СТРУКТУРА РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«комп’ютернІ системИ та мережІ»

 

Опис дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі»

Найменування показників

Галузь знань, спеціальність, СВО

Характеристика навчальної дисципліни

Денна форма навчання

Заочна форма навчання

Кількість кредитів – 4

галузь знань – 01 «Освіта/Педагогіка»

Статус дисципліни нормативна

Мова навчання українська

Кількість залікових

модулів – 4

Спеціальність 

015.10 «Професійна освіта (Комп’ютерні технології)»

Рік підготовки:  3-й

Семестр: 5

 

Кількість змістових модулів – 2

Ступінь вищої освіти – бакалавр

 

Лекції:  30 год.

Лабораторні заняття: 30 год.

Лекції: 6 год.

Лабораторні заняття: 5 год.

Загальна кількість

годин – 120

 

Самостійна робота:

85 год. в т. ч.

Індивідуальна робота: 5 год.

Самостійна робота: 109 год.

 

Тижневих годин –  8,

з них аудиторних – 4

 

Вид підсумкового контролю – екзамен, курсова робота (2-й курс)

Вид підсумкового контролю – екзамен

 

 

2. Мета і завдання дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі».

2.1. Мета вивчення дисципліни.

Головною метою даної дисципліни є: формування знань, що дозволяють застосовувати сучасні технології в комп’ютерних системах на етапах від проектування до експлуатації, узагальнення теоретичних знань на конкретних прикладах середовищ систем і сервісів, формування у студентів спеціальних знань у галузі управління сучасними системами і створення програмного забезпечення.

 

2.2. Завдання вивчення дисципліни.

Завдання вивчення курсу «Комп’ютерні системи та мережі» є ознайомлення з принципами роботи систем адміністрування та керування в інформаційних системах;         вивчення програмної структури, функцій, спеціальних і загальної процедур адміністративного керування; визначенні місця досліджуваних процесів і апаратури серед інших технічних систем.

 

2.3. Найменування та опис компетентностей, формування котрих забезпечує вивчення дисципліни.

Інтегральна компетентність

Здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі та практичні проблеми в професійній освіті, що передбачає застосування певних теорій і методів педагогічної науки та інших наук відповідно до спеціалізації і характеризується комплексністю та невизначеністю умов.

 

Фахові компетентності спеціальності

Здатність аналізувати ефективність проектних рішень, пов’язаних з підбором, експлуатацією, удосконаленням, модернізацією технологічного обладнання та устаткування галузі/сфери відповідно до спеціалізації.

Здатність використовувати сучасні інформаційні технології та спеціалізоване програмне забезпечення та інтегрувати їх в освітнє середовище.

Здатність використовувати відповідне програмне забезпечення для вирішення професійних завдань, відповідно до спеціалізації.

 

2.4. Передумови для вивчення дисципліни.

До початку вивчення дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі» здобувачі вищої освіти повинні опанувати знаннями та навичками з дисциплін «Операційні системи», «Інформаційні системи та технології», «Архітектура комп’ютерів», «Комп’ютерні мережі», «Технічні засоби навчання», «Захист даних у інформаційних системах», «Системне програмне забезпечення» тощо.

 

2.5. Результати навчання.

Розв’язувати типові спеціалізовані задачі, пов’язані з вибором матеріалів, виконанням необхідних розрахунків, конструюванням, проектуванням технічних об’єктів у предметній галузі (відповідно до спеціалізації).

Відшуковувати, обробляти, аналізувати та оцінювати інформацію, що стосується професійної діяльності, користуватися спеціалізованим програмним забезпеченням та сучасними засобами зберігання та обробки інформації.

Уміти обирати і застосовувати необхідне устаткування, інструменти та методи для вирішення типових складних завдань у галузі (відповідно до спеціалізації).

Знати основи і розуміти принципи функціонування технологічного обладнання та устаткування галузі (відповідно до спеціалізації).

