5.3. Оборотні відомості

 

Дані поточного бухгалтерського обліку за звітний період необхідно узагальнювати. Одним із таких способів узагальнення є складання оборотних відомостей. Оборотні відомості складаються як по синтетичних, так і по аналітичних рахунках. Оборотна відомість за синтетичними рахунками будується у вигляді багатогранної таблиці (табл. 1) за контокорентною формою, яка включає послідовно: назву синтетичних рахунків, початкове сальдо за дебетом або  кредитом, обороти за місяць за дебетом і кредитом, а також кінцеве сальдо за дебетом або  кредитом. За кожною графою оборотної відомості підраховують підсумки.

Таблиця 1

Схема оборотної відомості за синтетичними рахунками

за «__________» 20 _ _ р.

 

Назва рахунків

Сальдо на 01.01.20 _ _р.

Оборот за місяць

Сальдо на 01.02.20 _ _ р.

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

Дебет

Кредит

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

 

 

 

 

 

 

 

Якщо правильно записані початкові сальдо (залишки) на рахунках, рознесені всі кореспонденції за рахунками (бухгалтерські проводки), підраховані обороти та виведені кінцеві залишки (сальдо), то в оборотній відомості мають місце три пари рівностей.

Рівність підсумків першої пари граф зумовлена рівністю підсумків активу і пасиву балансу, який є підставою для запису на синтетичних рахунках початкового сальдо.

Рівність підсумків другої  пари граф зумовлена подвійним записом операцій, згідно з якими кожна господарська операція в одній і тій же сумі відображається за дебетом і кредитом різних рахунків.

Рівність підсумків третьої пари граф зумовлена двома попередніми рівностями: якщо початкові залишки (сальдо) на синтетичних рахунках рівні між собою (початковий баланс), а також рівні суми оборотів за дебетом і кредитом (оборотний баланс), то і залишки (сальдо) на кінець звітного періоду в підсумку мають бути рівні між собою (кінцевий баланс).

Порушення цих рівностей свідчить про помилки, допущені в облікових записах або при складанні оборотної відомості. Типовими помилками при цьому можуть бути:

-         неуважність при записі сум бухгалтерської проводки на рахунках;

-         арифметичні помилки при підрахунку оборотів і виведенні сальдо за кожним рахунком;

-         неуважність при перенесенні записів із синтетичних рахунків (суми сальдо і оборотів) до оборотної відомості;

-         арифметичні помилки при підрахунку підсумків відповідних граф оборотної відомості.

Оборотна відомість по синтетичних рахунках є способом узагальнення даних поточного обліку з метою перевірки правильності і повноти записів та  складання балансу.

Оборотну відомість за синтетичними рахунками використовують для складання бухгалтерського балансу.

Більш детальну економічну інформацію дає оборотна відомість складена за синтетичними рахунками за шаховою формою – шахова оборотна відомість. Всі рахунки в ній записані двічі: один раз назви рахунків розміщені в лівій частині таблиці по вертикалі, а другий раз ті самі рахунки розміщені зверху таблиці по горизонталі. Суми оборотів по кожному рахунку записуються на перетині рахунків, що дебетуються по вертикалі, а кредитуються по горизонталі.

Шахова оборотна відомість є способом зведення оборотів по синтетичних рахунках і служить для розкриття змісту господарських операцій.

Крім оборотної відомості по рахунках синтетичного обліку складається оборотна відомість по рахунках аналітичного обліку. Техніка складання цих відомостей аналогічна складанню оборотних відомостей по синтетичних рахунках. Тільки по рахунках синтетичного обліку щомісячно складається одна відомість, а по аналітичних рахунках – по кожній групі аналітичних рахунків, об’єднаних одним синтетичним рахунком.

Підсумки оборотів і залишків по аналітичних рахунках повинні дорівнювати оборотам по дебету і кредиту, а також залишку синтетичного рахунка, який їх об’єднує.