1.                       Предмет, завдання і специфіка робіт в садово-парковому будівництві

Створення садів і парків - складний і тривалий процес, пов'язаний як з етапами проектування та розроблення проектно-кошторисної документації, так і безпосередньо з самим процесом створення об'єкту, тобто з його будівництвом, формуванням рослинності, доглядом за насадженнями, утриманням і ремонтом основних його пристроїв і конструктивних елементів. Всі елементи садово-паркового об'єкта поділяються на елементи об'ємні - рослинні угруповання, споруди та площинні - газони, майданчики, доріжки, водойми.

Елементами об'єкта є:

-               рослинність - основний компонент, що включає різні типи садово-паркових насаджень;

-            солітери,  групи,  алеї,  куртини,  масиви  дерев,  кущів,  трав'янистих  рослин,  газони, квітники;

-               садово-паркові дороги, стежки, майданчики різного призначення;

-               малі архітектурні форми (МАФ) і садово-паркове обладнання;

-               альтанки, перголи, навіси, трельяжі, урни, лавки, освітлювальні пристрої;

-            споруди інженерного характеру - відкриті лотки для відводу дощових і талих вод, колодязі, дренажі, пристрої господарського водопроводу.

Невід'ємною і дуже важливою частиною об'єкта є ґрунтовий субстрат, на якому ґрунтується нормальна життєдіяльність рослинності.

Створення садово-паркового об'єкта озеленення включає безпосередньо будівництво об'єкта за проектом, тобто комплекс робіт на території, визначеній містобудівними документами та затвердженої урядовими органами. При новому будівництві виробляються всі види робіт у відповідності з проектною документацією, розробленою, погодженої та затвердженої в установленому порядку.

Безпосередньо за процесом будівництва слідує процес утримання об'єкта його експлуатації. Це виробничий процес, що включає комплекс робіт по догляду за зеленими насадженнями та елементами благоустрою, усунення незначних деформацій і пошкоджень конструктивних елементів об'ємних споруд. Утримання об'єкта включає поточний ремонт і складається з робіт по догляду за деревами та кущами, квітниками, по догляду за газонами, дорогами та майданчиками різного призначення, за змістом малих архітектурних форм, водойм, обладнання і т. п.

Усі елементи у міру експлуатації об'єкта потребують періодичного відновлення або капітального ремонту. Це один з важливих процесів збереження об'єкта озеленення в належному вигляді і в порядку. Капітальний ремонт - це комплекс робіт з повного або часткового відновлення зелених насаджень та всіх конструктивних елементів із застосуванням сучасних технологій, конструкцій, довговічних матеріалів, виконуваних у відповідності з проектом, розробленим, погодженим та затвердженим у встановленому порядку. Середні строки між капітальними ремонтами об'єктів озеленення складають в 5-10 років.

Роботи в садово-парковому господарстві мають глибоку специфіку, відмінну від будь-якого іншого виду будівництва та ведення господарської діяльності, і виконується в певні періоди року, що пов'язано, насамперед, з життєдіяльністю рослин. Виконання всіх видів садово-паркових робіт регламентовано за термінами сезону. Так, посадки дерев і кущів, влаштування газонів і квітників можливо застосувати в основному в теплу пору року. Пристрій доріжок і майданчиків проводиться у весняно-літній, літній та літньо-осінній періоди і рекомендується проводити в суху погоду. Роботи з ремонту і реконструкції насаджень, вирубці старих, відмерлих дерев можливо проводити в осінньо-зимовий період. Роботи з очищення водойм, ставків, як правило, проводяться в зимовий час. У зимовий період часу в закритих приміщеннях ремонтують садово-паркове обладнання.

Всі види садово-паркових робіт роблять спеціалізовані організації та виробничі фірми, що мають відповідні ресурси, техніку, склади, господарський інвентар, приміщення для робітників і т. п. Виконання всіх видів садово-паркових робіт доручають фахівцям - ландшафтним інженерам, виконробам, майстрам, технікам із спеціальною освітою. Спеціалізовані організації та фірми повинні мати у своєму складі добре навчених професійних робітників.

Створення об'єкта ведеться поетапно, має яскраво виражені цикли і проводиться в певній послідовності. Весь процес створення можна поділити на кілька взаємопов'язаних етапів. Насамперед, це організаційні етапи. Потім виділяють етапи інженерної та агротехнічної підготовки території об'єкта. Надалі починається сам процес будівництва об'єкта: будівництво інженерних споруд; посадка дерев і кущів; влаштування газонів, квітників, доріг, майданчиків, водойм. Останні етапи найбільш тривалі за часом і включають формування насаджень, систематичний догляд за рослинністю, постійне утримання об'єкта.