ТЕМА 7. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ ТА ЇЇ НОРМУВАННЯ

7.2. Продуктивність праці, показники і методи її вимірювання

 

Одним із параметрів, що свідчить про ефективність цілеспрямованої діяльності людей протягом певного часу, про її результативність, є продуктивність праці.

Продуктивність праці – це показник, що характеризує ефективність праці, показує здатність працівників виготовляти певну кількість продукції (виконувати роботу) за одиницю часу.

Рівень продуктивності праці вимірюється наступними показниками:

1)     виробіток–це кількість продукції (робіт), виготовленої (виконаних) одним робітником за одиницю робочого часу (годину, зміну, добу, місяць);

2)     трудомісткість –обернений до виробітку показник, який показує кількість робочого часу, витраченого на виробництво одиниці продукції (виконання одиниці роботи).

Для визначення виробітку застосовуютьнатуральні, трудові і вартісні методи.

Натуральні (кількісні) методи найбільш точно відображають динаміку продуктивності праці, але застосовуються лише на підприємствах, що випускають однорідну продукцію, виконують однакові роботи.

Трудові методи потребують чітко організованої роботи з технічного нормування і обліку праці, вони характеризують співвідношення між результатами і витратами праці.

Найбільш розповсюдженими є вартісні методи визначення виробітку. Вони можуть бути використані для визначення рівня продуктивності праці на підприємствах з різноманітною продукцією, різними роботами і послугами.

За натурального методу виробіток визначається діленням обсягу виробленої продукції у фізичних одиницях (штуках, тонах, метрах) на трудомісткість роботи:

В = ОП/Т або ОР/Т, шт./год.,

де ОП (ОР)– обсяг виробленої продукції (виконаних робіт), шт.;

Т – кількість витраченого часу, нормо-год.

За трудового методувиробіток визначається відношенням обсягу виготовленої продукції (виконаних робіт), представленої у витратах робочого часу в нормо-годинах, до кількості робітників:

В = Т/Ч р, нормо-годин/чол.

За вартісного методувиробіток визначається відношенням обсягу виробленої продукції (виконаних робіт) у гривнях до середньоспискової кількості робітників:

В = ОП/Ч р або ОР/Ч р, грн./чол.

Обсяг продукції може визначатися значеннями:

-         товарної продукції;

-         валової продукції;

-         чистої продукції;

-         реалізованої продукції.