Практичні завдання до теми 7

 

 

Ситуація І.

Сільськогосподарське підприємство "Хлібна нива" та приватний підприємець Семенов уклали договір оренди земельної ділянки загальною площею 2 га, придатної для сільськогосподарського використання. За умовами договору орендодавець (підприємство) зобов’язаний передати в установлений строк земельну ділянку в користування орендарю.
За місяць після установленого в договорі строку в користування орендарю передано тільки 1,5 га землі. До того ж ця земельна ділянка була повністю засмічена, що унеможливлювало її використання за цільовим призначенням. Семенов звернувся до суду з позовом про розірвання договору оренди.

Завдання:

З якого часу договір оренди вважається укладеним? Визначте коло обов’язків землевласників та землекористувачів за договором.

 

Ситуація ІІ.

Приватна фірма «Корд» за біржовою угодою з Українською універсальною біржею 2006 р. придбала для розміщення нежитлової нерухомості земельну ділянку, розташовану на території населеного пункту. З незалежних від фірми причин державний акт на право власності отриманий лише у 2010 р.

Через зміни профілю діяльності фірми її правління у липні 2011 р. прийняло рішення зазначену земельну ділянку продати. Фірма «Корд» розмістила оголошення про продаж земельної ділянки у друкованих засобах масової інформації, завдяки чому й знайшовся покупець – громадянин Казахстану, який одразу ж вніс завдаток у розмірі 0,25 відсотків від оголошеної продавцем вартості земельної ділянки.

Але при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу земельної ділянки нотаріус відмовився реєструвати угоду, мотивуючи це тим, що право власності виникло у продавця у 2010 р., а правовстановлюючим документом є біржова угода, однак у 2010 р. купівлю-продаж земельних ділянок біржі оформлювати не могли.

Громадянин Казахстану звернувся до суду за визнанням права власності на ¼ частину земельної ділянки – відповідно до того, що саме чверть вартості він сплатив продавцю. У свою чергу фірма «Корд» звернулася із позовом до суду, оскаржуючи дії нотаріуса.

Як вирішити цю справу?

 

Ситуація ІІІ.

Фермерське господарство «Б» у 1994 р. отримало в постійне користування із земель державної власності земельну ділянку сільськогосподарських угідь площею 60 га. У встановленому законом порядку було виготовлено та отримано державний акт на право постійного користування на ім’я голови фермерського господарства О.

Члени фермерського господарства «Б» прийняли у 2006 р. рішення про розподіл земельного масиву між ними. З цією метою члени фермерського господарства звернулися до райдержадміністрації із відповідними зверненнями. Райдержадміністрація задовольнила звернення громадян та надала дозвіл на розробку технічної документації, яка була виготовлена. Виготовлено й держакти на право власності на земельні ділянки, при цьому документацію передано до органу, що вів Державний земельний кадастр. Проте з невідомих причин відповідні відомості до кадастру не внесли.

Голова фермерського господарства О. у 2014 р. помирає. Її спадкоємці продовжують використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням для діяльності фермерського господарства. Але у 2015 р. до РДА звертається Л., яка просить передати їй безоплатно у власність земельну ділянку розміром 11 га. Райдержадміністрація передає Л. таку земельну ділянку із земель, що перебувають у користуванні фермерського господарства. Своє рішення голова РДА мотивував тим, що постійний користувач помер, а інші особи не мають права на постійне землекористування.

Як вирішити цю справу? Чиї права порушено? Які права порушено? Які засоби та способи захисту необхідно застосовувати у цій справі?