11.1. Поняття дебіторської заборгованості та її види. Облік розрахунків з покупцями та замовниками

 

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про дебіторську заборгованість визначає П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість». За даним положенням дебіторська заборгованість – це сума заборгованості дебіторів підприємству на дату складання балансу. В свою чергу дебітори – це юридичні чи фізичні особи, які внаслідок минулих подій заборгували підприємству певні суми грошових коштів, їх еквівалентів або інших активів.

Відповідно до П(С)БО 10 дебіторська заборгованість поділяється на довгострокову і поточну.

Довгострокова дебіторська заборгованість – сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу. Облік довгострокової дебіторської заборгованості здійснюється на активному рахунку 18 «Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи».

Поточна дебіторська заборгованість – сума дебіторської заборгованості, яка виникає в ході нормального операційного циклу або буде погашена протягом дванадцяти місяців з дати балансу. Облік поточної дебіторської заборгованості здійснюється на активних рахунках:

34 «Короткострокові векселі одержані»

35 «Поточні фінансові інвестиції»

36 «Розрахунки з покупцями та замовниками»

37 «Розрахунки з різними дебіторами»

Облік дебіторської  заборгованості, як виникає в результаті реалізації готової продукції, надання послуг чи виконання робіт, призначено активний рахунок 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками».

Покупці – це фізичні або юридичні особи, які купують товари, продукцію (роботи, послуги).

Замовники – це учасники договору, на підставі замовлення яких виготовляється конкретна продукція, надаються послуги. Виконуються роботи інших учасникам договору.