ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ. ТЕМА 13

 

Питання для самоконтролю

1.  Обґрунтуйте необхідність розробки мотиваційних механізмів і як вони впливають на ефективну діяльність підприємства в цілому.

2.  Роз’ясніть категорії мотивація, мотив, стимул.

3.  Поясніть зміст понять система мотивації і його механізму.

4.  Охарактеризуйте концептуальні підходи до розуміння механізмів мотивації у історичному аспекті.

5.  Розгляньте основні характеристики змістовних і процесуальних теорій мотивацій. Поясніть, як вони застосовуються у вітчизняній практиці.

6.  Назвіть основні вимоги, які висуваються до сучасної системи мотивації персоналу.

7.  Опишіть модель механізму мотивації до праці на рис. 13.4.

8.  Прокоментуйте схему побудови сучасної ефективної системи мотивацій на підприємствах (на рис. 13.3).

9.  Що таке стимулювання праці. Які ви знаєте нематеріальні стимули до ефективної праці.

10.  Визначіть і охарактеризуйте основні елементи мотиваційних механізмів на сучасному етапі.

11.  Що таке стимулювання. Поясність сутність матеріального і нематеріального стимулювання.

12.  Які ви знаєте форми матеріального стимулювання і які з них є найпоширенішими у вітчизняній практиці?

 

Питання на самостійне опрацювання

1.   Визначити форми і системи оплати праці, що використовуються у західних провідних фірмах.

2.   Дати оцінку ролі мотивації персоналом у стратегічній політиці підприємства.

3.   Проаналізувати термінологічну проблему «мотивація персоналу», висвітлити різні підходи до неї.

4.   Обґрунтувати необхідність розробки сучасних систем управління на вітчизняних підприємствах.

5.   Висвітлити основні парадигми кадрового менеджменту та пояснити коли і у зв’язку з чим він почав застосовуватися?

 

Практичні завдання

Навчальні завдання

Задача 1

Визначте місячну заробітну плату робітника 4-го розряду за погодинно-преміальною системою оплати праці. Погодинна тарифна ставка робітника становить 8,5 грн, він відпрацював за місяць 180 год., премія за якісне виконання робіт складає 35% від тарифної ставки.

Розв’язок

1. Місячна заробітна плата робітника становить:

Зп= 180 год * 8,5 грн + 180 год * 8,5 грн * 0,35 = 2065,5 грн.

 

Задача 2

Розрахувати місячну заробітну плату та суму прогресивних доплат робітникові, якщо за місяць (180 год.) він відпрацював на основній роботі, за яку передбачена прогресивна виплата, 220 нормо-год., а на допоміжних роботах, які не передбачені основним завданням, – ще 40 нормо-год. На основних роботах передбачається 5 розряд (погодинна тарифна ставка – 9 грн), на допоміжних – 3-й розряд (погодинна тарифна ставка – 7 грн). За основну роботу, що виконана понад місячної норми, застосовується форма оплати за 1,3 розцінками.

Розв’язок

1. Основний заробіток:

ОЗ = 180 год * 9 грн = 1620 грн;

2. Сума прогресивних доплат:

ПД = (220 нормо-год – 180 год) *∙9 грн *∙1,3 = 468 грн;

3. Допоміжний заробіток:

ДЗ = 40 нормо-год * 7 грн = 280 грн.;

4. Сума місячної заробітної плати:

ЗПміс= 1620 грн + 468 грн + 280 грн = 2368 грн.

 

Задача 3

Робітник, що працює за погодинною формою оплати праці, з місячним окладом 2200 грн, відпрацював за розрахунковий місяць 22 робочих дня по           8 годин. Розрахувати його заробітну плату за цей місяць, якщо за графіком кількість 8-годинних змін у місяці 23.

Розв’язок

Місячна заробітна плата робітника становить:

ЗП= (2200/23)*22=2104,35 грн.

 

Задача 4

Визначити місячний заробіток робітника 6-го розряду за погодинно-преміальною системою оплати праці з нормованим завданням. Годинна тарифна ставка становить 9,5 грн, він відпрацював за місяць 180 години, рівень виконання нормованого завдання становить 100%, доплата за умови праці – 15%, професійну майстерність – 18%, премія за якісне виконання завдання – 25%.

Розв’язок

Місячна заробітна плата робітника становить:

Зп= 180 год ∙ 9,5 грн ∙ (1 + 0,15 + 0,18 + 0,25) = 2701,8 грн.