 

3. Програма навчальної дисципліни:

 

Змістовий модуль І

«Основи адміністрування комп’ютерних систем та мереж»

Тема 1.  Основи адміністрування та керування в комп’ютерних системах та мережах.

Мета та завдання курсу. Основні поняття. Функції адміністратора КСМ. Основні принципи адміністрування комп’ютерних систем та мереж. Практичні поради системним адміністраторам. «Що робити якщо». Робочі інструменти, які повинні бути у кожного системного адміністратора. Для чого потрібна документація та письмові інструкції. Необхідно уникнути стресу. Література: 1, 3, 5, 6, 7, 8.

Тема 2.  Робочі станції, сервери та обчислювальні центри.

Робоча станція як місце роботи фахівця. Ознаки конфігурацій робочих станцій. Сервери та серверне обладнання. Сервер як комп'ютер та як програма. Головні ознаки серверів. Ролі сервера. Особливості серверного обладнання. Блейд-сервери, мейнфрейми, кластери. Витрати на серверне обладнання. Забезпечення віддаленого доступу до сервера через консоль. Обчислювальні та дата-центри. Облаштування обчислювального центру. Література: 1, 3, 5, 8, 9.

Тема 3. Історія та вибір операційної системи.

Операційна система як єдина платформа. Складові операційної системи. Операційні системи корпорації Microsoft. «Правильні» операційні системи. LINUX. MAC OS. Мобільні операційні системи. Вибір операційної системи. Сертифікація системних адміністраторів. Література: 1, 3, 5, 7, 9.

Тема 4. Вибір програмного та апаратного забезпечення.

Вимоги до обладнання інформаційних систем. Вибір виробника. Гарантія та сервіс-центри. Вибір процесора. Вибір шасі. Вибір материнської плати. Вибір дисків. Робоча пам'ять. Додаткові вимоги до комутаційного обладнання. Додаткові вимоги до аварійних джерел живлення. Склад програмного забезпечення обчислювальної системи. Рівні програмного забезпечення. Базовий рівень. Системний рівень. Службовий рівень. Прикладний рівень. Основні види мережевого програмного забезпечення. Склад програмного забезпечення типової організації. Базові відомості про роботу в * nix-системах. Проект GNU. Література: 1, 3, 5, 6, 8, 9.

Тема 5. Основи комп'ютерних мереж. Інтернет.

Локальна обчислювальна мережа. Технологія передачі і розміри мережі.         Широкомовні мережі. Мережі з передачею від вузла до вузла. Розділення мереж за розміром. Інтернет, інтранет та WWW. Історична довідка виникнення інтернету. Всесвітня мережа. Принцип роботи WWW. Рівні, протоколи, сервіси комп'ютерних мереж. Модель OSI. Модель TCP/IP. Ethernet. Як передаються дані і що таке інкапсуляція і декапсуляція. Література: 1, 3, 5, 7, 12.

Тема 6. Структура комп’ютерної мережі.

Мережоутворююче (переферійне) обладнання. Лінія зв’язку. Комутатори. Концентратори. –Мости. Повторювачі. Маршрутизатори. Модеми. Телекомунікаційні шафи. Кабельні мережі. Структурована кабельна система. Вита пара. Категорії кабелю вита пара. Схема обтискання кабелю вита пара. Розміри сегментів мережі на витій парі. Прокладка силових кабелів. Волоконно-оптичні мережі. Коаксіальний кабель. Бездротові мережі. Стандарти бездротової мережі.Проектування бездротової мережі підприємства. Безпека бездротової мережі.    Побудова топології існуючої СКС. Література: 1, 3, 5, 7, 12.

Тема 7. DHCP, DNS, VPN, служба каталогів Active Directory.

Протокол DHCP та служба DNS. Що таке DNS і навіщо ця служба потрібна? Що таке простір імен DNS. Домени. Зони DNS. «Повне доменне ім’я» FQDN. IP-адреса. Автоматичне привласнення параметрів IP-протоколу. Адресація APIPA. Міжмережевий екран (МСЕ), або брандмауер (firewall). Протокол динамічної конфігурації вузла. Cлужба каталогів Active Directory. Основні терміни і поняття Active Directory. Контролер домена. LDAP. Samba. VPN (Virtual Private Networks). Література: 1, 3, 5, 7, 12, 14, 15.

