Лабораторна робота №13

Резервне копіювання в Windows 7

Мета роботи: ознайомитися з принципами створення резевних копій та практично навчитися працювати з інструментами архівації та резервного копіювання Windows 7.

Звʼязок з проектом

Питання створення резервних копій та архівації є складовою знань та умінь системного адміністратора. Адже саме завдяки цьому можна вберегти цінну інформацію, налаштування системи і як власні нерви так, і нерви працівників організації.

Методичні вказівки

Для організації резервного копіювання в операційній системі Windows 7 використовується елемент панелі управління Архівація і відновлення, за допомогою якого можна:

-          виконувати архівацію заданих папок за розкладом і відновлювати їх з резервної копії;

-          створити повний копію системи;

-          створити завантажувальний диск для відновлення Windows 7.

Можливості архівації в Windows 7

Windows 7 дозволяє вам створювати як резервні копії папок, так і повні копії розділів жорсткого диска.

Тип архівації

Технологія і можливості

Призначені для користувача файли

Архівація проводиться на рівні файлів.

Збереження резервних копій можливе на розділи NTFS і FAT32.

Додавання до первинного архіву відбуваються інкрементно (т.б. додаються файли, що тільки змінилися).

Для стискання використовується формат ZIP.

Є можливість відновлення окремих папок і бібліотек.

Повна копія розділу

Архівація проводиться на рівні блоків (у архів включаються тільки блоки, які використовуються).

Збереження резервних копій можливе тільки на розділи NTFS.

Повний копія зберігається у форматі VHD, при цьому стискання файлів не відбувається. Надалі образи створюються інкрементно, т.б. додаються блоки, що тільки змінилися. Для цього використовується функціонал тіньових копій. Наступне створення повних копій також можливе.

Копії розділів дають можливість швидкого відновлення ОС і файлів у разі виходу з ладу жорсткого диска.

Варіанти розміщення резервної копії файлів приводяться в таблиці.

Розміщення

Коментарі

Внутрішній жорсткий диск

Ви можете розмістити архівні файли:

-          на системному розділі того ж фізичного диска, на якому встановлена ОС.

-          будь-якому розділі іншого фізичного диска.

Примітка. Рекомендується другий варіант, бо у разі виходу з ладу системного диска ви втратите як операційну систему, так і резервні копії.

Зовнішній жорсткий диск

Якщо налагоджена архівація за розкладом, зовнішній жорсткий диск має бути підключений на момент створення резервної копії.

Примітка. Windows 7 не підтримує архівацію на USB диски з флеш пам'яттю.

Локальна мережа

Підтримується архівація тільки на комп'ютери мережі, працюючі під управлінням Windows 7. Безумовно, вам знадобляться облікові дані для доступу до комп'ютера, на якому розміщується резервна копія.

Windows 7 розпізнає папку з архівом і надає зручний доступ до параметрів відновлення, які також можна відкрити подвійним кліканням по папці. Інтерес, звичайно, представляють папки:

-          %COMPUTERNAME% (в даному випадку knclient) - архів файлів;

-          WindowsImageBackup -  папка з копією розділу.

Відкрити папку з архівом можна за допомогою контекстного меню. Вміст архіву прозорий для користувачаусередині ZIP -архиві, і за бажання файли можна звідти витягнути безпосередньо з провідника. Проте з панелі управління відновлювати файли зручніше, наприклад, завдяки вбудованому пошуку.

Архівна копія системи створюється у форматі VHD і зберігається в папці WindowsImageBackup разом з допоміжними файлами.

Захист і відновлення системи Windows 7

Використовуючи відновлення системи, можна виправити роботу Windows 7, наприклад, у випадку:

-          неполадок із-за встановленням програм, кодеків і драйверів;

-          збоїв в асоціаціях файлів;

-          неправильної роботи після чистки реєстру;

-          проблем із завантаженням системи.

Проблеми із завантаженням, мабуть, найнеприємніші для користувачів. У Windows 7 їх можна здолати двома шляхами з середовища відновлення Windows RE (Recovery Environment). Воно має спеціальну функцію відновлення завантаження, а також дозволяє відновити систему, повернувшись до контрольної точки, що також може допомогти завантажити систему. При цьому тепер навіть не потрібно інсталяційний диск можна скористатися передвстановленим на жорсткий диск середовищем Windows RE або завантажитися в нього за допомогою заздалегідь створеного диска відновлення.

