Глосарій

 

ACL(AccessControlList)Список або таблиця правил доступу до файлової системи(сервера).

ActiveDirectory - Служба каталогів для організації доменів ОСWindows. Домен ActiveDirectory організовано у вигляді дерева об’єктів.

DNS(DomainNameSystem) - Служба перетворення рядкових адрес серверівІнтернет у числові IP - адреси, що організовує групи комп’ютерів у мережі Інтернет за допомогою ієрархії доменів.

Ethernet - Пакетна технологія комп’ютерних мереж. Визначає провідні з’єднання й електричні сигнали на фізичному рівні, формат пакетів даних іпротоколи керування доступом до середовища.

FTP - Програмний засіб, який надає доступ файлів за протоколом передавання файлів.

GID-Унікальний числовий ідентифікатор облікового запису первинної групи користувачі ОС ; окрім первинної групи обліковий запис може належати й до інших груп.

Internet - Глобальна комп’ютерна мережа, яку утворюють з’єднані мережі провайдерів, організацій, осіб тощо.

IP (Internetprotocol) - Мережний протокол, що відповідає за передавання і маршрутизацію повідомлень між вузлами Інтернет.

IP - Це послідовність чотирьох байт, які записують у вигляді десяткових чисел, розділених крапками; є унікальною адресою комп’ютера в мережі.

HTTP (HypertextTranferProtocolПротокол передавання гіпертексту) – один з найпоширеніших мережних протоколів Інтернету, основа.

Kerberos -Протокол автентифікації користувачів у доменах , який передбачає взаємне підтвердження достовірності сервера та клієнта. Функціонування протоколу вимагає наявності довіреного сервера автентифікації.

Linux - Один із видів UNIX– подібних операційних систем, побудованих на основі однойменного ядра. LinuxЄ вільно поширюваною ОС з відкритими вихідними кодами.

MAC ( MediaAccessControl) -Керування доступом до носія) – це унікальний ідентифікатор, що зіставляється з різними типами устаткування для комп’ютерних мереж.

MMC (MicrosoftManagementConsole)Програмний засіб, який містить один або кілька додатків, так званих оснащень, які застосовують для конфігурування складових ОС.

NAT (NetworkAddressTranslation)Процес передавання даних між під мережами, внаслідок якого змінюються адреси відправника або отримувача.

NFS, Див. Мережева файлова система.

NIS (NetworkInformationService)-Сервіс, який реалізує спільну базу даних облікових записів у мережі, комп’ютера якої працюють під управлінням ОСLinux.

POP3 ( PostOfficeProtocolVersion 3 Протокол поштового відділення, версія 3) – це мережний протокол, що використовується для доставки повідомлень електронної пошти адресатам у мережах TCP/IP. Зазвичай використовується в парі з протоколом SMTP; при цьому SMTPзабезпечує передачу повідомлення від відправника до кінцевого поштового сервера, а РОРЗ дає змогу адресату одержати це повідомлення із сервера.

RDP (RemoteDesktopProtocol)Протокол віддаленого робочого столу – протокол ОСWindows , який описує правила передачі даних між клієнтом і сервером терміналів.

Samba - Сервер, який надає можливість інтеграції в мережі серверів і клієнтів, які працюють під управлінням ОС Linuxта ОСWindows. Може виконувати функції контролера домену.

SMTP (SimpleMailTransferProtocol )- Простий протокол передавання пошти) – це мережний протокол, призначений для передавання електронної пошти.

SSH (SecureShell - Захищена оболонка) – протокол функціонування сервера терміналів у ОС типуUNIX. Використовує криптографію з’єднання між двома машинами, а також для автентифікації користувачів.

Telnet - Мережний протокол для віддаленого доступу до комп’ютера за допомогою командного інтерпретатора. Не використовує шифтування і тому вразливий для атак хакерів при застосуванні в локальній мережі чи мережі Інтернет. Подібну функціональність з більшим захистом забезпечує мережний протокол SSH.

TCP ( TransmissionControlProtocol)Протокол керування передачею – мережний протокол, призначений для керування передачею і передавання даних у мережах стеку протоколів TCP/IP.

TCP/IP - Стек мережних протоколів, на яких базується Інтернет. Назва утворена з абревіатури двох базових протоколів –TCP таIP .

UID- Унікальний числовий ідентифікатор облікового запису користувача ОСLinux. URL (UniformResourceLocator )Це стандартизований спосіб запису адреси ресурсу в мережі Інтернет.

Автентифікація – процес перевірки достовірності користувачем даних, введених у систему, який полягає у порівнянні його імені та пароля даними, що зберігаються в базі даних операційної системи.

Авторизація – процес надання доступу до мережних ресурсів. Зазвичай відбувається після автентифікації.

Активний режим – режим передавання даних від FTP– сервера до клієнта, при цьому сервер встановлює з’єднання на певний порт клієнта.

