Форма № Н - 3.04

 

Луцький національний технічний університет

Кафедра економічної теорії та міжнародної економіки

 

 

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

Завідувач кафедри ЕТ та МЕ _______________ Л.В.Савош

 

“______”_______________2015 року

 

 

 

РОБОЧА ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

 

ППн «Міжнародні фінанси»

шифр і назва навчальної дисципліни

 

напрями підготовки: 6.030503 «Міжнародна економіка

(шифр і назва напряму підготовки)

 

                                                                                            (назва спеціалізації)                                                                                           

Факультет бізнесу

(назва факультету)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 – 2016 навчальний рік

                                                       

 

Робоча програма з Міжнародних фінансів для студентів за напрямом підготовки 6.030503 “Міжнародна економіка”.

 

 

Розробник: Баула О.В. к.е.н., доцент кафедри економічної теорії та міжнародної економіки

 

 

Робочу програму схвалено на засіданні кафедри економічної теорії та міжнародної економіки

Протокол № 13 від   5 червня  2015року

 

Завідувач кафедри економічної теорії та міжнародної економіки ________ Л.В. Савош

 

 

 

Перезатверджено:

Протокол від «8»черня 2016 року № 13

 

Завідувач кафедри економічної теорії та міжнародної економіки ____________

 

 

Протокол від «____» _____________ 201__ року № ____

 

Завідувач кафедри економічної теорії та міжнародної економіки ____________

 

 

Протокол від «____» _____________ 201__ року № ____

 

Завідувач кафедри економічної теорії та міжнародної економіки ____________

 

    

Протокол від «____» _____________ 201__ року № ____

 

Завідувач кафедри економічної теорії та міжнародної економіки ____________

 

 

 

 

 

        Ó к.е.н., доц. Баула О.В.                                             

 Ó Луцький НТУ, 2015 рік

        

1.     Опис навчальної дисципліни

 

Найменування показників

Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень

Характеристика навчальної дисципліни

денна форма навчання

заочна форма навчання

Кількість кредитів  – 7

Галузь знань

0305 Економіка та підприємництво

нормативна

 

Напрям підготовки

6.030503 “Міжнародна економіка”

Модулів –1

Рік підготовки:

Змістових модулів – 2

4-й

2-й (скорочена форма навчання)

4-й

2-й

 (скорочена форма навчання)

Семестр

Загальна кількість годин - 210

7-й

3-й (скорочена форма навчання)

7-й

3-й

(скорочена форма навчання)

Лекції

Тижневих годин для денної форми навчання: 14

аудиторних – 4

самостійної роботи студента - 10

Освітньо-кваліфікаційний рівень:

бакалавр

 

30 год.

6 год.

Практичні

30 год.

6 год.

Самостійна робота

 150 год.

198 год.

Вид контролю: іспит, курсовий проект

 

Примітка.

Співвідношення кількості годин аудиторних занять до самостійної і індивідуальної роботи становить:

для денної форми навчання – 40,0 %;

для заочної форми навчання – 6,0 %.

 

 

 

 

 

 

 

 

2.     Мета та завдання навчальної дисципліни

 

Мета - формування знань у галузі міжнародних фінансів, механізмів та інструментарію прийняття рішень у валютній, кредитній та інвестиційній сферах на мікро- та макроекономічному рівнях.

Завдання - вивчення сутності та елементів системи міжнародних фінансів; характеристика світового фінансового ринку та його сегментів; використання основних фінансових інструментів; дослідження особливостей фінансів транснаціональних корпорацій; визначення ролі України у світовій фінансовій сфері; окреслення проблеми заборгованості в системі міжнародних фінансів.

 

У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен:

-  знати - основи міжнародних фінансових відносин; складові світового фінансового ринку; теорію валютних курсів,  міжнародної  фінансової  діяльності  комерційних  банків, форми фінансування міжнародної торгівлі; призначення і діяльність фінансових організацій та підстави валютного регулювання і валютного контролю в Україні;

- вміти - аналізувати основні економічні поняття, розкривати об’єктивні економічні зв’язки між предметами та явищами; розраховувати крос-курси валют; оцінювати рівень інвестиційної привабливості проектів; визначати результати угод при застосування фінансових інструментів на світовому фінансовому ринку; знаходити місце вивчених економічних понять в системі засвоєних знань; оцінювати практичний досвід реалізації міжнародних валютно-фінансових подій в Україні; застосовувати набуті знання в повсякденній діяльності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.     Програма навчальної дисципліни

 

Змістовий модуль 1. Загальні засади формування системи міжнародних фінансів

Тема 1. Система міжнародних фінансів.

