3.2. Господарські операції та їх вплив на статті балансу

 

Бухгалтерський баланс, як відомо, відображає в узагальне­ному грошовому вимірнику стан засобів господарства та дже­рел їх формування на певну дату. Проте в процесі господарсь­кої діяльності відбувається безперервний рух засобів, зміна їх складу, розміщення та зміни у джерелах їх формування. Засоби та їх джерела під впливом господарських операцій збільшують­ся або зменшуються, внаслідок чого змінюються й окремі статті балансу. В окремих випадках ці зміни зумовлюють появу нових статей балансу або зникнення інших.

Господарська операція – це діяльність, яка зумовлює зміни у фінансову стані підприємства.

Кожна господарська операція вносить зміни не менше ніж у дві статті балансу. Це зумовлено особливостями кругообігу засобів, у процесі якого відбуваються зміни або в складі засобів господарства, або в складі їх джерел, або одночасно і в складі засобів і в складі джерел їх формування.   

Усі господарські операції за характером змін, які вони ви­кликають у складі засобів та джерелах їх формування (тобто в активі і пасиві балансу), поділяються на чотири типи.

Операції першого типу, що характеризують зміни у складі господарських засобів, зумовлюють зміни в активі балансу: одна стаття активу збільшується, а друга зменшується на одна­кову, суму. Загальний підсумок балансу при цьому не змінюється. Цей тип змін у балансі можна відобразити так: +А -А (плюс актив, мінус актив), або за такою схемою:

І. Схема змін в активі балансу

Баланс

Актив

Пасив

Збільшення статті активу (+)

Пасив залишається без змін

Зменшення статті активу (-)

 

Підсумок балансу не змінюється

До операцій такого типу належать: відпуск матеріалів у виробництво, надходження коштів в касу з рахунку в банку і т.д.

 

Операції другого типу, що викликають зміни у джерелах формування господарських засобів, призводять до змін двох статей пасиву балансу: одна стаття пасиву збільшується,  друга — зменшується на одну і ту ж суму. Загальний підсумок балансу при цьому також не змінюється. Другий тип змін у ба­лансі можна відобразити так: +П - П (плюс пасив, мінус пасив) або за такою схемою:

 

 

ІІ. Схема змін в активі балансу

Баланс

Актив

Пасив

Актив залишається без змін

Збільшення статті пасиву (+)

 

Зменшення статті пасиву (-)

Підсумок балансу не змінюється

До операцій такого типу належать: утримання податку з доходів фізичних осіб із заробітної плати працівників, зарахування частини прибутку до резервного капіталу підприємства і т.д.

 

Операції третього типу, що характеризують надходження, додаткове залучення господарських засобів в оборот підпри­ємства, зумовлюють збільшення залишків на одну і ту ж суму на відповідних статтях активу і пасиву балансу. Загальний підсумок балансу при цьому також збільшується, але рівність підсумків активу і пасиву не порушується (оскільки збільшення відбувається на одну і ту ж суму). Цей тип змін можна відобра­зити формулою: +А +П (плюс актив і плюс пасив) або за такою схемою:

ІІІ. Схема змін в активі балансу

Баланс

Актив

Пасив

Збільшення статті активу (+)

Збільшення статті пасиву (+)

Підсумок балансу збільшується(+)

До операцій такого типу належать: зарахування на рахунок в банку позики банку, нарахування заробітної плати працівникам і т.д.

 

Операції четвертого типу, що характеризують вибуття засобів із господарства, призводять до зменшення на однакову суму залишків відповідних статей активу і пасиву балансу. За­гальний підсумок балансу при цьому також зменшується, але рівність підсумків активу і пасиву зберігається (оскільки змен­шення відбувається на однакову суму). Цей тип балансових змін можна зобразити формулою: -А -П (мінус актив, мінус пасив) або за такою схемою:

ІV. Схема змін в активі балансу

Баланс

Актив

Пасив

Зменшення статті активу (+)

Зменшення статті пасиву (+)

Підсумок балансу зменшується(+)

До операцій такого типу належать: перерахування з рахунку в банку коштів постачальнику, виплата заробітної плати з каси підприємства і т.д.

Зміни в балансі, викликані гос­подарськими операціями, можуть бути в активі (перегрупуван­ня у господарських засобах), у пасиві (зміни в джерелах форму­вання засобів), в активі і пасиві у напрямку збільшення (додаткове залучення засобів в оборот підприємства за рахунок певних джерел), в активі і пасиві у напрямку їх зменшення (ви­буття господарських засобів і зменшення відповідних джерел їх формування).