Як працює захист системи

У Windows 7 захист і відновлення системи реалізовані за допомогою служби тіньового копіювання тому. Ця служба відстежує зміни по усьому розділу. Проте призначені для користувача файли не включаються в точки відновлення системи, тому повернення до попередньої точки не приведе до втрати документів і інших файлів у вашому профілі. Проте, служба тіньового копіювання тому стежить за змінами в призначених для користувача файлах, і ви можете відновити їх попередні версії.

Ви можете створити точку відновлення власноруч у будь-який момент. Також, в Windows 7 точки відновлення створюються автоматично при:

-       встановленні додатків і драйверів (якщо їх інсталятор сумісний із захистом системи);

-       встановленні оновлень Windows Update;

-       відновленні системи до однієї з попередніх точок (це дає можливість відмінити зміни, якщо, наприклад, випадково була вибрана не та точка).

Об'єм дискового простору, що виділяється для служби тіньового копіювання тому (і зберігання точок відновлення в тому числі), залежить від місткості жорсткого диска, або розділу, якщо диск розбитий на декілька розділів. Якщо розділ має об'єм менше 64 Гб, службі тіньового копіювання тому виділяється 3%. Якщо розділ має об'єм більше 64 Гб, попереднім версіям файлів і точкам відновлення системи буде виділено 5% дискового простору або 10 Гб (використовується менше з цих значень). Коли закінчується дисковий простір, виділений для служби тіньового копіювання тому, старі точки відновлення видаляються і заміщаються новими. У Windows 7 є можливість управління простором, що виділяється для захисту системи.

Використання середовища відновлення Windows RE в Windows 7

Середовище відновлення Windows RE дозволяє вам відновити запуск і роботу системи, провести відновлення із заздалегідь створеної копії, отримати доступ до командного рядка і виконати діагностику оперативної пам'яті.

Загальні відомості про середовище відновлення

Під час встановлення Windows 7 на жорсткому диску автоматично створюється службовий розділ, що забезпечує доступ в середовище відновлення Windows RE (Recovery Environment):

1.  Виконайте вхід в систему під управлінням операційної системи Windows 7 з правами адміністратора.

2.  Відкрийте оснащення Управління дисками і зверніть увагу на розділ об'ємом 100 Мбайт з ім'ям Зарезервовано системою. Використовуючи службовий розділ, можна:

-        завантажитися в середовище відновлення з жорсткого диска;

-        створити компакт-диск, що містить середовище відновлення.

Це дозволить повернути систему до життя навіть у тому випадку, якщо вона не завантажується, при цьому не потрібний інсталяційний диск операційної системи.

Середовище відновлення в Windows 7 надає вам наступні можливості:

-   Відновлення запуску в автоматичному режимі виправляє проблеми, що перешкоджають завантаженню Windows 7. Цей засіб можна використовувати, якщо завантажувальні файли пошкоджені або затерті завантажувачем іншої операційної системи.

-   Відновлення системи дозволяє повернутися до точки, створеної до виникнення проблеми. Іноді цей засіб також дозволяє відновити запуск системи. Безумовно, має бути включений захист системи, інакше точок відновлення не буде.

-   Відновленням копії (образу) системи є майстер, який проведе вас через кроки відновлення системи з копії, заздалегідь створеної засобами архівації Windows.

-   Діагноста пам'яті Windows перевіряє оперативну пам'ять на помилки. Як правило, видимим проявом помилок в оперативній пам'яті є синій екран (BSOD). При появі синього екрану перевірку пам'яті можна використовувати як перший діагностичний засіб.

-   Командний рядок дозволяє виконувати широкий діапазон дій від операцій з файлами до запуску редактора реєстру, що також можна використовувати для відновлення нормальної роботи системи.

Завдання до виконання роботи

Завдання 1. Налаштування параметрів регулярного резервного копіювання.

Для здійснення резервного копіювання потрібна наявність хоч би двох жорстких дисків:

1. Підключіть новий жорсткий диск об'ємом 10 Гбайт до клієнтського комп'ютера.