Сутність та елементи системи міжнародних фінансів. Предмет та функції міжнародних фінансів. Поняття фінансового середовища. Взаємозв’язок міжнародних фінансів та світового економіч­ного середовища. Міжнародний рух капіталу та фактори, що його визначають. Глобалізація фінансового ринку. Фінансова інновація. Фінансові інструменти та технології. Суб’єкти міжнародних фінансів та їхня класифікація. Характеристика держави як суб’єкта міжнародних фінансів. Центральні банки як суб’єкти міжнародних фінансів. Статус міждержавних (міжнародних, регіональних) організацій.

Тема 2. Еволюція світової валютної системи.

Поняття світової валютної системи та її функції. Види валютних систем. Основні складові валютної системи. Валюта. Валютні цінності. Умови конвертування валют. Паритет валют та його форми. Валютний кошик. Міжнародні розрахункові грошові одиниці (МРГО) та їхні види. Міжнародна валютна ліквідність. Резервні валюти. Валютний курс та його функції. Багатофакторність валютного курсу. Теорії регулювання валютного курсу. Теорія паритету купівельної спроможності. Теорія регульованої валюти. Теорія ключових валют. Теорія фіксованих паритетів та курсів. Теорія плаваючих валютних курсів. Поняття та види криз валютної системи. Еволюція світової валютної системи. Паризька валютна сис­тема та її структурні принципи. Генуезька світова валютна система. Валютні блоки та фонди. Бреттонвудська валютна система, її особливості та криза. Ямайська валютна система та її проблеми. Європейська валютна система.

Тема 3. Світовий фінансовий ринок та його структура.

Фінансові ресурси світового господарства. Механізм перерозподілу фінансових ресурсів світу. Поняття та структура міжнарод­ного фінансового ринку. Процеси інтернаціоналізації фінансових ринків. Міжнародні фінансові потоки та світові фінансові центри. Стадії розвитку міжнародного фінансового центру. Основні елементи й умови міжнародного фінансового центру. Лондон як світовий фінансовий центр. Характеристика Нью-Йорка як світового фінансового центру. Токіо як світовий фінансовий центр. Офшорні банківські центри та їхні види. Основні типи офшорних ринків. Ринки золота: поняття, класифікація, особливості функціонування. Значення золота у валютній сфері. Операції з золотом. Золоті аукціони.

Тема 4. Валютні ринки та валютні операції.

Поняття валютного ринку. Передумови створення сучасних валютних ринків та їхні особливості. Функції, основний товар та суб’єкти валютних ринків. Структура валютного ринку. Об’єми ринку та його розвиток. Механізми валютного ринку. Інструменти валютного ринку. Поняття валютної операції. Класифікація валютних операцій. «Спот»-ринок та його звичаї. Котирування валют та його види. Валютна позиція банку та її різновиди. Строковий валютний ринок. Форвардні валютні операції. Ф’ючерсні валютні операції. Валютні опціони. Валютні операції «своп» та їхні види. Арбітражні валютні операції.

Тема 5. Міжнародний кредитний ринок.

Міжнародний кредитний ринок та його структура. Оператори кредитного ринку. Світовий ринок банківських кредитів. Міжнародний кредит: поняття, принципи, функції та форми. Методи страхування ризиків за міжнародного кредитування. Міжнародний лізинг. Факторинг. Форфейтинг. Міжнародний ринок боргових цінних паперів. Інструменти зовнішнього фінансування. Інструменти світового ринку боргових цінних паперів. Довгострокові боргові папери. Класифікація облігацій. Базові характеристики облігацій. Облігації з фіксованою та плаваючою ставками. Короткострокові боргові папери. Середньострокові боргові папери. Структура світового ринку боргових цінних паперів. Ринок короткострокових боргових паперів.

Тема 6. Особливості функціонування євроринку.

Євроринок. Євровалюта. Ринок євровалют та його специфічні характеристики. Учасники та інструменти ринку. Термінові депозити. Депозитні сертифікати та їхні види.

