ТЕМА 9. ОРГАНІЗАЦІЯ ВИРОБНИЦТВА В ОСНОВНИХПІДРОЗДІЛАХ ПІДПРИЄМСТВА

9.9. Форми організації складальних робіт

 

За формами організації складання поділяють на стаціонарне і рухоме.

Стаціонарне складання характерне тим, що виріб, вузол або комплект протягом всього циклу складання перебуває на одному робочому місці, до якого подають всі деталі та вузли. Його виконують на звичайних слюсарних верстаках, на столах і спеціальних пристроях. Стаціонарне складання характерне для одиничного і серійного виробництва.

За рухомого складання організовуються кілька спеціальних робочих місць, на кожному з яких здійснюється тільки частина робіт над складальними одиницями, які переміщуються від одного робочого місця до іншого переважно за допомогою конвеєра, рух якого може бути періодичним або безперервним.

Складання, за якого робота відбувається безперервно і складені готові вироби отримують через відповідний переважно однаковий проміжок часу називають потоковим.

Потокове складання характеризується високою продуктивністю за рахунок часткової або повної механізації складальних робіт і має свої особливості:

-  закріплення за  робочим місцем певної операції;

-  розміщення робочих місць за ходом технологічного процесу складання;

-  передача виробу, що складається, на наступну операцію відбувається після закінчення попередньої, тобто використовується паралельний вид руху предметів праці, що значно скорочує тривалість виробничого циклу;

-  ритмічна робота на всіх робочих місцях.

Значними перевагами рухомого складання є те, що робітники виконують одні і ті ж самі операції, час на їх виконання менший, складання коштує дешевше, тому і знижується собівартість виробу, підвищується пропускна здатність складального цеху.