Розділ І. Плавання як навчальний предмет

Плавання як фізична дія забезпечує вміння людини триматись на поверхні води і пересуватись у необхідному напрямку, без сторонньої допомоги.

Як науково-педагогічна дисципліна курс плавання вивчає закономірності взаємодії тіла людини з водою і методику формування рухових навичок у воді. Вивчення цих закономірностей необхідне для формування такої техніки плавання, яка б забезпечила найкраще просування людини у воді без спеціальних пристроїв і підтримуючих засобів.

У залежності від застосування плавання прийнято класифікувати як: спортивне, прикладне, фігурне (художнє), ігрове, підводний спорт, та стрибки у воду.

Спортивне плавання. Поділяється на способи плавання і дистанції на яких проводяться змагання.

Вільний стиль (в/с). Дозволяється застосовувати любий стиль, але як правило пливуть кролем на грудях (найшвидший спосіб плавання). На змаганнях використовують такі дистанції - 50, 100, 200, 400, 800, 1500 м, та марафон - 25 км.

Брасом пливуть - 50, 100, 200 м.

Батерфляєм (дельфіном) пливуть - 50, 100, 200 м.

На спині пливуть - 50, 100, 200 м.

Комплексне плавання. Дистанції - 100, 200, 400 м, пропливають без зупинки, в такій послідовності: батерфляєм, на спині, брасом, кролем, відповідно по 25, 50, чи 100 м.

Естафетне плавання: 4 х 50 м в/с; 4 х 100 м в/с; 4 х 200 м в/с.

Комбінована естафета: 4 х 50 м; 4 х 100 м; плавання відбувається у наступній послідовності: на спині, брасом, батерфляєм і кролем.

Ігрове плавання: включає різноманітні рухливі ігри і розваги на воді, які використовуються для навчання і вдосконалення техніки плавання в роботі з дітьми, а також спортивна гра - водне поло.

Прикладне плавання: включає рятування потерпілих на воді, пірнання у глибину і на дальність, долання водних перешкод. До прикладного плавання відносять також техніку плавання «на боці» та «брасом на спині».

Фігурне (художнє) плавання: включає комплекси рухів складених з використанням акробатичних і гімнастичних комбінацій з елементами хореографії, для побудови різноманітних фігур у воді. Воно може бути груповим або індивідуальним.

Підводний спорт: швидкісне плавання з ластами і дихальною трубкою біля поверхні води; підводне орієнтування і підводне полювання з аквалангом.

Стрибки у воду: спортивні стрибки, навчальні, прикладні, показові.