Євровалютний міжбанківський ринок. Учасники та інструмен­ти. Ризики суб’єктів міжбанківського ринку. Євровалютне кредитування. Синдиковані кредити. Форми євро­валютних кредитів. Вартість і процес надання кредиту. Процентна ставка за кредитом та її види. Процедура організації синдикованої позики. Методи зниження ризиків за надання синдикованого кредиту. Єврооблігації та організація їхнього випуску. Ринок єврооблігацій та його інструменти. Єврооблігації в «євро». Ринок короткострокових боргових паперів. Ринок єврокомерційних паперів (ЕСР). Ринок євронот. Ринок деривативів. Поняття деривативів. Класифікація деривативів. Інструменти ринку.

 

Змістовий модуль 2  Основи міжнародних фінансових відносин

Тема 7. Ринок міжнародних інвестицій.

Структура міжнародних інвестицій. Міжнародні портфельні інвестиції. Перепони для іноземних інвестицій. Основні ринки акцій. Капіталізація ринку. Фондова біржа та форми її організації. Системи встановлення рівня цін на фондових біржах. Основні ринки облігацій. Ринки акцій країн «третього світу» та їхні типи. Міжнародна диверсифікація портфелів. Оцінка й управління інвестиціями. Інвестиційні механізми та індивідуальні інвестори. Інституціональні інвестори.

Тема 8. Фінанси транснаціональних корпорацій (ТНК).

Пряме зарубіжне інвестування: поняття та світові потоки. Мотивація прямого зарубіжного інвестування. Декомпозиція ризиків ТНК. Зарубіжні філіали ТНК: джерела, форми та параметри їхнього фінансування. Мобілізація коштів системи ТНК. Фінансові зв’язки системи ТНК. Оподаткування міжнародної діяльності. Взаємовідносини філіалів ТНК з головною фірмою. Система контролю й регулювання міжнародних грошових операцій. Управління грошовою готівкою. Стратегії та механізми підвищення ефективності управління готівковими коштами. Валютні ризики потенційних збитків ТНК та управління ними. Види валютних ризиків: операційний, поточний валютні ризики, ризик потенційних збитків, пов’язаний з валютними перерахуваннями. Управління ризиками потенційних збитків: вимірювання ризику, прогнозування валютних курсів, система звітності, політика управління валютними ризиками.

Тема 9. Міжнародні розрахунки та платіжний баланс.

Поняття міжнародних розрахунків. Типи та форми міжнародних розрахунків. Валютно-фінансові та платіжні умови міжнарод­них операцій. Валютні кліринги та їхні форми. Традиційні методи фінансування міжнародної торгівлі. Процес фінансування. Види акредитиву. Імпортний та експортний акредитиви. Сучасні технології й товарні акредитиви. Інші методи фінансування зовнішньої торгівлі. Інститути, що фінансують зовнішню торгівлю. Ризики та їхні види. Методи мінімізації затрат та ризиків у фінансуванні торгівлі. Поняття платіжного балансу та взаємозв’язок рахунків. Способи використання інформації платіжного балансу. Структура платіжного балансу. Сучасна класифікація статей платіжного балансу за методикою МВФ. Стан рівноваги платіжного балансу. Оцінка позицій платіжного балансу. Економічні фактори, що впливають на стан платіжного балансу. Процес правки платіжного балансу.

Тема 10. Регулювання міжнародних валютно-фінансових відносин.

Міжнародне фінансове право. Норми та джерела міжнародного права у сфері міжнародних фінансів. Міжнародна фінансова політика та її реалізація. Ринкове та державне регулювання валютних відносин. Валютна політика та її форми. Валютні обмеження. Міждержавне регулювання ціни золота. Податкова політика держави. Державне регулювання міжнародних кредитних відносин. Національне регулювання іноземних інвестицій.

Наднаціональна координація міжнародних валютно-фінансових відносин.

Тема 11. Заборгованість у системі міжнародних фінансів.

Геополітика світового боргу. Показники зовнішнього боргу. Світова економіка та світовий борг. Криза світової заборгованості. Основні недоліки системи регулювання світових потоків капіталу. Роль міжнародних фінансових організацій у регулюванні зовнішнього боргу. Управління зовнішнім боргом. Світові інструменти боргу. Методи управління зовнішнім боргом. Правові аспекти регулювання боргу. Програмне управління зовнішнім боргом.

Тема 12. Україна у світовому фінансовому ринку.

Національна валютна система, її елементи та еволюція розвит­ку. Валютний ринок України. Платіжний баланс України та оцінка його позицій. Міжнародне кредитування та фінансування України. Зовнішній борг України в системі світової заборгованості. Структура зовнішнього боргу України. Державний зовнішній борг України та його реструктуризація. Приватний зовнішній борг України. Проблеми участі України в міжнародних фінансових інститутах. Проблеми міжнародних фінансових відносин країн Співдруж­ності Незалежних Держав (СНД).

