2. Розбивні роботи

Підрахунок обсягів земляних робіт на проектованій ділянці парку, скверу, бульвару тощо проводиться за картограми земляних робіт. Картограма земляних робіт - це робоче креслення, що складається на основі самого проекту вертикального планування в проектних горизонталях. Картограма земляних робіт складається на об'єкт або його окрему ділянку таким чином.

1.                Проектована ділянка розбивається на квадрати зі сторонами в 5, 10 або 20 м. Як правило, в М 1:500 розбивається сітка квадратів зі стороною 20 м. На фрагментах плану в 1:100 при детальному підрахунку робіт сітка квадратів наноситься зі стороною в 5 м.

У кутах квадратів методом інтерполяції визначають:

-                    існуючі відмітки рельєфу - «чорні»;

-                    проектні відмітки рельєфу - «червоні»;

-                    робочі позначки - як різницю між «чорними» і «червоними» відмітками; робоча відмітка показує обсяг земляних робіт в даній точці ділянки.

Використовуючи робочі позначки, розраховують і наносять точки нульових робіт, в яких перетинаються проектована площина і земна поверхня. Вони розташовуються між суміжними точками, робочі позначки яких мають протилежні знаки.

2.      На сторонах квадрата визначають точки і лінії нульових робіт за наступною формулою:

де  шукана  відстань  між розміщення  нульової  лінії  і  точкою  робочої відмітки;

  - робочі відмітки;

 - відстань між робочими відмітками.

-   Точки нульових робіт з’єднуються пунктирною лінією, яка називається лінією нульових робіт.

-     У результаті проведення лінії нульових робіт на сітці квадратів виявляють геометричні фігури - «квадрат», «трапеція», «трикутник», «прямокутник».

-   Підраховують площу геометричних фігур і знаходять середню робочу оцінку в кожній фігурі.

-  Площу фігури множать на середню робочу оцінку і таким чином отримують обсяг земляних робіт в даній фігурі. Обчислені обсяги робіт виписуються у фігурах або квадратах (напр. V = 40 м3). Обсяг земляних робіт в квадратах, через які не проходить лінія нульових робіт, обчислюють за формулою:

де  - площа квадрата, м2 ;

 - сума робочих відміток вершин даного квадрата, м.

Якщо ж лінія нульових робіт перетинаючи квадрат, утворює п'ятикутник, то для визначення обсягу земляних робіт його розбивають на прямокутник і трапецію. У результаті утворюється додаткова точка, робочу оцінку якої необхідно розрахувати додатково в прямокутнику і трапеції. Робітники позначки таких точок розраховуються за формулою:

- робочі відмітки вершин сітки квадратів, між якими знаходиться точка із визначуваною робочою відміткою. Допустимі розходження об’ємів насипу і виїмки не повинні перевищувати 3 % від загального об’єму земляних робіт.

3.      Об’єми робіт записуються у відомість, підсумовуються, визначається баланс земляних робіт.

4.      Результати за обсягами земляних робіт - виїмка - насип - виписують у відомість.


Відомість визнчення обсягів земляних робіт:

Виїмка

Насип

№ фігури

Середня робоча відмітка, м

Площа фігури, м2

Обсяг земляних робіт, м3

№ фігури

Середня робоча відмітка, м

Площа фігури, м2

Обсяг земляних робіт, м3