 

Змістовий модуль ІІ

«Практика адміністрування в комп’ютерних системах та мережах»

Тема 8. Віддалене адміністрування та використання системи.

Види віддаленого керування. Організація віддаленого керування. Дистанційне керування. Термінальний режим. Типи терміналів. Текстові термінали. Графічні термінали. Інтелектуальний термінал. Протоколи віддаленого керування. Сервіс telnet. Протокол rlogin. SSH (Secure Shell). Remote Desktop Protocol. Веб-технології віддаленого керування. VNC-системи. VPN (Віртуальна приватна мережа). Література: 1, 3, 5, 6, 11, 12, 14.

Тема 9. Віртуалізація.

        Системи віртуалізації. Економічні аспекти віртуалізації. Гіпервізор. Хост-система. Гостьова операційна система. VDI (Virtual Desktop Infrastructure). Розробники віртуальних рішень. «Press any key to continue». Література: 1, 3, 5, 6, 8.

Тема 10. Безпека в комп’ютерних системах та мережах.

Безпека і комфорт. «Кити» безпеки. Організаційне забезпечення інформаційної безпеки. Реалізація багаторівневої системи захисту. Постійний моніторинг системи. План забезпечення безперервності функціонування інформаційної системи. Безпека паролів. Токени і смарт-карти. Блокування облікового запису користувача. Методи соціальної інженерії. Заходи захисту від зовнішніх загроз. Фізична безпека. Обмеження доступу до робочих станцій. Міжмережеві екрани. Брандмауер. Чи потрібен проксі-сервер? Системи виявлення вторгнень. Обмеження підключення нового обладнання. Забезпечення мережевої безпеки інформаційної системи. Контроль стану програмного середовища серверів і станцій. Вразливості і експлойти. Тестування оновлень. Захист від шкідливих програм. 1, 3, 5, 6, 8, 9.

Тема 11. Моніторинг інформаційної системи.

Основні способи контролю комп’ютерної системи. Ааналіз повідомлень в журналах системи. SNMP-протокол. Імітація запитів до системи. Спеціальні агенти для розширеного моніторингу. Nagios. ZABBIX. Ganglia. 1, 3, 5, 6, 8.

Тема 12. Порядок визначення несправностей комп’ютерної системи та їх усунення.

Перш ніж почати… П'ять дев'яток? Будьте готові до гіршого. Запасні деталі. Збір інформації про відмову. Журнали подій. Перелік заходів, які необхідно здійснити системному адміністратору в разі відмови обладнання або в іншій нештатній ситуації. 1, 3, 5, 6, 8, 9.

Тема 13. Планові операції обслуговування комп’ютерної системи.

Щоденні операції. Щотижневі операції. Планові операції другої періодичності. План-звіт операцій. Облік комп'ютерів і програм. Сніффери. 2.      Автоматизація встановлення програмного забезпечення. Клонування систем. Підводні камені процесу клонування. Підготовка програм для тихого встановлення. 1, 3, 5, 6, 8, 9.

Тема 14. Основи тайм-менеджменту для системних адміністраторів.

Принципи тайм-менеджменту. Зосередженість як засіб проти переривань. Рутинні процедури. Система Цикл. Система Цикл: списки справ і розкладу. Система Цикл: робота з календарем.       Система Цикл: довгострокові цілі. Розстановка пріоритетів. Як впоратися зі стресом. Управління електронною поштою. Виключення непродуктивних витрат часу. Документація. Автоматизація. 1, 3, 5, 6,10.

 

 

4. Структура залікового кредиту з дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі».