 

 

 

 

4. Структура навчальної дисципліни

Назви змістових модулів і тем

Кількість годин

денна форма

Заочна форма

усього

у тому числі

усього

у тому числі

л

п

лаб

інд

 

с.р.

л

п

лаб

інд

с.р.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Модуль 1

Змістовий модуль 1. Загальні засади формування системи міжнародних фінансів.

Тема 1. Система міжнародних фінансів

17

2

2

-

-

13

17

1

-

-

-

16

Тема 2. Еволюція світової валютної системи

18

2

4

-

-

12

18

-

1

-

-

17

Тема 3. Світовий фінансовий ринок та його структура

17

2

2

-

-

13

17

-

-

-

-

17

Тема 4. Валютні ринки та валютні операції

19

4

2

-

-

13

17

2

-

-

-

15

Тема 5. Міжнародний кредитний ринок

20

4

4

-

-

12

20

-

2

-

-

18

Тема 6. Особливості функціонування євроринку

16

2

2

-

-

12

16

-

-

-

-

16

Разом за змістовим модулем 1

107

16

16

-

-

75

105

3

3

-

-

99

Змістовий модуль 2. Основи міжнародних фінансових відносин.

Тема 7. Ринок міжнародних інвестицій

17

2

2

-

-

13

17

2

-

-

-

15

Тема 8. Фінанси транснаціональних корпорацій (ТНК)

16

2

2

-

-

12

18

-

2

-

-

16

Тема 9. Міжнародні розрахунки та платіжний баланс

17

2

2

-

-

13

17

-

1

-

-

16

Тема 10. Регулювання міжнародних валютно-фінансових відносин

17

2

2

-

-

13

17

1

-

-

-

16

Тема 11. Заборгованість у системі міжнародних фінансів

18

2

4

-

-

12

20

-

-

-

-

20

Тема 12. Україна на світовому фінансовому ринку

18

4

2

-

-

12

16

-

-

-

-

16

Разом за змістовим модулем 2

103

14

14

-

-

75

105

3

3

-

-

99

Усього годин

210

30

30

-

-

150

210

6

6

-

-

198

                                                                                                         

 

5. Теми семінарських занять – не передбачено програмою дисципліни.

 

 

 

 

 

6. Теми практичних занять

 

з/п

Назва теми

Кількість

годин

Денна форма

Заочна форма

 

Змістовий модуль 1

15

3

1

Тема 1. Система міжнародних фінансів

2

1

2

Тема 2. Еволюція світової валютної системи

3

-

3

Тема 3. Світовий фінансовий ринок та його структура

2

-

4

Тема 4. Валютні ринки та валютні операції

2

2

5

Тема 5. Міжнародний кредитний ринок

4

-

6

Тема 6. Особливості функціонування Євроринку

2

-

 

Змістовий модуль 2

15

3

7

Тема 7. Ринок міжнародних інвестицій

2

2

8

Тема 8. Фінанси транснаціональних корпорацій (ТНК)

3

-

9

Тема 9. Міжнародні розрахунки та платіжний баланс

2

-

10

Тема 10. Регулювання міжнародних валютно-фінансових відносин

2

1

11

Тема 11. Заборгованість у системі міжнародних фінансів

4

-

12

Тема 12. Україна у світовому фінансовому ринку

2

-

Усього годин

30

6

 

 

 

 

7. Теми лабораторних занять – не передбачено програмою дисципліни.

                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8. Самостійна робота

 

з/п

Назва теми

Кількість

годин

Денна форма

Заочна форма

 

Змістовий модуль 1

75

99

1

Тема 1. Система міжнародних фінансів

13

16

2

Тема 2. Еволюція світової валютної системи

12

17

3

Тема 3. Світовий фінансовий ринок та його структура

13

17

4

Тема 4. Валютні ринки та валютні операції

13

15

5

Тема 5. Міжнародний кредитний ринок

12

18

6

Тема 6. Особливості функціонування Євроринку

12

16

 

Змістовий модуль 2

75

99

7

Тема 7. Ринок міжнародних інвестицій

13

15

8

Тема 8. Фінанси транснаціональних корпорацій (ТНК)

12

16

9

Тема 9. Міжнародні розрахунки та платіжний баланс

13

16

10

Тема 10. Регулювання міжнародних валютно-фінансових відносин

13

16

11

Тема 11. Заборгованість у системі міжнародних фінансів

12

20

12

Тема 12. Україна у світовому фінансовому ринку

12

16

Усього годин

150

198

 

Примітка: Cкладовою частиною самостійної роботи є написання студентом наукової публікації щодо проблем, особливостей та перспектив функціонування складових системи міжнародних фінансів.

