Техніка старту з тумбочки

Старт з тумбочки виконується в такому порядку:

Иллюстрация

-       після першої попередньої команди ( свистку     або "приготуватись" ) спортсмен стає на задній край тумбочки;

-       після другої команди ( свистку або "на старт") - приймає вихідне нерухоме положення для старту;

-       після команди ''руш" ( свисток або постріл ) - виконує старт.

Техніку старту з тумбочки умовно розділяють на такі фази (рис.3):

1)   Вихідне положення;

2)   Підготовчі рухи;        

3)    Поштовх;

4)   Політ у повітрі;

5)   Вхід у воду і ковзання;

6)   Початок плавальних рухів і вихід на поверхню.

Вихідне положення на старті повинно забезпечити швидкий і ефективний стрибок після виконавчої команди. Найбільш раціональний варіант вихідного положення - ступні ніг розміщені паралельно одна-одній на відстані 15-25см. при цьому пальці ніг захоплюють передній край тумбочки. Кут згинання ніг у колінних суглобах 120°-160°. Нахил тулуба визначається кутом між передніми поверхнями стегон і тулубом (20°-60°). Руки відводяться назад вверх і небагато в сторони, обличчя повернуто вниз так, щоб повздовжня вісь голови була найближча до горизонталі. Центр ваги тіла розміщений над переднім краєм тумбочки, що дозволяє спортсмену після сигналу судді-стартера швидко вивести його за центр опори вперед і виконати стрибок.

Підготовчі рухи і поштовх. Підготовчі рухи виконуються руками, тулубом і ногами після виконавчої команди “руш”. Плавець нахиляє тулуб і ноги вперед, одночасно руки виконують маховий рух вниз вперед, ноги згинаються в колінних суглобах до кута 90°, виконується вдих. В момент, коли руки проходять біля колін, починається поштовх. Поштовх - прискорене і послідовне розгинання ніг у кульшових, колінних і гомілково-ступневих суглобах, є найважливішим елементом старту. Він закінчується енергійним випрямленням тіла і відштовхуванням ніг від опори.

Політ у повітрі. Швидкість польоту і його довжина обумовлюється силою і напрямком поштовху, а також правильним і одночасним рухом рук вперед і розгинанням ніг в суглобах. Під час польоту тіло плавця перебуває у випрямленому положенні: ноги прямі, носки відтягнуті, руки вперед, голова між руками, долоні розміщені вниз і прямо. Довжина польоту, як правило, не перевищує 4м. Під час польоту дихання затримується.

Вхід у воду і ковзання. Тіло входить у воду у випрямленому положенні під кутом 20°-30°. Такий кут забезпечує найменшу глибину занурення (40-60см) плавця у воду, найбільшу швидкість і довжину ковзання. Ковзання утворює дугу, тобто тіло спочатку рухається вперед і вниз, далі горизонтально, а при виході на поверхню води - вперед і вверх. Ковзання під водою продовжується до тих пір, поки швидкість не знизиться до змагальної. Тому після старту на коротку дистанцію тривалість ковзання менша, ніж після старту на середню або довгу дистанцію.

Иллюстрация

Початок плавальних рухів і вихід на поверхню. Починати перші плавальні рухи потрібно в той момент, коли швидкість ковзання буде рівна або ненабагато менша швидкості плавця на дистанції. Крім цього перед початком плавальних рухів тіло плавця повинно знаходитись близько до поверхні води. Згідно з правилами змагань дозволяється зробити повний цикл рухів під водою після старту і кожного повороту (рис.4). При плаванні брасом рухи починаються руками. Виконується широкий гребок- руками і закінчується, коли долоні притискаються до стегон, і плавець короткий час ковзає. Коли швидкість ковзання знижується, виконується виведення рук вперед і рух ногами. Після закінчення відштовхування ногами плавець рухається вперед і вверх до поверхні води.

Навчання стартовому стрибку, як правило, починається з підготовчих вправ. Вони підбираються так, щоб забезпечити вирішення наступних завдань: подолання страху висоти, засвоєння входу у воду вниз головою, відштовхування під час стрибка, засвоєння елементів техніки під час стартового стрибка. Спочатку ці вправи виконуються на суші, згодом - вхід у воду з бортика басейна, а в подальшому - зі стартової тумбочки. Глибина води повинна бути не менша 170-180см.

Вправи з входом у воду розділяють на 3 основні групи (рис.5):

1)   зіскоки вниз ногами;

2)   падіння у воду вниз головою без відштовхування ногами;

3)   стрибок без змаху руками.