Тема 4.1. Материнська плата

 

План

1. Основи будови материнської плати.

2. Слоти материнської плати.

3. Порти материнської плати.

4. Мікросхема постійної пам’яті.

5. Форм-фактор материнської плати.

 

1. Основи будови материнської плати

На вигляд материнська плата класичного стаціонарного комп'ютера являє собою досить велику електронну схему, на якій розміщена значна кількість роз'ємів – внутрішні (слоти) і зовнішні (порти).

Рис. 41. Материнська плата комп’ютера.

 

Основою будь-якої сучасної материнської плати є набір системної логіки, який частіше називають чіпсетом (від англ. chipset). Чіпсет - це сукупність мікросхем, що забезпечують узгоджену спільну роботу складових частин комп'ютера і їх взаємодію між собою. Як правило, чіпсет складається з двох основних мікросхем, які частіше називають «північним» і «південним» мостами.

Північний міст – це частина системної логіки материнської плати, що забезпечує роботу основних вузлів комп'ютера – центрального процесора, оперативної пам'яті, відеоадаптера. Саме він керує роботою шини процесора, контролера оперативної пам'яті та шини PCI Express, до якої приєднується відеоадаптер. У деяких випадках північний міст може містити інтегрований графічний процесор.

Південний міст периферійний контролер, контролер введення-виведення – забезпечує підключення до системи менш швидкісних пристроїв, які не вимагають високої пропускної здатності - клавіатури, миші, жорсткого диску, мережої плати, аудіоплати, а також шин PCI, USB та ін., в які встановлюються різного роду додаткові пристрої.

Наявність північного і південного мостів - класична, загальноприйнята схема побудови чіпсета материнської плати. Але існують також схеми, що відрізняються від традиційних. Це стосується в першу чергу комп'ютерів на базі сучасних процесорів, в які вмонтовуються елементи, що більшою чи меншою мірою виконують функції північного мосту (найчастіше – контролер оперативної пам'яті). На материнських платах для таких процесорів північний міст суттєво спрощено.

Якістю і можливостями системної логіки визначаються продуктивність і стабільність роботи комп'ютера. При виборі материнської плати потрібно враховувати насамперед те, який чіпсет був узятий за основу при її виготовленні. Основними виробниками чіпсетів зараз є компанії Intel, NVidia, ATI/AMD, Via, SiS, у той час як материнські плати виробляються ASUS, Gigabyte, MSI, ASRock, Zotac та ін. Материнські плати з однаковим чіпсетом у різних виробників називаються по-різному. За ціною вони теж можуть суттєво відрізнятися. При виборі краще віддати перевагу материнській платі з кращим чіпсетом від менш відомого виробника, ніж навпаки.