Курсовий проект

Згідно з робочими навчальними планами студенти напряму підготовки «Міжнародна економіка» при вивченні дисципліни «Міжнародні фінанси»   повинні виконати відповідний курсовий проект, який є однією з найефективніших форм самостійної роботи студентів.

 Мета курсового проекту — допомогти студентові закріпити та поглибити теоретичні знання, здобуті у процесі вивчення дисципліни «Міжнародні фінанси», пошук та аналіз літературних джерел, набуття навичок економічного прогнозування, формування сучасного мислення та професійності майбутніх спеціалістів, ознайомлення з міжнародним фінансовим потенціалом, оцінка ефективності господарських заходів у сфері міжнародних фінансів.

Курсовий проект як важлива форма навчального процесу покликана навчити майбутнього фахівця самостійно узагальнювати й аналізувати інформаційні джерела (монографії, підручники, навчальні посібники, публікації періодичної преси), статистичні і практичні матеріали, що характеризують міжнародні фінансові процеси на різних рівнях господарювання.

Курсовий проект свідчить, наскільки знання, здобуті студентами в процесі вивчення курсу «Міжнародні фінанси», є глибокими і фундаментальними; характеризує вміння студентів самостійно дослідити поставлені питання обраної теми.

Курсовий проект складається з трьох частин – теоретичної, аналітичної, проектної. Рекомендований обсяг курсового проекту – 50 – 60 сторінок.

Максимально студент може отримати за курсовий проект 100 балів. Тематика курсових проектів обирається студентом самостійно за умови не повторення тем у групі. Перелік тем, які повинні бути розглянуті у курсовому проекті показані нижче. Студент може запропонувати і свою тему курсового проекту за наявності достатнього обґрунтування доцільності її розробки.

Орієнтовний перелік тем для написання курсового проекту

1. Шляхи удосконалення міжнародного кредитування приватного бізнесу в Україні.

2. Ринок пластикових карток в Україні: вітчизняні реалії та світовий досвід.

3. Перспективи розвитку валютного ринку України та його взаємозв’язок зі світовим валютним ринком.

4. Перспективи розвитку фондового ринку України в сучасних умовах фінансової глобалізації.

5. Сучасні стратегії валютної політики країн Центрально-Східної Європи в процесі інтеграції до ЄС.

6. Напрями підвищення ефективності венчурного фінансування як нової форми інвестування у світі.

7. Шляхи управління надходженнями зовнішніх фінансових ресурсів у процесі світового економічного розвитку (на прикладі окремих країн).

8. Шляхи подолання наслідків глобальної фінансової кризи як чинника змін світового руху фінансових ресурсів (можливий варіант теми на національному, регіональному чи світовому рівнях).

9. Державне управління надходженням  іноземних інвестицій в Україні.

10.Динаміка платіжного балансу України та його вплив на фінансово-економічний стан країни.

11.Удосконалення діяльності банків країн учасниць ЄС на світовому фінансовому ринку.

12.Удосконалення діяльності банків США на світовому фінансовому ринку.

13.Удосконалення діяльності банків Японії на світовому фінансовому ринку.

14.Удосконалення діяльності валютних відділів відомих банків світу.

15.Удосконалення діяльності фондових бірж на міжнародному ринку цінних паперів.

16.Досвід державного регулювання іноземних інвестицій у країнах Центральної та Східної Європи.

17.Досвід державного регулювання іноземних інвестицій у нових індустріальних країнах.

18.Досвід державного регулювання іноземних інвестицій у розвинутих країнах.

19.Європейська валютна інтеграція, її сучасні проблеми та шляхи їх вирішення.

20.Євроринок та особливості його функціонування і розвитку.

21.Державне управління зовнішньою заборгованістю провідних індустріальних країн світу.

22.Золото в структурі офіційних золотовалютних резервів розвинутих країн.

23.Розвиток світового валютного  ринку у контекстів загальносвітових глобалізаційних процесів.

24.Способи удосконалення надання міжнародних кредитів.

25.Стратегії міждержавного регулювання міжнародного кредитування.

26.Міжнародна фінансова політика та напрями підвищення її ефективності .