Денна форма навчання

 

Кількість годин

 

Лекції

Лабораторні заняття

Самостій-на робота

Індиві-

дуальна робота

Контрольні заходи

Змістовий модуль 1. Основи адміністрування комп’ютерних систем та мереж

Тема 1.  Основи адміністрування та керування в комп’ютерних системах та мережах.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 2.  Робочі станції, сервери та обчислювальні центри.

2

2

4

1

Поточне опитування

Тема 3. Історія та вибір операційної системи.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 4. Вибір програмного та апаратного забезпечення.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 5. Основи комп'ютерних мереж. Інтернет.

3

2

4

 

Поточне опитування

Тема 6. Структура комп’ютерної мережі.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 7. DHCP, DNS, VPN, служба каталогів Active Directory.

2

3

4

1

Поточне опитування

Змістовий модуль 2. Практика адміністрування в комп’ютерних системах та мережах

Тема 8. Віддалене адміністрування та використання системи.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 9. Віртуалізація.

2

2

4

1

Поточне опитування

Тема 10. Безпека в комп’ютерних системах та мережах.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 11. Моніторинг інформаційної системи.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 12. Порядок визначення несправностей комп’ютерної системи та їх усунення.

2

2

3

1

Поточне опитування

Тема 13. Планові операції обслуговування комп’ютерної системи.

2

2

4

 

Поточне опитування

Тема 14. Основи тайм-менеджменту для системних адміністраторів.

3

3

4

1

Поточне опитування

Разом

30

30

55

5

 

 

5. Тематика лабораторних занять.

Лабораторне заняття №1 (2 год.) Початкові налаштування системи віртуалізації Oracle VM VirtualBox та встановлення операційної системи Windows 7. Література: 2, 5, 9.

Лабораторне заняття №2 (2 год.) Встановлення серверної операційної системи Windows Server 2008 R2. Література: 2, 5, 14, 15.

Лабораторне заняття №3 (2 год.) Файлові системи і диски в операційних системах Windows 7 та Windows Server 2008 R2. Література: 2, 5, 14, 16.

Лабораторне заняття №4 (2 год.) Управління користувачами та групами, спільний доступ до об’єктів файлової системи ОС Windows 7. Література: 2, 5, 14, 16.

Лабораторне заняття №5 (2 год.) Реалізація механізму локальних групових політик у ОС Windows 7. Аналіз і налаштування безпеки. Література: 2, 5, 14, 16.

Лабораторне заняття №6 (2 год.) Маршрутизація в IP-мережах. Література: 2, 5, 12, 15.

Лабораторне заняття №7 (3 год.) Встановлення ролей Active Directory Domain Service та DNS, їх основні налаштування в Windows Server 2008 R2. Література: 2, 5, 14, 15.

Лабораторне заняття №8 (2 год.) Налаштування служби DHCP. Література: 2, 5, 12, 14, 15.

Лабораторне заняття №9 (2 год.) Управління загальними ресурсами в Windows Server 2008 R2. Література: 2, 5, 14, 15.

Лабораторне заняття №10 (2 год.) Групові політики в Windows Server 2008 R2. Література: 2, 5, 14, 15.

Лабораторне заняття №11 (2 год.) Встановлення служб IIS 7.5 в Windows 7. Література: 2, 5, 12, 16.

Лабораторне заняття №12 (2 год.) Віддалене адміністрування Windows Server 2008 R2. Література: 2, 5, 14, 15.

Лабораторне заняття №13 (2 год.) Резервне копіювання в Windows 7. Література: 2, 5, 12, 16.

Лабораторне заняття №14 (3 год.) Архівація і відновлення Windows Server 2008 R2. Література: 2, 5, 14, 15.

 

6. Комплексне практичне індивідуальне завдання

Комплексне практичне індивідуальне завдання з дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі» виконується упродовж семестру. Виконання його є обов’язковою умовою успішного вивчення курсу та отримання позитивної оцінки.