Анонімний режим – режим функціонування FTP– сервера, при якому з’єднання з ним можна не тільки за допомогою логіну та пароля облікового запису користувача ОС, але й за допомогою загальнодоступного імені anonymous(анонім).

Браузер – програма для перегляду веб сторінок. Існує чимало програм – браузері: InternetExplorer, Mozilla, Opera тощо.

Веб – сайт – це сукупність веб – сторінок, об’єднаних за змістом, URLяких має спільне доменне ім’я(DNS - ім’я).

Веб – сервер – це набір програм, які забезпечуються обмін даними засобами протоколу передавання гіпертекстуHTTP.

Віртуальний вебхостинг – ситуація, в якій на одному сервері функціонує кілька веб – вузлів.

Власник – обліковий запис користувача, який створив об’єкт файлової системи.

Групова політики – сукупність правил, які можна застосовувати до підрозділів для визначення параметрів їх облікових записі користувачів і комп’ютерів.

Делегування адміністративних повноважень – надання дозволу для використання певних адміністративних задач користувачеві, який не належить до групи Адміністратори.

Демон – процес ОСLinux, який завантажується під час старту ОС після ініціалізації ядра. Демони є необхідними для виконання операційною системою своїх функцій.

Домен – логічне об’єднання комп’ютерів, контролер яких містить спільну базу облікових записів користувачів.

Доменний обліковий запис – зареєстрований запис об’єкта в базі даних домену.

Інтернет – провайдер ( InternetServiceProvider, ISP )– організація, що надає послуги доступу до Інтернету.

Інтранет – локальна або регіональна мережа, що, як правило, не має з’єднання з мережею Інтернет, але в якій працюють Інтернет – служби мережі.

Клієнт – сервер – мережна архітектура, в якій усі пристрої є або клієнтами, або серверами. Клієнтом є машина (зазвичай ПК), що відправляє запит, сервером – машина, що відповідає на запит. Обидна терміни (клієнт і сервер) можуть бути застосовані як до фізичних пристроїв, так і до програмного забезпечення.

Комутатор – пристрій, що визначає адресу кожного повідомлення і з’єднує комп’ютер – відправник з комп’ютером – адресатом.

Контролер домену – комп’ютер, який містить базу даних об’єктів домену.

Концентратор (hub)– пристрій, що забезпечує фізичне з’єднання різних ланок кабелю між собою і повторення сигналу, що надійшов з однієї ланки на інші.

Логін – ім’я користувача, яке використовують у процесі аутентифікації.

Локальна комп’ютерна мережа – сукупність певного числа комп’ютерів, розміщених на відносно незначній території.

Локальний обліковий запис – це зареєстрований запис користувача або його групи в базі даних локального комп’ютера (ОС).

Маршрутизатор(router) – пристрій, що з’єднує в одну мережу окремі мережі, що можу працювати за різними протоколами. Роль маршрутизатора може виконувати комп’ютер. Основними завданнями маршрутизатора є визначення раціонального маршруту передачі пакетів даних від основного вузла мережі до іншого та саме передавання.

Мережа з виділеним сервером – це комп’ютерна мережа, в якій мережні пристрої централізовані й керуються одним чи кількома серверами. Індивідуальні робочі станції чи клієнти(такі як ПК) повинні звертатися до ресурсів мережі через сервери.

Мережна плата(мережний адаптер)- це апаратний пристрій, що забезпечує фізичне підключення комп’ютера до мережі. Це або спеціальна плата розширення, що містить гніздо для підключення мережних кабелів, або окремий пристрій, який підключають через порт USB. У сучасних комп’ютерах мережна плата часто інтегрується в материнську плату. Для

використання мережної плати необхідно встановити її драйвер.

Мережна служба (мережний сервіс) – це мережна підсистема, призначена для виконання конкретної задачі. Наприклад, в одноранговій мережі Windows спільний доступ до файлів і принтерів забезпечується спеціальною службою. В Інтернеті робота електронної пошти, передача файлів та інші можливості також забезпечуються особливими службами.

Мережний протокол – набір правил, за якими відбувається обмін даними між комп’ютерами в мережі.

Мережна файлова система (NFS – NetworkFilesystem) – засіб для створення розподілених ресурсів у ОС типу UNIX. Основою функціонування NFS є однойменний протокол(NFS).

Монтування – процес приєднання файлових систем в ОСLinux.

Обліковий запис – дані про користувача, що зберігає ОС або програмне забезпечення, використовуються для одержання і передавання повідомлень. Наприклад, поштовий клієнт OutlookExpressвикористовує обліковий запис для перевірки наявність й одержання повідомлень електронної пошти чи телеконференцій, а також при відправленні повідомлень.

Однорангові мережі – такі комп’ютерні мережі, в яких відсутні сервери, а кожен користувач є як клієнтом, так і сервером одночасно.