27.Перспективи участі України у процесах міжнародного фінансового лізингу.

28.Монетарна модель платіжного балансу України.

29.Мотивація здійснення прямих іноземних інвестицій ТНК в Україну.

30.Національна валютна система України: сучасний стан та перспективи.

31.Основні напрями вдосконалення діяльності міжнародних фінансових інститутів.

32.Особливості платіжних балансів країн ЄС.

33.Особливості платіжних балансів країн Центральної та Східної Європи.

34.Особливості функціонування ринку акцій розвинутих країн.

35.Особливості функціонування ринку акцій країн третього світу.

36.Особливості функціонування фінансової системи ЄС.

37.Офшорні банківські зони та їхня роль у міжнародних відносинах на сучасному етапі.

38.Перспективи розвитку міжнародного ринку акцій.

39.Перспективи співпраці України з країнами зони євро.

40.Політика іноземних інвестицій в Україні.

41.Проблеми зовнішньої заборгованості провідних індустріаль­них країн.

42.Проблеми та перспективи входження України в міжнародну фінансову систему.

43.Процес глобалізації світового фінансового ринку.

44.Ринок похідних цінних паперів та його розвиток в Україні.

45.Розвиток міжнародного ринку акцій.

46.Розвиток ринку дорогоцінних металів в Україні.

47.Розрахунки векселями в міжнародних економічних відносинах.

48.Розрахунки за допомогою документарних акредитивів у міжнародних економічних відносинах.

49.Роль Європейського центрального банку в міжнародному валютному регулюванні.

50.Роль золота як валютного металу в міжнародних валютно-кредитних відносинах.

51.Роль іноземних прямих та іноземних портфельних інвестицій у розвитку світового фінансового ринку.

52.Синдиковані кредити та їхній подальший розвиток у світі.

53.Сучасна політика України в галузі міжнародних фінансів.

54.Сучасний стан фондових ринків країн Центрально-Східної Європи.

55.Сучасний стан фондового ринку США.

56.Сучасні проблеми Європейської валютної системи та шляхи їх вирішення.

57.Сучасні тенденції розвитку міжнародного ринку капіталів.

58.Сучасні тенденції розвитку ринків золота у світі.

59.Тенденції розвитку форексного ринку світу.

60.Факторинг у галузі міжнародних фінансів.

61.Фінансові посередники на міжнародному фінансовому ринку.

62.Форфейтування в галузі міжнародних фінансів.

63.Характеристика міжнародного ринку облігацій.

64.Характеристика найбільших світових ринків золота.

65.Характеристика ринків акцій розвинутих країн.

66.Шляхи становлення національної валютної-фінансової системи України.

67. Діяльність транснаціональних банків на світовому фінансовому ринку.

68. Особливості та чинники змін світових валютних систем.

69. Напрями удосконалення структури світової валютної системи в сучасних умовах господарювання.

70. Міжнародна торгівля та способи її фінансування.

71. Центри світового валютного ринку, особливості їх функціонування, перспективи та тенденції розвитку.

72. Сучасний стан та напрями розширення використання форвардних, ф’ючерсних та опціонних валютних угод в Україні.

73. Валютний арбітраж: види, причини виникнення, особливості реалізації та оцінка результату.

74. Міжнародний фінансовий лізинг як перспективний елемент у структурі світових взаємовідносин.

75. Перспективи застосування форфейтингу у фінансування міжнародної торгівлі.

 

9. Індивідуальні завдання – не передбачено програмою дисципліни.

 

10. Методи навчання

1. Аналіз проблемних ситуацій.

2. Лекції-дискусії.

3. Розв’язування задач на основі практичних ситуацій.

4. Презентації.

5. Усний контроль.

6. Самостійна робота.

 

11. Методи контролю

Оцінювання знань студентів відбувається на практичних заняттях, контрольних роботах, модульних контрольних роботах, екзамені; також оцінюються індивідуальні завдання, що виконуються студентами в межах модулів. 

Основними методами контролю є: усне опитування, розв’язання практичних задач, контрольні роботи, тестування.

Протягом вивчення дисципліни студент зобов’язаний:

– систематично відвідувати заняття;

– вести конспекти лекційних і практичних занять;

– приймати активну участь в роботі на практичних заняттях;

– виконувати тестові завдання;

– виконувати індивідуальні завдання;

     написати та захистити курсовий проект.