Метою виконання індивідуального завдання є оволодіння навичками адміністрування комп’ютерних систем та мереж. Індивідуальне завдання захищається під час семестру у години, виділені для індивідуальної роботи. При виконанні та оформленні індивідуального завдання студент може використовувати наявну базу службової документації із кафедральної лабораторії, законодавчу базу, інтернет-ресурси. Метою виконання КПІЗ розвиток навичок самостійної роботи, систематизація знань, закріплення теоретичних знань та практичне застосування знань студента з навчального курсу; при його виконанні та оформленні студент використовує комп’ютерну техніку.

КПІЗ оцінюється за 100-бальною шкалою. Виконання КПІЗ є одним із обов’язкових складових модулів залікового кредиту.

Завдання КПІЗ з дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі»: Адміністрування комп’ютерної системи та мережі підприємства (на конкретних прикладах).

 

7. Самостійна робота

№ п/п

Тематика

К-сть

годин

денна

К-сть

годин

заочна

1

Мережеве оточення робочої станції і сервера, налаштування і завантаженя. Встановлення і налаштування додатків.

4

7

2

Резервне копіювання і відновлення мережевих даних. Інформаційне мережеве середовище користувача.

4

7

3

Компоненти системи адміністративного управління. Інформаційна база даних управління.

4

7

4

Функції реєстрації, збору і обробки інформації.

4

7

5

Служба довідки. Інформаційно-довідкові системи.

4

7

6

Апаратно-програмні платформи адміністрування.

4

7

7

Інформаційні системи адміністрування. Програмування в системах адміністрування.

4

12

8

Конфігурування інтерфейсів. Драйвери мережевих інтерфейсів.

4

7

9

Особливості організації сервера терміналів на основі MS Windows Server 2008 R2.

4

7

10

Архівація і відновлення Windows Server 2008 R2

4

12

11

Встановлення Linux сервер.

4

7

12

Початкове налаштування Linux сервер.

3

7

13

Встановлення та конфігурування Linux сервер.

4

7

14

Робота з програмами TeamViewer та Radmin, а також дистрибутивом RSAT.

4

7

Разом:

55

108

 

9. Засоби оцінювання та методи демонстрування результатів навчання

        У процесі вивчення дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі». використовуються наступні засоби оцінювання та методи демонстрування результатів навчання:

Ø  поточне опитування;

Ø  залікове модульне тестування та опитування;

Ø  презентації результатів виконаних завдань та досліджень;

Ø  оцінювання результатів КПІЗ;

Ø  екзамен.

 

10. Критерії, форми поточного та підсумкового контролю

        Підсумковий бал (за 100-бальною шкалою) з дисципліни «Комп’ютерні системи та мережі» визначається як середньозважена величина, залежно від питомої ваги кожної складової залікового кредиту:

Заліковий

модуль 1

 

 

Заліковий модуль 2

(контрольна робота)

 

Заліковий модуль 3

(підсумкова оцінка за КПІЗ, враховуючи поточне опитування)

Заліковий модуль 4

 

20%

20%

20%

40%

7 тиждень

14 тиждень

14 тиждень

екзамен

 

Шкала оцінювання:

Сума балів

Оцінка за шкалою ЄCTS

Оцінка за національною шкалою

для екзамену, курсової роботи

для заліку

90-100

А

Відмінно

Зараховано

82-89

В

Добре

74-81

С

Добре

64-73

D

Задовільно

60-63

E

Задовільно

35-59

FX

Незадовільно

(з можливістю повторного складання)

Не зараховано

(з можливістю повторного складання)

0-35

F

Незадовільно

(з обов’язковим повторним вивченням дисципліни)

Не зараховано

(з обов’язковим повторним вивченням дисципліни)

 

12. Інструменти, обладнання та програмне забезпечення, використання яких передбачає навчальна дисципліна

 

Найменування

Номер теми

1.