Основний(локальний) браузер (localmasterbrowser) – сервер, який виконує визначення й оновлення списку комп’ютерів робочої групи, а також повідомляє його клієнтам.

Пароль – код доступу для одержання закритих даних(наприклад, для входу в домен).

Пасивний режим – режим передавання даних від FTP-сервера до клієнта, при якому сервер відкриває власний додатковий порт(як правило непривілейований). Через цей додатковий порт клієнт копіює дані сервера та завантажує їх на сервер.

Патч - корд (patchingcord- сполучний шнур) – електричний кабель для підключення одного електричного пристрою до іншого. На кінцях кабелю обов’язково є конектори або наконечники, які відповідають пристроям, що з’єднуються.

Підмережа – окрема мережа об’єднаної мережі.

Підрозділи – контейнер, в якому можуть зберігатися інші об’єктиActiveDirectory .

Пінг ( PingPacketInternetGroper) – інструментальний засіб, що посилає інформаційні пакети заданому комп’ютеру в мережі, наприклад, мережі Інтернет. Може визначити, чи перебуває на зв’язку в даний момент вузол за зазначеною адресою.

Порт – інтерфейс на мережному пристрої.

Поштовий клієнт – програма передавання клієнтові отриманих поштовим сервером повідомлень.

Поштовий сервер – програма пересилання, основним призначення якої є отримання повідомлення відправника та їхнє подальше передавання в мережі, а також передавання отриманих поштовим сервером повідомлень клієнтові.

Правила доступу до файлової системи – допустимі для певного облікового запису операції з об’єктами файлової системи. У файловій системі NTFS записами є таблиці ACL.

Проксі – сервер (proxy) – служба в комп’ютерних мережах, що надає можливість клієнтам виконувати непрямі запити до інших мережних служб. Спочатку клієнт підключається до проксі – сервера і запитує потрібний ресурс (наприклад, файл), розташований на іншому сервері. Потім проксі –сервер або підключається до зазначеного сервера й одержує ресурс у нього, або повертає ресурс із власного кеша. В деяких випадках запит клієнт чи відповідь сервера може бути змінена проксі – сервером з певною метою.

Профіль користувача — це сукупність налаштувань, які визначають робоче середовище користувача.

Пул — група комп’ютерів або користувачів, яка має доступ до Інтернету з певною швидкістю.

Реплікація — процес синхронізації всіх копій бази даних домену.

Ретрансляція — функція SMTP-сервера, який передбачає обмеження передачі листів, що надсилаються різними клієнтами.

Робоча група — логічне об’єднання комп’ютерів локальної мережі, кожен комп’ютер якого має свою, незалежну від інших, базу даних облікових записів користувачів.

Розподілений мережний ресурс — каталог або пристрій, до якого організовано доступ через мережу і який має унікальне мережне ім’я.

Сайт — частина мережі в доменах Active Directory, де всі контролери домену зв’язані швидким, недорогим і надійним мережним підключенням.

Сервер — комп’ютер або програма, що надає свої ресурси іншим комп’ютерам у мережі.

Системний адміністратор — особа, яка виконує функції управління операційною системою. Використовує відповідний обліковий запис операційної системи, наприклад, root або administrator.

Складена мережа — сукупність кількох мереж. Мережі, які належать до складеної мережі, називають підмережами.

Термінал — робоче місце багатокористувацьких систем. Сервер, який надає інтерфейс (графічний, командний) користувача програмі-клієнту називають сервером терміналів.

Топологія — спосіб організації фізичних з’єднань, опис конфігурації мережі, схема розташування і з’єднання мережних пристроїв.

Мережна топологія може бути: фізичною — опис реального розташування і зв’язків між вузлами мережі; логічною — опис переміщення сигналу в рамках фізичної топології.

Трафік — 1) потік даних у локальній або глобальній мережі; 2) обсяг даних, що надходить на комп’ютер з мережі й відправляється з нього в мережу.

Файл індексу — файл, який передає веб-сервер клієнтові у випадку, якщо його запит містить звертання до каталогу.

Хост — будь-яка одиниця комп’ютерної техніки, підключена до комп’ютерної мережі, наприклад, комп’ютер, сервер, маршрутизатор тощо. Як правило, для позначення імені хоста, використовують його мережне ім’я (для локальної мережі), ІP-адресу чи доменне ім’я (для Інтернету).

Шлюз — проміжний вузол у комп’ютерних мережах, що забезпечує зв’язок комп’ютерів з різних сегментів мережі.

Ядро — основна складова ОС, яка постійно знаходиться в оперативній пам’яті. Ядро ОС опрацьовує переривання від пристроїв, виконує запити системних процесів і програмного забезпечення користувача,

розподіляє віртуальну пам’ять, створює й завершує процеси, забезпечує багатозадачність за допомогою перемикання між ними, містить драйвери пристроїв, обслуговує файлову систему.