ТЕМА 3. ОРГАНІЗАЦІЯ
ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ
3.3. Виробничий цикл
і його структура
Важливу роль в організації виробничого процесу відіграють часові категорії. Для здійснення виробничого процесу необхідний певний період часу, протягом якого предмети праці (сировина, вихідні матеріали) перетворяться у готовий продукт. Такий календарний період часу називають виробничим циклом.
Виробничий цикл – це календарний період часу, за який запущені у виробництво предмети праці перетворюються у готову продукцію.
Показником ступеня раціональності організації виробничого процесу є тривалість виробничого циклу, яка обчислюється у хвилинах, годинах, днях, тижнях тощо.
Виробничий цикл складається з часу виробництва і часу перерв (рис.3.5).
Рис. 3.5. Структура
виробничого циклу
Основним у виробничому циклі є час виробництва, який включає час обробки на всіх стадіях технологічного процесу, час деяких допоміжних операцій (транспортування, контрольні, складські операції), а також тривалість природних процесів.
Час перерв поділяється на перерви у робочий і неробочий період, який визначається режимом діяльності підприємства (вихідні, святкові дні, міжзмінні і обідні перерви).
Перерви у робочий період можуть бути викликані міжопераційним чеканням звільнення робочих місць, недосконалою організацією робіт і технічними перервами (відсутність електроенергії, несвоєчасне забезпечення матеріалами, інструментами тощо).