській платі
є також зовнішні роз'єми:
- PS/2 — роз'єм, який використосовується для підключення клавіатури і миші. Вперше з'явився в 1987 році на комп'ютерах IBM PS/2 а згодом широко поширився на персональних комп'ютерах і серверах. Швидкість передачі даних - від 80 до 300 Кб/с і залежить від продуктивності підключеного пристрою та програмного драйвера.
- COM порт – послідовний порт (англ. serial port) —
двонаправлений послідовний інтерфейс, призначений для
обміну байтовою інформацією. Послідовний тому, що
інформація через нього передається по одному біту, біт за бітом. Найчастіше для
послідовного порту персональних комп'ютерів використовується стандарт RS-232.
Раніше послідовний порт використовувався для підключення терміналу, пізніше для
модему або миші. Зараз він використовується для з'єднання з блоками
безперебійного живлення, для зв'язку з апаратними засобами обчислювальних
систем.
- LTP порт – порт принтера, паралельний порт, (англ. Line Print Terminal) — міжнародний стандарт паралельного інтерфейсу для підключення периферійних пристроїв персонального комп'ютера. В основному використовується для підключення до комп'ютера таких пристроїв як: принтер, сканер та інших зовнішніх пристроїв (часто використовувався для підключення зовнішніх пристроїв зберігання даних), проте може застосовуватися і для інших цілей (організація зв'язку між двома комп'ютерами, підключення будь-яких механізмів телесигналізації і телекерування). Назва «LPT» походить від назви стандартного пристрою принтера «LPT» (Line Printer Terminal або Line PrinTer) в операційних системах сімейства MS-DOS.
- USB - роз'єм для підключення периферійних пристроїв. Відомий усім в першу чергу як роз'єм для підключення флешок, фотоапаратів, телефонів та ін. Він буває декількох специфікацій: USB 1.0 (пропускна здатність до 12 Мбіт/с), USB 2.0 (до 480 Мбіт/с) і USB 3.0 (до 4800 Мбіт/с). USB 1.0 і 2.0 зовні однакові, мають 4 контакти. USB 3.0 має вдвічі більше контактів, хоча і підтримує можливість підключення старіших пристроїв (розрахованих на USB 1.0 і 2.0).
- LAN порт (Ethernet порт) – роз’єм для підключення до локальної мережі, Інтернету за допомогою проводового з'єднання (RJ-45). LAN порт має два світлодіоди, які при активному підключені будуть сигналізувати.
- VGA порт – 15-контактний роз'єм для підключення аналогових моніторів за стандартом VGA (англ. Video Graphics Array). VGA - аналоговий інтерфейс, розроблений в 1987 році і призначений для моніторів на електронно-променевих трубках (ЕПТ). Також даним інтерфейсом оснащуються деякі програвачі DVD і багато плазмових та рідкокристалічних телевізорів. VGA передає сигнал смуга за смугою, при цьому зміна напруги означає зміну яскравості (напруга сигналу становить 0,7-1 В), для ЕПТ воно означає зміну інтенсивності променя електронних гармат кінескопа (і, відповідно, яскравість світлової плями на екрані).
Digital Visual Interface (DVI) являє собою інтерфейс відображення відео розроблені Digital Display Робочої групи (DDWG). Цифровий інтерфейс використовується для підключення джерела відеосигналу на дисплей пристрою, такі як монітор комп'ютера.
- DVI порт був розроблений з метою створення галузевого стандарту для передачі цифрового відео. Інтерфейс призначений для передачі нестисненого цифрового відео і може бути налаштована для підтримки декількох режимів, таких як DVI-D (тільки цифровий), DVI-A (тільки аналоговий) або DVI-I (цифровий та аналоговий). З підтримкою аналогового з'єднання, а також, DVI специфікація передбачає додаткову сумісність з VGA-інтерфейсом. Ця сумісність поряд з іншими перевагами привели до широкого застосування в конструкції ПК в порівнянні з іншими конкуруючими цифровими стандартами.
- роз’єм звукової плати (карти) – роз’єми пристрою, що дозволяє працювати зі звуком на комп'ютері (виводити на акустичну систему та записувати в комп'ютер).
Звукові карти бувають вбудованими в материнську плату (інтегровані звукові карти) при цьому усі входи, виходи припаяні до материнської плати, а обробку бере на себе центральний процесор; та дискретними – плати, що додатково приєднуються до материнської плати у роз'єм шини PCI, як правило вони відтворюють звук якісніше ніж інтегровані, проте для професійної роботи їх можливості обмежені.