5.4. Способи виправлення помилок в облікових реєстрах

 

У процесі облікової реєстрації господарських операцій можуть  виникнути помилки – від простих описок до неправильної кореспонденції рахунків. Від своєчасного виявлення помилок і їх виправлення певною мірою залежить достовірність бухгалтерського обліку.

Причинами виникнення помилок можуть бути перевтома, недбалість працівників, несправність обчислювальної техніки.

Помилки, які трапляються в бухгалтерському обліку,  поділяються за значенням та за місцем виникнення.

За значенням помилки можуть бути:

·        локальні;

·         транзитні.

Локальні помилки спричиняють перекручення інформації тільки в тому документі, де вони зроблені і не викликають помилок в інших документах (неправильно записана дата, порядковий номер).

Транзитні помилки автоматично викликають помилки і в інших документах (неправильно підрахована сума).

За місцем виникнення помилки бувають в записах (тексті) та числах.

Порядок виправлення помилок залежить від їх характеру і часу виявлення. Діючим положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку передбачено виправлення помилок такими способами: коректурним, “червоним сторно” (від’ємних чисел), додаткових записів

Коректурний спосіб виправлення помилок полягає в тому, що помилковий запис закреслюють тоненькою рискою, але так, щоб було видно закреслене і над закресленим роблять правильний запис. Виправлення підтверджують підписом особи, що його внесла.

Спосіб “червоне сторно” полягає в тому, що неправильний бухгалтерський запис роблять повторно і в самій кореспонденції рахунків, що й помилковий запис, але червоним кольором, що означає від’ємні числа. При підбитті підсумків, суми, записані червоним кольором віднімаються. Одночасно звичайним чорнилом роблять другий запис з зазначенням правильної кореспонденції рахунків і суми.

Спосіб додаткових записів застосовують в тих випадках, коли в облікових записах кореспонденцію рахунків вказано правильно, але операцію записано в меншій сумі ніж потрібно.