2. Виконаєте вхід в систему під управлінням операційної системи Windows 7 з правами адміністратора.

3. Після входу користувача в систему у вікні Ініціалізація диска натисніть кнопку OK.

4. Примітка. Якщо вікно Ініціалізація диска не з'явилося автоматично, тоді: натисніть кнопку Пуск і виберіть послідовно Панель управління Система і безпека Адміністрування Управління комп'ютером Управління дисками.

5. Відкрийте оснащення Управління дисками, клацніть правою кнопкою миші по нерозподіленій області Диска 1 і виконайте команду Створити простий том.

6. У вікні Майстер створення простого тому натисніть кнопку Далі.

7. У вікні Вказівку розміру тому натисніть кнопку Далі.

8. У вікні Призначення букви диска або шляху натисніть кнопку Далі.

9. У вікні Форматування розділу натисніть кнопку Далі.

10. У вікні Завершення майстра створення простого тому натисніть кнопку Готово.

11. Дочекайтеся закінчення форматування (замість напису «нерозподілена область» з'явиться «Новий том (E)»).

Для перевірки роботи архівації даних необхідно створити деякі призначені для користувача файли для їх подальшої архівації:

-   У папці Документи і Зображення створіть текстовий документ і графічне зображення.

-   Примітка. Для доступу до папки Документи натисніть кнопку Пуск і виконайте команду Документи.

Перейдемо до налаштування архівації. За замовчуванням резервне копіювання не налаштоване. Для налаштування резервного копіювання необхідно виконати наступну послідовність дій:

1. Натисніть кнопку Пуск і виберіть послідовно: Пуск і Панель управління.

2. У вікні Панель управління в розділі Система і безпека клікніть посилання Архівація даних комп'ютера.

3. У вікні Архівація і відновлення клікніть посилання Налаштувати резервне копіювання.

Розглянемо варіант збереження резервної копії на розділ внутрішнього жорсткого диска.

4. У вікні Виберіть, де слід зберігати створювані архіви виберіть місце призначення архівації новий диск, створений раніше, і натисніть кнопку Далі.

5. Примітка. Можна задати параметри архівації: вибрати теки для архівації самостійно або надати це рішення операційній системі. При самостійному виборі можна створити резервні копії:

-          призначених для користувача файлів, включаючи бібліотеки;

-          папок локального диска;

-          повної копії системи.

6. У вікні Що слід архівувати? встановіть перемикач Надати мені вибір і натисніть кнопку Далі.

7. Примітка. У вікні Виберіть об'єкти для архівації зверніть увагу, що окрім файлів даних створюватиметься копія системи, яку можна використовувати для відновлення комп'ютерів у разі несправностей.

8. У вікні Виберіть об'єкти для архівації натисніть кнопку Далі.

9.     У вікні Перевірте ще раз параметри архівації натисніть кнопку Зберегти параметри і запустити архівацію.

10. У вікні Архівація і відновлення файлів дочекайтеся закінчення архівації.

@  Відобразіть у звіті скріншоти з результатами виконання завдання.

Завдання 2. Налаштування простору для зберігання резервних копій.

1. У головному вікні елементу панелі управління Архівація і відновлення клікніть посилання Управління простором. Відкриється вікно, в якому виводиться інформація про розташування архіву, зведення про використання дискового простору, а також посилання і кнопки для перегляду архівів і управління ними.

2. Окрім перегляду детальних відомостей про використовуваний простір, ви можете відкрити місце зберігання резервної копіїнатисніть посилання Огляд, і файли відкриються в провіднику.

Побачити його вміст папки WindowsImageBackup можна, скориставшись новою можливістю Windows 7 ‒ підключенням віртуальних жорстким дисків в оснащенні управління дисками:

1. Відкрийте оснащення Управління дисками і в меню Дія виконайте команду Приєднати віртуальний жорсткий диск.

2. У вікні Приєднати віртуальний жорсткий диск натисніть кнопку Огляд, виберіть ім'я_диска: імʼя.vhd і натисніть кнопку OK.

3. Відкрийте вікно програми провідник і перегляньте вміст нового диска. Зверніть увагу, що структура підключеного диска співпадає із структурою системного диска C.

@  Відобразіть у звіті скріншоти з результатами виконання завдання.

Завдання 3. Перегляд і видалення резервних копій.

