Практичне заняття № 2

Тема: Вивчення порядку роботи з нормативними документами (база, вибір за їх назвою, тематикою, типи)

Мета заняття: ознайомитися з класифікатором і вказівником державних стандартів. Набути навиків у пошуку стандартів за допомогою бібліографічних джерел.

 

Теоретичні відомості

Стандарти відіграють важливу роль для суспільства взагалі, забезпечуючи певний рівень якості, безпеки виробів і послуг для споживачів. Суспільство має потребу в одержанні товарів і послуг, які пропонують високий рівень виконання і відсутність ризику для життя, здоров’я і навколишнього середовища. Для досягнення цього розробляються стандарти, які містять вимоги щодо безпеки і якості продукції, методів випробувань, певних систем класифікації, термінів і визначень, управління якістю і екологією.

Стандарти забезпечують доступ до світових ринків і підтримують якість. Вони становлять найбільш прийнятний компроміс між вимогами якості під час імпортування товарів і інтересами країн, що експортують ці товари. Очевидно, що вироби, які відповідають загальновизнаним стандартам, можуть бути більш легко продані покупцям і мати більш високу ціну на світовому ринку. Стандарти, таким чином, закладають основи для розвитку і зростання виробництва, експорту продукції і водночас відповідають інтересам країн, що імпортують і експортують.

Класифікатор стандартів – це документ, призначений для побудови каталогів, вказівників міждержавних, національних стандартів і інших нормативних документів, які відносяться до стандартизації, що містяться у базах даних, бібліотеках і т.д.

В умовах глобалізації світової економіки і посилення конкуренції застосування міжнародних стандартів на продукцію і процедур оцінки її відповідності (випробувань, контролю, сертифікації, акредитації), а також впровадження передових методів управління якістю і екологією є єдино можливою мовою ведення сучасного бізнесу. Саме такий підхід дозволяє успішно долати існуючі технічні бар’єри в міжнародній торгівлі.

На національному рівні встановлені такі індекси НД:

ДСТУ – національний стандарт;

ДСТУ-П – пробний стандарт;

ДК – державний класифікатор;

ДСТУ ISO – гармонізований НД Міжнародної організації зі стандартизації;

ДСТУ ІЕС – гармонізований НД Міжнародної електротехнічної комісії;

ДСТУ EN – гармонізований НД Європейського комітету зі стандартизації;

ГОСТ – міждержавний стандарт.

Для інших рівнів уведенні такі індекси:

ГСТУ – відомчий НД;

СОУ – стандарт організації;

ТУУ – технічні умови, що не є стандартом;

СТУ – стандарт наукового, науково-технічного або інженерного

товариства чи спілки.

 

 

Порядок виконання роботи

1) Ознайомитися і вивчити класифікацію стандартів за допомогою класифікатора - бази даних за розділами заданими викладачем. Під час цього слід звернути увагу на принцип поділу стандартів на групи і підгрупи.

2) Вирішити завдання, видане викладачем, за відомою позначкою документа, визначити його найменування, розділ, групу і підгрупу, термін чинності, чи внесені зміни. Заповнити табл. 3.1.

Таблиця 3. 1

Параметри нормативних документів

Номер нормативного документа

Найменування

Розділ

Група

Підгрупа

Дата внесення змін

 

 

 

 

 

 

 

3) Визначити вид стандартів, виданих викладачем. Заповнити табл. 3.2

 

Таблиця 3. 2

Види стандартів

Номер

нормативного документа

Об’єкт

стандартизації

Область розповсюдження

Вид документа

 

 

 

 

 

Запитання до самоконтролю

3.1) Які нормативні документи існують у сфері стандартизації?

3.2) Що таке класифікатор стандартів, для чого він використовується?

3.3) Які види стандартів Ви знаєте?