ТЕМА 6. ОРГАНІЗАЦІЯ
ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ВИРОБНИЦТВА
6.6. Завдання і
структура енергетичного господарства
У процесі діяльності (надання послуг, виробництво продукції) підприємства є споживачами різних видів енергії: електричної, стиснутого повітря, води, пари, витрати на які в собівартості робіт і послуг є значними.
Електрична енергія витрачається на виробничі потреби і для освітлення приміщень.
Стиснуте повітря застосовується для обдування деталей після миття, для пневматичних затискачів та ін.
Вода витрачається для виробничих і побутових потреб. Вода на виробничі потреби використовується для приготування охолоджувальної рідини, промивання деталей тощо.
Пара на виробничі потреби застосовується для підігрівання охолоджувальних сумішей, води у мийних машинах.
Тому, з метою забезпечення всіх підрозділів підприємства необхідними видами енергії, забезпечення правильної експлуатації і своєчасного ремонту енергетичного устаткування функціонує енергетичне господарство – комплекс технічних заходів та спеціалізованих підрозділів, що забезпечують підприємства всіма необхідними видами енергії та енергоносіїв відповідних параметрів.
Електричну енергію, гарячу воду підприємства отримують від місцевих енергосистем і теплоцентралей, або виробляють самостійно, а природний газ – від мережі територіального газопостачання. Окремі види енергії (наприклад, стиснуте повітря) через великі втрати в магістралях не доцільно передавати на великі відстані, тому на підприємствах розміщують компресорні станції недалеко від місць споживання стиснутого повітря.
Отже, до складу енергетичного господарства входять підстанції, трансформаторні і компресорні установки, нагрівальні і термічні печі, телефонні станції, вентиляційне устаткування, теплоцентралі і ін.
Основними завданнями енергетичного господарства є:
- безперебійне постачання підприємства всіма видами енергії з найменшими витратами;
- впровадження нової енергетичної техніки і повне використання потужності енергоустановок;
- економний розхід енергоносіїв;
- спостереження і контроль за виконанням правил експлуатації енергетичного устаткування;
- своєчасна організація технічного огляду і ремонту енергетичного устаткування.
Керівництво енергетичним господарством на крупних підприємствах здійснює відділ головного енергетика, а на малих – головний механік.
Для чергового обслуговування енергетичного обладнання в цехах (підрозділах) підприємства працюють чергові електромонтери (електрики), які систематично проводять перевірки, зовнішні огляди встановленого устаткування.
Потреби різних видів енергоносіїв визначають виходячи з їх потужності, норм витрат і інших факторів.