1. Відкрийте вікно Архівація і відновлення.

2. У вікні Архівація і відновлення натисніть кнопку Управління простором.

3. У вікні Вибір використання дискового простору програмою архівації даних натисніть кнопку Переглянути архіви.

4. У вікні Виберіть тимчасово інтервал, архіви в якому слід видалити ознайомтесь із списком архівів і натисніть кнопку Закрити.

@  Відобразіть у звіті скріншоти з результатами виконання завдання.

Завдання 4. Відновлення файлів з резервної копії.

Розглянемо процедуру відновлення файлів.

1. Заздалегідь видаліть створені файли з папки Документи і Зображення, які створювали раніше, після цього відновимо усі файли:

2. Відкрийте вікно Архівація і відновлення.

3. У вікні Архівація і відновлення клацніть посилання Відновити файли усіх користувачів.

4. У вікні Виберіть файли і папки для відновлення натисніть кнопку Огляд папок.

6. У вікні Пошук папок або дисків в архіві двічі клікніть по папках: Архівація (C:) => Users, потім виберіть Власний обліковий запис  і натисніть кнопку Додати папку.

Примітка. Таким чином, будуть відновлені усі файли і папки, що знаходяться з папці вашого облікового запису.

7. У вікні Виберіть файли і папки для відновлення натисніть кнопку Далі.

8. У вікні Вкажіть розташування відновлених файлів натисніть кнопку Відновити.

9. При появі діалогового вікна Файл з таким ім'ям вже існує в цьому розташуванні натискайте кнопку Копіювати із заміною.

10. Дочекайтеся закінчення відновлення файлів і у вікні Файли відновлені натисніть кнопку Готово.

11. Перегляньте вміст папок Документи і Зображення.

@  Відобразіть у звіті скріншоти з результатами виконання завдання.

Завдання 5. Налаштування створенням точок відновлення.

        Крім того, точки відновлення створюються за розкладом. За регулярністю створення точок стежить оснащення Планувальник завдань:

1. Натисніть кнопку Пуск і виберіть послідовно Всі програми, Стандартні, Службові, Планувальник завдань.

2. У вікні Планувальник завдань розкрийте наступні вузли: Бібліотека планувальника завдань Microsoft Windows SystemRestore.

3.  Примітка. Зверніть увагу, що запуск завдання здійснюється щодня в 00:00 і при включенні комп'ютера (вкладка Тригер).

@  Відобразіть у звіті скріншоти з результатами виконання завдання.

Завдання 6. Налаштування захисту системи.

        Перейти до параметрів захисту системи можна різними способами, наприклад:

1.  Відкрити вікно Панель управління.

2.  У вікні Панель управління клік по посиланню Система і безпека.

3.  У вікні Система і безпека клік по посиланню Система.

4.  У вікні Система клікніть по посиланню Додаткові параметри системи.

5.  У вікні Властивості системи перейдіть на вкладку Захист системи. За допомогою вкладки Захист системи можна:

-          запустити відновлення системи;

-          налаштувати захист системи і видалити контрольні точки;

-          створити точку відновлення.

6.  У вікні Властивості системи на вкладці Захист системи в розділі Параметри захисту виділіть Локальний диск (C:) і натисніть кнопку Налаштувати.

7.  У вікні Захист системи для Локальний диск (C:) ознайомтесь із запропонованими налаштуваннями і натисніть кнопку OK.

Виконаємо дії із створення точки відновлення, встановлення програмного забезпечення і відновлення системи:

8.  У вікні Властивості системи на вкладці Захист системи натисніть кнопку Створити.

9.  У вікні Створення точки відновлення в рядку Введіть опис введіть Моя точка відновлення і натисніть кнопку Створити.

10. Дочекайтесь закінчення створення точки відновлення і у вікні Захист системи натисніть кнопку Закрити.

11. У вікні Властивості системи натисніть кнопку OK.

Встановимо нове програмне забезпечення:

12. Запустіть на виконання інсталяційний файл якої-небудь невеличкої програми (наприклад, WinDjView).

13. Виконайте запуск встановленої програми, для того щоб пересвідчитись , що програма дійсно встановлена.