 

Задача 5

Фонд заробітної плати робітників на наступний рік повинен становити 1520 тис. грн. Доплати, що входять у фонд тарифної заробітної плати робітників, такі:

- за відрядно-преміальною системою – 350 тис. грн;

- за погодинно-преміальною системою – 250 тис.грн;

- за роботу в нічний час – 115 тис.грн;

- незвільненим бригадирам – 50 тис.грн;

- підліткам за скорочений робочий день – 25 тис. грн;

- за чергові і додаткові відпустки – 225 тис.грн;

- за час виконання державних обов’язків – 45 тис. грн.

Визначити годинний, денний і річний фонди заробітної плати робітників.

Розв’язок

1. Годинний фонд заробітної плати робітників:

ФЗПгод= 1520 тис. грн + 350 тис. грн + 250 тис. грн + 115 тис. грн + 50 тис. грн = 2285 тис. грн

2. Денний фонд заробітної плати робітників:

ФЗПден = 2285 тис.грн + 25 тис.грн = 2310 тис.грн

3. Річний фонд заробітної плати робітників:

ФЗПріч = 2310 тис.грн + 225 тис.грн + 45 тис.грн = 2580 тис.грн.

 

Ситуаційні завдання [38]

Ситуація 1

Керівник відділу маркетингу, який ретельно відслідковує і аналізує рівень використання робочого часу працівниками підрозділу, почав помічати, що провідний спеціаліст з дослідження сегментів ринку споживачів продукції підприємства, систематично запізнюється на роботу на 20 хв. (приходить на 9:20, хоча за правилами внутрішнього трудового розпорядку мав би бути на роботі вже на 9:00). Він відіграє значну роль для підприємства; має суттєвий досвід роботи у даній сфері і завжди вміє виходити із складних ситуацій. Його постійні запізнення керівник для себе пояснював складністю доїзду до підприємства, невідкладними домашніми справи, що вибивали його з графіку, та ін.).

Щоб підкреслити особливу важливість цього працівника для підприємства, керівник офіційно встановив для нього графік роботи з 9:20. Це певним чином викликало обурення у інших працівників цього відділу. І, що ще найнеприємніше, – абсолютно не відобразилося на трудовій дисципліні нашого спеціаліста. Тепер працівник регулярно почав приходити на роботу о 9:40.

Питання для обговорення:

1. Прокоментуйте правильність рішення керівника щодо зміни графіка роботи спеціаліста з дослідження сегментів ринку споживачів продукції підприємства.

2. Які б заходи вжили ви у подібній ситуації?

Оптимальні рішення:

1. Керівник не повинен був змінювати графік роботи спеціаліста. Це сильно нашкодило його репутації як офіційного лідера на підприємстві. Варто було б з’ясувати причину регулярного запізнення підлеглого. І якщо для його посади пунктуальність не є визначальною і не шкодить роботі, а причина насправді поважна, або визначена фізіологією людини, то можна було б взагалі їх не помічати. Але перед тим потрібно, все ж, провести бесіду із спеціалістом. Можна навіть дистанційно, щоб людина у спокійному стані змогла дати пояснення.

2. Варто провести профілактичну бесіду зі спеціалістом, з’ясувати справжню причину запізнень, поспілкуватися з його колегами по роботі. Якщо їхні відповіді будуть збігатися, значить підлеглий чесний у своїх словах, а його колеги розуміють ситуацію працівника і не звертають увагу на систематичні запізнення на роботу. Для спеціаліста це буде сигналом обдумати свою поведінку, можливо навіть перебудувати свій розпорядок дня, що загалом дозволить поліпшити ситуацію.

 

Ситуація 2

Наталя Іваніва – менеджер відділу продажу у великій торговельній компанії «Галатея». Останнім часом у неї виникло відчуття, що робота, яку вона виконує, не така важлива й значуща для компанії, як робота інших менеджерів. Також вона вирішила, що керівник не задоволений її роботою й у неї немає в цій компанії перспектив росту. Наталя задумала шукати нову роботу, незважаючи на те, що зарплата її повністю задовольняла. У зв’язку з цим у Наталі знизилася мотивація. Її керівник також бачив, що лояльність (відданість) до компанії в Наталі практично відсутня, а також не завжди рішення й цілі компанії вона сприймає позитивно. Її поведінка на нарадах більше мала деструктивний характер і вона не приховувала свій внутрішній протест проти деяких завдань, поставлених перед нею керівництвом, тому що вона вважала їх неправильними.

