ТЕМА 6. ОРГАНІЗАЦІЯ
ТЕХНІЧНОГО ОБСЛУГОВУВАННЯ ВИРОБНИЦТВА
6.4. Суть і структура
системи планово-запобіжного ремонту (ПЗР)
Організація ремонтних робіт на підприємстві і технічного обслуговування устаткування базується на системі планово-запобіжного ремонту (ПЗР).
Система планово-запобіжного ремонту (ПЗР)– це комплекс технічних і організаційних заходів з догляду, обслуговування і ремонту устаткування, що здійснюються у плановому порядку і носять запобіжний характер.
Система планово-запобіжного ремонту включає:
- міжремонтне технічне обслуговування;
- планові ремонти (рис.6.1).
Рис. 6.1. Структура
системи планово-запобіжного ремонту (ПЗР)
У процесі міжремонтного технічного обслуговування усуваються дрібні ушкодження і дефекти устаткування, проводяться огляди стану вузлів, деталей, проводиться заміна мастила, регулювання окремих механізмів устаткування, які заважають його продуктивній роботі. Міжремонтне обслуговування виконують робітники під час перерви в роботі устаткування без зупинки технологічного процесу.
Планові ремонти в залежності від обсягу, складності та термінів проведення робіт поділяються на поточні (малі), середні і капітальні.
Поточний (малий) ремонт здійснюється для забезпечення дієздатності устаткування. У процесі ремонту замінюються або відновлюються окремі деталі устаткування, регулюються ті його механізми, які швидко спрацьовуються.
Середній ремонт проводиться для повернення верстату точності, продуктивності відповідно до його технічної характеристики. У процесі його замінюють і відновлюють спрацьовані деталі, регулюють і випробовують агрегат під навантаженням.
Найбільш складним, тривалим і дороговартісним є капітальний ремонт, під час якого устаткування повністю розбирається, здійснюється ремонт зношених деталей і вузлів, у тому числі і базових, заміна тих, що не підлягають ремонту, регулюються механізми устаткування і проводиться випробування на всіх режимах роботи.