Виконаємо відновлення системи:

14. Відкрийте вікно Властивості системи, перейдіть на вкладку Захист системи і натисніть кнопку Відновлення.

15. У вікні Відновлення системних файлів і параметрів натисніть кнопку Далі.

16. У вікні Підтвердження точки відновлення натисніть кнопку Готово.

17. У вікні Відновлення системи буде неможливо перервати, якщо воно буде запущено. Продовжити? натисніть кнопку Так.

18. Після перезавантаження комп'ютера виконайте вхід в систему з правами адміністратора, у вікні Відновлення системи натисніть кнопку Закрити і переконайтесь, що виконався відкат ‒ програма, яку ви щойно встановили вже не встановлена.

@  Відобразіть у звіті скріншоти з результатами виконання завдання.

Завдання 7. Налаштування середовища відновлення з жорсткого диска.

Для перевірки працездатності середовища відновлення виконаємо наступну послідовність дій: створимо копію системи, відформатуємо системний диск C: і виконаємо відновлення системи:

1. Виконаєте вхід в систему під управлінням операційної системи Windows 7 з локального адміністратора.

2. Відкрийте вікно Архівація і відновлення і в лівій панелі елементу Архівація і відновлення клікніть посилання Створення образу системи.

3. У вікні Де слід зберігати архів? ознайомтесь із запропонованими параметрами і натисніть кнопку Далі.

4. У вікні Підтвердження параметрів архівації натисніть кнопку Архівувати.

5. У вікні Створити диск відновлення системи? натисніть кнопку Немає.

6. Примітка. Диск відновлення системи використовується в тих випадках, коли не доступний дистрибутив операційної системи.

7. У вікні Архівація виконана успішно натисніть кнопку Закрити.

8. Виконаєте перезавантаження операційної системи і почніть встановлення операційної системи Windows 7 з образу компакт-диска.

9. У вікні Встановлення Windows 7 натисніть кнопку Далі.

10. У вікні Встановлення Windows 7 натисніть кнопку Встановити.

11. У вікні Ознайомтеся з умовами ліцензії помітьте прапорець Я приймаю умови ліцензії і натисніть кнопку Далі.

12. У вікні Виберіть тип встановлення клікніть Повне встановлення (додаткові параметри).

13. У вікні Виберіть розділ для встановлення Windows виберіть системний диск (швидше за все Диск 0 Розділ 2), клікніть посилання Налаштування диска, клікніть посилання Форматувати, у вікні Встановлення Windows натисніть кнопку OK, дочекайтесь закінчення форматування і вимкніть віртуальний комп'ютер.

14. Вимкнувши віртуальний комп'ютер виконайте завантаження операційної системи. Чи була спроба вдалою? Чому?

Таким чином, ми відформатували диск C: і у нас немає можливості завантажити операційну систему. Виконаємо відновлення операційної системи:

1. Виконайте перезавантаження операційної системи і почніть встановлення операційної системи Windows 7 з образу компакт-диска.

2. У вікні Встановлення Windows 7 натисніть кнопку Далі.

3. У вікні Встановлення Windows 7 клікніть посилання Відновлення системи.

4. У вікні Параметри відновлення системи натисніть кнопку Далі.

5. У вікні Виберіть засіб відновлення клікніть Відновлення образу системи.

6. У вікні Вибір архівного образу системи натисніть кнопку Далі.

7. У вікні Виберіть додаткові параметри відновлення натисніть кнопку Далі.

8. У вікні Відновлення комп'ютера з образу натисніть кнопку Готово.

9. У вікні Відновлення комп'ютера з образу натисніть кнопку Так.

10. Дочекайтесь закінчення відновлення системи, перезавантажте комп'ютер і виконаєте вхід систему з правами адміністратора.

Таким чином, ми повністю відновили працездатність клієнтського комп'ютера.

@  Відобразіть у звіті скріншоти з результатами виконання завдання.

Контрольні запитання:

1.   Розкажіть про резервне копіювання в ОС Windows 7.

2.   Які Ви знаєте типи архівації в ОС Windows 7.

3.   Назвіть основні кроки налаштування параметрів регулярного резервного копіювання в ОС Windows 7.

4.   Дайте характеристику стандартним засобам захисту і відновлення ОС Windows 7.

5.   Розкажіть про відновлення ОС Windows 7.