Склад, властивості, застосування окремих представників вуглеводнів (метан, етан, етен, етин), оксигено- (метанол, етанол, гліцерол, етанова кислота) і нітрогеновмісних (аміноетанова кислота) органічних речовин.

 

Серед органічних речовин найбільше вуглеводнів – сполук Карбону з Гідрогеном. Це числена група речовин, молекули яких складаються з атомів двох хімічних елементів — Карбону й Гідрогену. Розрізняють насичені (наприклад, етан) та ненасичені (наприклад, етен, етин) вуглеводні. Органічні речовини схожого складу, будови і властивостей об’єднують в один гомологічний ряд.

Гомологічний ряд це ряд, у якому кожний наступний член відрізняється від попереднього на групу атомів СН2, яку називають гомологічна різниця.

Пригадати назви та формули десяти членів гомологічного ряду насичених вуглеводнів (алканів) вам допоможе таблиця 1

Таблиця 1

Гомологічний ряд насичених вуглеводнів

Формула

Назва вуглеводню

 

Напівструктурна формула

СН4

Метан

СН4

С2Н6

Етан

СН3 – СН3

С3Н8

Пропан

СН3 – СН2 – СН3

С4Н10

Бутан

СН3 – СН2 – СН2 – СН3

С5Н12

Пентан

СН3 – СН2 – СН2 – СН2 – СН3

С6Н14

Гексан

СН3 – СН2 – СН2 – СН2 – СН2 –СН3

С7Н16

Гептан

СН3(СН2)5СН3

С8Н18

Октан

СН3(СН2)6СН3

С9Н20

Нонан

СН3(СН2)7СН3

С10Н22

Декан

СН3(СН2)8СН3

 

У молекулах насичених вуглеводнів максимально використані валентні можливості атомів Карбону для сполучення з атомами Гідрогену, а між двома атомами Карбону існує лише один ковалентний зв’язок. Він утворений однією спільною парою електронів, наприклад:

С2Н6                        Н    Н

                               |      |   

                                Н –С ‑ С– Н

                                       |     |   

                                      Н   Н

 

У молекулах ненасичених вуглеводнів чотиривалентний стан атомів Карбону досягається завдяки тому, що між двома сусідніми атомами Карбону утворюється два або три зв’язки, як в етену:

С2Н4                         Н    Н

                               |      |   

                                Н –С = С– Н

                                       |     |   

                                      Н   Н

 

чи в етину:

С2Н2                                                  Н–СС–Н

 

Розглянута відмінність хімічних зв’язків атомів Карбону зумовлює різні хімічні властивості етану й етену як представників насичених і ненасичених вуглеводнів.

Пригадаймо, що насичені вуглеводні (алкани) не вступають у реакції приєднання, їм властиві реакції заміщення:

СН4 + Сl2 СН3Сl + НСl.

                    хлорометан

 

Для ненасичених вуглеводнів, навпаки, характерні реакції приєднання, наприклад:

 

 

C2H4 + НСl С2Н5Сl;

                       хлороетан

C2H2 + 2H2 С2Н6.

                            етан 

 

Насичені й ненасичені вуглеводні мають спільну властивість — горіння, або повне окиснення. Продуктами горіння є вуглекислий газ і вода, а в навколишнє середовище виділяється значна кількість теплоти:

СН4 + 2О2 → СО2↑+ 2Н2О

2С2Н2 + 5О24СО2↑+ 2Н2О

 

Унаслідок повного окиснення (горіння) вуглеводнів утворюються вуглекислий газ, вода й виділяється значна кількість теплоти.

 

Якщо в молекулі органічної речовини, крім атомів Карбону й Гідрогену, є один чи більше атомів Оксигену, то така речовина належить до оксигеновмісних органічних речовин.

Порівнюю чи структурні формули метанолу, етанолу й гліцеролу зі складом відповідного насиченого вуглеводню, можна дійти висновку, що в метанолу й етанолу гідроксильна група ‑ОН заміщує один з атомів Гідрогену в молекулі відповідного алкану. У гліцеролу гідроксильних груп — три, тому й атомів Гідрогену на три менше, ніж у пропану. Продовживши порівняння, виявимо відмінності у фізичних властивостях насичених вуглеводнів і спиртів. Метан, етан — гази без запаху й погано розчинні у воді. Метанол і етанолрідини зі специфічним запахом, добре розчинні у воді. Уживання цих речовин навіть у невеликій кількості є небезпечним для здоров’я людини й згубно впливає на її організм. Пам’ятайте про це завжди й бережіть своє здоров’я!

Групу атомів ‑ОН називають характеристичною (функціональною) групою оксигеновмісних речовинспиртів. Наявність цієї групи атомів у складі молекул метанолу, етанолу й гліцеролу свідчить про те, що ці речовини належать до класу спиртів.

Етанова кислота. Невипадково друге слово в назві цієї органічної оксигеновмісної речовини, що дістала назву від етану (у її молекулі теж два атоми Карбону), — «кислота». Подібно до неорганічних кислот у водному розчині вона дисоціює на катіон Гідрогену й аніон кислотного залишку. Особливість полягає в тому, що за наявності в молекулі етанової кислоти чотирьох атомів Гідрогену внаслідок електролітичної дисоціації утворюється лише один катіон Гідрогену Н+. Це відбувається за такою схемою:

СН3СООН ↔Н+ + СН3СОО

Порівняйте з електролітичною дисоціацією нітратної кислоти:

                  HNO3 ↔Н+ +NO3 

 

Дисоціація етанової кислоти з утворенням катіонів Гідрогену — одна зі спільних її властивостей з неорганічними кислотами. За ступенем електролітичної дисоціації етанова кислота належить до слабких електролітів, вступає в реакцію з активними металами, оксидами металічних елементів, лугами, солями тих кислот, ступінь електролітичної дисоціації яких менший, ніж у неї.

Нітрогеновмісні органічні речовини.

У цю групу об’єднують органічні речовини, молекули яких містять атоми Нітрогену. Життєво важливими нітрогеновмісними речовинами є амінокислоти — без них неможливе існування білкових молекул. Наведена структурна формула аміноетанової кислоти

2СН2СООН

допоможе вам пригадати особливості складу її молекули. На відміну від спиртів чи етанової кислоти, ця речовина має дві характеристичні  групикарбоксильну ‑СООН й аміногрупуNН2.

Застосування органічних речовин. Величезна кількість видів організмів, а ще в рази більше представників кожного виду тварин населяють нашу планету. Живляться вони білками, жирами, вуглеводами, їхні тіла складаються з органічних речовин. Це є свідченням ролі й призначення органічних речовин у природі. Корисні копалиниприродний газ, нафта, кам’яне вугіллямістять у своєму складі органічні речовини. Їх застосовують як сировину для виробництва інших речовин, а також теплової та світлової енергії. Людство не обмежується використанням органічних речовин, що є в природі. Наукова спільнота працює над створенням речовин, відсутніх у природі, і досягає в цьому напрямі значних успіхів.