ТЕМА 9. ОРГАНІЗАЦІЯ
ВИРОБНИЦТВА В ОСНОВНИХПІДРОЗДІЛАХ ПІДПРИЄМСТВА
9.2. Організація
виробництва у ливарних цехах
Найбільш поширеним видом заготовок, які використовують для виготовлення різноманітних машин і механізмів, є продукція ливарних цехів. Різними методами литва виготовляють заготовки різноманітних конфігурацій, розмірів і маси з різних металів і сплавів (чавуну, сталі, міді, алюмінію, сплавів цих металів), із пластмас, кераміки, гуми та інших матеріалів. При цьому виливки можуть бути з дуже складною конфігурацією зовнішніх поверхонь і внутрішніх порожнин. Точні способи лиття дають змогу одержувати заготовки дуже точних розмірів і малої шорсткості поверхні, іноді вже готові деталі.
Суть ливарного виробництва полягає в тому, що фасонні заготовки або готові деталі виготовляють шляхом заливання розплавленого металу в ливарні форми, порожнини яких за розмірами і конфігурацією відповідають цим заготовкам. Після того, як метал затвердне, у формі утворюється виливок (лита деталь) або заготовка, яка в подальшому піддається механічній обробці.
Технологія виготовлення виливків охоплює такі процеси: підготовка ливарних матеріалів і сплавів; виготовлення форм, заливання форм рідким металом; звільнення виливків від форм, їх очищення і контроль.
У залежності від обсягів виробництва виливків, від їх ваги і способів виготовлення ливарні цехи поділяються:
- за видом металу (сталеве литво, чавунне, з кольорових металів);
- за масою виливків (легкого, середнього, важкого литва);
- за потужністю (малої, середньої, великої потужності);
- за ступенем механізації (малої, середньої і повної механізації).