 

12. Розподіл балів, які отримують студенти

Для екзамену

 

Екзамен

Сума

Змістовий модуль №1

(поточний контроль та самостійна робота)

Модул. КР

Змістовий модуль № 2

(поточний контроль та самостійна робота)

Модул. КР

 

Т1

Т2

Т3

Т4

Т5

Т6

Т7

Т8

Т9

Т10

Т11

Т12

60

100

3

3

3

3

4

4

30

4

3

4

3

3

3

30

 

Для курсового проекту

Пояснювальна записка

Захист проекту

Сума

до 40

до 60

100

 

Шкала оцінювання: національна та ЄКТС

Сума балів за всі види навчальної діяльності

Оцінка ECTS

Оцінка за національною шкалою

для екзамену, курсового проекту (роботи), практики

для заліку

90 – 100

А

відмінно 

 

 

зараховано

82-89

В

добре

74-81

С

64-73

D

задовільно

60-63

Е

35-59

FX

незадовільно з можливістю повторного складання

не зараховано з можливістю повторного складання

0-34

F

незадовільно з обов’язковим повторним вивченням дисципліни

не зараховано з обов’язковим повторним вивченням дисципліни

 

«Відмінно» – студент демонструє повні і глибокі знання навчального матеріалу, достовірний рівень розвитку умінь та навичок, правильне й обґрунтоване формулювання практичних висновків, уміння приймати необхідні рішення в нестандартних ситуаціях, вільне володіння науковими термінами, аналізує причинно-наслідкові зв’язки.

«Добре» – студент демонструє повні знання навчального матеріалу, але допускає незначні пропуски фактичного матеріалу, вміє застосувати його щодо конкретно поставлених завдань, у деяких випадках нечітко формулює загалом правильні відповіді, допускає окремі несуттєві помилки та неточності.

«Задовільно» – студент володіє більшою частиною фактичного матеріалу, але викладає його не досить послідовно і логічно, допускає істотні пропуски у відповіді, не завжди вміє інтегровано застосувати набуті знання для аналізу конкретних ситуацій, нечітко, а інколи й невірно формулює основні теоретичні положення та причинно-наслідкові зв’язки.

«Незадовільно» – студент не володіє достатнім рівнем необхідних знаннь, умінь, навичок, науковими термінами.

 

13. Методичне забезпечення

1.  Міжнародні фінанси. Конспект лекцій для студентів спеціальності «Міжнародна економіка» денної та заочної форм навчання/ О.В.Баула. – Луцьк: ЛНТУ, 2011. – 180с.

2.  Міжнародні фінанси. Методичні вказівки до практичних занять для студентів напряму підготовки «Міжнародна економіка» денної та заочної форм навчання/ О.В.Баула. – Луцьк: Луцький НТУ, 2013. – 59с.

3.  Міжнародні фінанси. Методичні вказівки до виконання самостійної роботи для студентів напряму підготовки «Міжнародна економіка» денної та заочної форм навчання/ О.В.Баула. – Луцьк: Луцький НТУ, 2013. – 80с.

4.  Міжнародні фінанси. Методичні вказівки до виконання курсового проекту для студентів напряму підготовки “Міжнародна економіка” денної та заочної форм навчання / Баула О.В. – Луцьк: Луцький НТУ, 2012. – 28 с.

5.  Міжнародна економіка. ЕНК з дисципліни «Міжнародна економіка» – Луцьк: Луцький НТУ, 2011.

 

14. Рекомендована література

Базова

1.         Соскін О. І. Міжнародні фінанси: навчально-методичний посібник. – К.: Національна академія управління, 2011. – 300 с.                                 

2.         Козак Ю.Г. Міжнародні фінанси: навч. посіб. / Ред. Ю.Г. Козак;              Н.С. Логвінова; М.І. Барановська. -  М-во освіти і науки України. – ЦУЛ, 2011. –288 с.     

3.         Міжнародні фінанси: кредитно-модульний курс: навч. посібник / за ред. Козака Ю. Г. Логвінової, Н. С. Барановської М.І. - 4-те вид., перероб. та доп. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 286 с.                                                                      

4.         Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини: Підруч­ник. — 2-ге вид., перероб. й допов. — К.: Знання: КОО, 2012. — 305 с.                        

5.         Максимо В. Энг, Френсис А. Лис, Лоуренс Дж. Мауер. Мировые финансы: Пер с англ. — М.: ООО Изд.-консалт. комп. «ДеКА», 2009. — 768 с.

