ТЕМА 7. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ ТА ЇЇ НОРМУВАННЯ
7.1. Організація праці і основні її завдання
Важливою складовою забезпечення ефективної діяльності підприємства є організація праці.
Організація праці – це спосіб поєднання безпосередніх працівників із засобами виробництва з метою створення сприятливих умов для отримання високих кінцевих соціально-економічних результатів.
Основними завданнями організації праці є економічні і соціально-психологічні.
Економічні завдання передбачають досягнення високих показників праці, підвищення її продуктивності, досягнення повного використання засобів виробництва, зниження витрат у процесі виконання роботи і надання послуг належної якості.
Соціально-психологічні завдання передбачають створення найбільш сприятливих умов праці, які б забезпечували високий рівень працездатності зайнятих на підприємстві.
Організація праці на підприємстві охоплює наступні напрями:
- організація і обслуговування робочих місць;
До заходів з покращення організації робочих місць, які сприяють підвищенню працездатності робітників, належить чистота і порядок на робочому місці, зручність положення робітника під час роботи, достатнє освітлення і вентиляція повітря, полегшення праці в результаті механізації і автоматизації робіт, особливо в процесах з важкими умовами праці, безперервне постачання інструментами, матеріалами, ліквідація зайвих рухів.
- забезпечення безпеки праці;
До заходів забезпечення безпеки праці належить дотримання санітарно-технічних вимог з шуму, вібрації, температури повітря, ліквідація забруднення приміщення токсичними газами. На працездатність працівників має вплив виробнича естетика: колір обладнання, оформлення приміщень, яке не повинно впливати на погіршення зору працівників і відволікати їх від основного виду діяльності.
- організація нормування праці;
Важливою умовою ефективної діяльності підприємства, раціонального використання різноманітних ресурсів є нормування праці, постійний перегляд, розширення сфери нормування праці і удосконалення норм і нормативів праці.
- організація підбору персоналу;
Ефективне функціонування підприємств, забезпечення високихрезультатів його діяльності залежить, в першу чергу, від колективу працівників, персоналу підприємства, який поділяється за професіями, спеціальностями, кваліфікацією, категоріями. Необхідно проводити профорієнтаційну роботу серед молоді, удосконалювати підготовку і перепідготовку, здійснювати підвищення кваліфікації робітників, спеціалістів як на виробництві, так і за його межами.
- організація режимів праці і відпочинку;
Стабільність кадрів підприємства залежить від раціональних режимів як праці, так і відпочинку, це дотримання передбачених законодавством робочих і вихідних днів, надання відпустки, організація дозвілля, відпочинку і профілактики захворювань.
- мотивація і стимулювання оплати праці.
Удосконалення діючих і впровадження більш ефективних систем преміювання, форм заробітної плати, застосування різноманітних видів заохочення за високі показники діяльності є вагомим стимулом для покращення діяльності працівників підприємства.