Мультимедійний проектор, комп’ютер, ОС Ubuntu Linux, Oracle VM VirtualBox, ОС Windows 7, ОС Windows Server 2008R2

1-14


 

РЕКОМЕНДОВАНІ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ

 

1. Адміністрування комп’ютерних систем та мереж [Текст]: Конспект лекцій для здобувачів першого (бакалаврського) рівня освітньо-професійної програми «Професійна освіта (комп’ютерні технології)» галузі знань 01 Освіта/Педагогіка спеціальності 015 Професійна освіта (Комп’ютерні технології) денної та заочної форм навчання / уклад. П.В. Саварин – Луцьк: Луцький НТУ, 2019. – 180 с.

2. Адміністрування комп’ютерних систем та мереж [Текст]: Методичні вказівки до лабораторних занять для здобувачів першого (бакалаврського) рівня освітньо-професійної програми «Професійна освіта (комп’ютерні технології)» галузі знань 01 Освіта/Педагогіка спеціальності 015 Професійна освіта (Комп’ютерні технології) денної та заочної форм навчання / уклад. П.В. Саварин – Луцьк: Луцький НТУ, 2019. – 80 с.

3. Адміністрування комп’ютерних систем та мереж [Текст]: Методичні вказівки до самостійної роботи для здобувачів першого (бакалаврського) рівня освітньо-професійної програми «Професійна освіта (комп’ютерні технології)» галузі знань 01 Освіта/Педагогіка спеціальності 015 Професійна освіта (Комп’ютерні технології) денної та заочної форм навчання / уклад. П.В. Саварин – Луцьк: Луцький НТУ, 2019. – 38с.

4. Адміністрування комп’ютерних систем та мереж [Текст]: Методичні вказівки до виконання курсової роботи освітньо-професійної програми «Інженерія програмного забезпечення» галузь знань 12 Інформаційні технології спеціальності 121 Інженерія програмного забезпечення денної та заочної форм навчання / уклад. П.В. Саварин – Луцьк: Луцький НТУ, 2019. – 24 с.

5. Адміністрування комп’ютерних систем та мереж: електронний навчальний посібник / уклад. Саварин П.В., М. І. Лепкий ‒ Луцьк: Луцький НТУ, 2017.

6. Томас А. Лимончелли, Кристина Дж. Хоган, Страта Р. Чейлап. Практика системного и сетевого администрирования, том 1, 3-е издание, Вильямс, 2018.  1104 с.

7. Волтер Айзексон. Інноватори: Як група хакерів, геніїв та ґіків здійснила цифрову революцію. – Київ: Наш Формат, 2017. – с. 488. ISBN 978-617-7279-81-4.

8. Самоучитель системного администратора / А. М. Кенин, Д. Н. Колисниченко. 4-е изд., перераб. и доп. СПб.: БХВ-Петербург, 2016. 528 с.

9. Рамський Ю.С., Олексюк В.П., Балик А.В. Адміністрування комп’ютерних мереж і систем: Навч. пос. Тернопіль: Навчальна книга Богдан, 2010.  196 с.

10. Томас Лимончелли. Тайм-менеджмент для системных администраторов. Лимончелли, Символ-Плюс, 2011.  240 с.

11. Linux. Установка, настройка, администрирование. – СПб.: Питер, 2014. – 768 с.: ил. ISBN 978–5-496-00862-4

12. Олифер В. Компьютерные сети. Принципы, технологии, протоколы: Учебник для вузов. 4-е изд., СПб: Питер, 2010 г.

13. Руководство FreeBSD [Электронный ресурс]: проект Русской Документации FreeBSD /The FreeBSD Project – Электрон. дан. – Боулдер (США), 2006.

14. Станек Уильям Р. Командная строка Microsoft Windows. Справочник администратора, СПб: БХВ-Петербург, 2009 г.

15. Рэнд Моримото, Майкл Ноэл, Омар Драуби, Росс Мистри, Крис Амарис. Microsoft Windows Server 2008 R2. Полное руководство/ Пер, с англ. – М.: Издательский дом "Вильямс", 2011. - 1456 с.

16. Гладкий А. - Настройка Windows 7 своими руками. Как сделать, чтобы работать было легко и удобно СПб: Питер, 2011 г. – 178 c.