В інших менеджерів відділу і лояльність, і мотивація спостерігається досить високі. Але разом із тим, професійні дані Наталі вищі, ніж у інших. У неї великий досвід і фахова освіта, а результати роботи за останні два роки навіть вищі, ніж у інших менеджерів відділу. Тому керівництво компанії не хотіло б розставатися з Наталею, але необхідно, щоб Наталя змінила своє ставлення до компанії та до роботи.

Запропонуйте заходи щодо підвищення мотивації та лояльності до компанії, щоб професійні якості Наталі спрямовувалися на користь розвитку «Галатеї».

Ситуація 3

У агентстві нерухомості «Бісмарк» розроблена система рангів для успішних працівників,  які забезпечують прибуток підприємства – звання срібного, золотого і платинового маклерів. Працівники, які заслужили такі ранги, отримують значки з відповідного металу. Їх успіх широко пропагується в компанії.

Визначіть, який вид мотивації використовується? На які потреби особистості спрямований даний вплив? У чому його дієвість і очікувані результати?

 

Задачі

1.  Розрахуйте значення мотивації працівника підприємства за формулою моделі мотивації за Врумом та визначте, який комплекс мотиваційних заходів є важливішим для працівника. Робітник працює понаднормово виготовляючи замість 10 од. продукції за добу 15. Рівень його заробітної плати за одиницю продукції складає 15 грн/од. Крім того працівник сподівається на підвищення до начальника бригади, заробітна плата якого складає 270 грн/добу. Однак робітник за результати своєї діяльності отримав премію у розмірі 300 грн за місяць. Кількість робочих днів на місяць – 24.

2.  Розрахуйте загальну ефективність мотивації праці за моделлю Портера–Лоулера, якщо комбінація внутрішніх та зовнішніх винагород складає – компенсаційний пакет за проїзд у громадському транспорті у розмірі 300 грн. на місяць, заробітна плата – 6000 грн, відсоток за обсяги продажу продукції – 3%, обсяг продажу даного працівника складають – 1000 грн за перший тиждень, 2200 грн. за другий тиждень, 1500 грн. за третій тиждень, 3000 грн за четвертий тиждень. Щодо потреб вищезгаданого працівника: плата за квартиру на місяць складає 1200 грн, на побутові потреби працівнику необхідно                   3000 грн на місяць.

3.  У планованому періоді передбачається збільшити обсяг продукції, що випускається на 23%, продуктивність праці – на 8%, середню заробітну плату – на 5%. Розрахуйте плановий фонд заробітної плати, якщо в базовому періоді обсяг продукції становив 50 млн грн, а фонд заробітної плати – 11 млн грн.

4.  Визначіть, який вплив на абсолютну та відносну перевитрату (економію) фонду заробітної плати викликали зміни в чисельності персоналу та середній заробітній платі, використовуючи дані таблиці.

Показники

План

Факт

Виконання, %

Об’єм продукції, тис. грн.

16000

17500

109,4

Фонд заробітної плати, тис. грн.

3276

3483

106,3

Чисельність працюючих, чол.

1560

1620

103,9

Середньорічна заробітна плата, грн.

2100

2150

102,4

 

5.      Визначити заробітну плату робітника за відрядно-преміальної системи, якщо він за місяць виготовив 180 виробів при завданні 177 шт. Норма часу на виконання операцій складає 2,5 нормо-год. а годинна тарифна ставка становить 7 грн. Процент доплат за виконання плану становить 9%, а процент доплати за кожний процент перевиконання плану становить 1,5%.

 

 

Кросворд

 

 

1.  Процес спонукання себе та інших до діяльності для досягнення особистих цілей та цілей організації.

2.  Внутрішнє бажання людини задовольняти свої потреби.

3.  Можливість отримання засобів задоволення своїх потреб за виконання визначених дій.

4.  Стимулювання праці як спосіб управління персоналом припускає використання усієї гами існуючих форм і методів регулювання трудової поведінки.

5.  Стимули, які можуть виступати в різній формі, їх різноманітність обмежується тільки можливостями організації і потребами працівників.

6.  Яке матеріальне стимулювання націлене на задоволення базових потреб працівника і членів його сім’ї, забезпечує формування відчуття стабільності, упевненості в завтрашньому дні, захищеності працівника і так далі.

7.  Яке матеріальне стимулювання орієнтує на досягнення заздалегідь заданих організаційних цілей, відображає індивідуальний внесок працівника в кінцеві результати діяльності підрозділу, підприємства в цілому.

8.  Що є головною і найбільш широко вживаною на практиці формою змінної частини стимулювання.

9.  Що на сьогодні є найціннішим ресурсом, за умови, що він сумлінний та ініціативний.