6.         Международные валютно-кредитные и финансовые отношения: Учебник / Под ред. Л. Н. Красавиной. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Финансы и статистика, 2008. — 608 с.                                                                                     

7.         Петрашко Л. П.Міжнародні фінанси: Навч.-метод. посіб. для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2006. — 221 с.                                                                       

8.         Міжнародні фінанси: Підручник /  За  ред. О.І. Рогача. – К.: „Либідь”, 2012. – 784с.                                                                                      

9.         Міжнародні фінанси: навч. посіб. для студ. ВНЗ / Козак Ю. Г., Логвінова Н. С., Ковалевський В. В. та ін.; за ред. Ю.Г. Козака. – Вид. 3-тє, перероб. та доп. – К.: Центр учбової літератури, 2011. – 640 с.                                                         

10.    Рязанова Н. С. Міжнародні фінанси: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2011. — 119 с.                                                        

11.    Міжнародна економіка: Навч. Посібник /   Кравчук О.Я., Божидарнік Т.В., Савош Л.В. та ін.; - Луцьк: РВВ ЛНТУ, 2010. – 420с.                                      

12.    Чиж Н.М., Божидарнік Т.В. Міжнародні розрахунки і валютні операції: Навч. посіб. – Луцьк: РВВ ЛНТУ, 2010. – 436с.                                             

13.    Божидарнік Н.В. Валютні операції / Н.В.Божидарнік,  Т.В.Божидарнік. – ЦУЛ, 2013. – 698с.                                                                                            

Допоміжна

1.         Козак Ю.Г. Міжнародні комерційні угоди та розрахунки:нормативно-правове регламентування: навч. посіб. / Ред. Ю.Г. Козак; Н.С. Логвінова. – ЦУЛ, 2010. – 648 с.                                                                                              

2.         Бестужева, С.В. Міжнародні економічні відносини: навч. посіб. /                        С. В. Бестужева. – Х: ХНЕУ, 2009. – 384с.                                                

3.         Міжнародна економіка: Підр./ [Ред. Задоя А. О., Тарсевич В. М.]. - К.: ЦУЛ, 2012.- 416 с.                                                                                     

4.         Міжнародні економічні відносини: навч. посіб./ С. В. Фомішин,                   Ю. В. Колесник. – Львів: Новий Світ-2000, 2010. – 360 с.                             

5.         Роджер Лерой Миллер, Девид Д. Ван-Хуз. Современные деньги и банковское дело: Пер. с англ. — М.: ИНФРА-М, 2012. — 856 с.                                     

6.         Міжнародна економіка: навч. посіб. /  В.Є. Сахаров, В.С. Будкін,                     С.А. Єрохін та ін.; за заг. ред. В.Є. Сахарова. – 2-ге вид., випр. – К.:  Ін Юре, 2011. – 432 с.                                                                                              

7.         Насадюк І.Б. Динаміка бюджетних дефіцитів у країнах Європейського Союзу та в Україні / С.О. Якубовський; І.Б. Насадюк // Науковий вісник: Наука, економіка, політологія, історія. -  №22 (123). – ОДЕУ, 2010. – 230 с.                   

8.         Соскін О. Україна занурюється у кризу. Чи врятують нас міжнародні запозичення? // Економічний часопис-ХХІ. – 2009. – № 3-4. – С. 3.                          

9.         Соскін О. Шляхи послаблення фінансово-економічної кризи в Україні // Економічний часопис-ХХІ. – 2009. – № 9-10. – С. 17.                         

10.    Міжнародна економічна діяльність України: навч. посіб. / С. В. Бестужева. – Х.: ХНЕУ, 2010. –   212 с.

 

 

 

 

 

 

15. Інформаційні ресурси

 

1.  http://lib.pu.if.ua – Сайт наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.

2.  http://www.nbuv.gov.ua/ Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського.

3.  http://zakon.rada.gov.ua/ – Веб–сторінка Верховної Ради України.

4.  http://www.minfin.gov.ua/ – Веб–сторінка Міністерства фінансів.

5.  http://www.me.gov.ua/ – Веб–сторінка Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

6.  www.ukrstat.gov.ua/‎ – Веб–сторінка Державного комітету статистики України.

7.       Журнал Forbes Україна [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://forbes.ua/

8.       Журнал Контракты UA [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kontrakty.ua//

9.       Журнал Деньги UA [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://dengi.ua/

10.  Газета Дело [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://delo.ua/

11.  Економічна правда [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.epravda.com.ua/

 Finance.ua [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://finance.ua/ua/