ГЛОСАРІЙ З ПРЕДМЕТУ «ТЕХНІЧНА ДІАГНОСТИКА»

 

Діагностика (грец. Diagnostikos) - означає здатний розпізнавати

Діагностування – процес постановки діагнозу.

Технічна діагностика - галузь науково - технічних знань, яка є розділом науки про вимірювання і займається розробленням теорії, методів і засобів виявлення дефектів об'єктів технічної природи

Технічне діагностування – процес визначення технічного стану об’єкту діагностування з певною точністю.

Технічний стан об'єкту діагностування – сукупність схильних до зміни в процесі виробництва або експлуатації властивостей об'єкту, що характеризується в певний момент часу ознаками, встановленими технічною документацією на цей об'єкт.

Об'єкт технічного діагностування - виріб і його складові частини, технічний стан яких підлягає визначенню.

Параметр технічного стану - фізична величина, що характеризує працездатність або справність об'єкта діагностування, що змінюється в процесі роботи.

Діагностичний параметр - параметр об'єкта діагностування, який використовується в установленому порядку для визначення технічного стану об'єкта діагностування.

Структурний параметр - параметр, безпосередньо характеризує працездатність об'єкта діагностування (знос, зазор, натяг і ін.).

Вимірювання - знаходження значення фізичної величини дослідним шляхом за допомогою спеціальних технічних засобів.

Достовірність діагностування - ймовірність того, що при діагностуванні визначається то технічний стан, в якому дійсно знаходиться об'єкт діагностування.

Прогнозування технічного стану - прогноз зміни параметра технічного стану об'єкта діагностування в майбутньому.

Напрацювання - тривалість функціонування об'єкта або обсяг виконаної ним роботи за певний проміжок часу.

Напрацювання на відмову - середнє значення напрацювання ремонтованого виробу між відмовами.

Залишковий ресурс - напрацювання об'єкту діагностування до граничного зміни його параметра технічного стану, починаючи від моменту діагностування.

Надійність - властивість об'єкта виконувати задані функції, зберігаючи значення встановлених експлуатаційних показників у заданих межах, що відповідають заданим режимам та умовам використання, протягом необхідного проміжку часу або необхідної напрацювання. Кількісно надійність оцінюється показниками безвідмовності, довговічності, ремонтопридатності і зберігання.

Працездатність - стан виробу, при якому в даний момент часу його основні (робочі) параметри знаходяться в межах, встановлених вимогами технічної документації.

Безвідмовність - властивості об'єкта безупинно зберігати працездатність протягом деякого часу або деякого напрацювання.

Довговічність - властивості об'єкта зберігати працездатність до настання граничного стану при встановленій системі технічного обслуговування і ремонту.

Контролепрігодность - властивість вироби, що характеризує його пристосованість до проведення контролю заданими засобами.

Ремонтопридатність - властивості об'єкта, що полягає в пристосованості до попередження і виявлення причин виникнення його відмов, пошкоджень і усунення їх наслідків шляхом проведення ремонтів і технічного обслуговування.

Технічний стан об`єкта – стан, який характеризується в певний момент часу, за певних умов зовнішнього середовища значеннями параметрів, установлених технічною документацією на об`єкт.

Технічне діагностування – визначення технічного стану об’єкта з заданою точністю.

Контроль технічного стану – перевірка відповідності значень параметрів технічного об’єкта до вимог технічної документації та визначення на цій підставі однієї з видів оцінок технічного стану – справний/несправний; працездатний/непрацездатний відповідає вимогам безпеки/не відповідає вимогам безпеки.

Система постановки діагнозу – комплекс правил, методів, алгоритмів, засобів діагностування, об’єкта і виконавців, необхідних для постановки діагнозу.

Засоби технічного діагностування – засоби вимірювальної техніки і випробувального обладнання та програми, за допомогою яких проводиться діагностування.

Робоче діагностування – діагностування, під час якого на об`єкт подаються робочі впливи (приклад – діагностування за шумами та вібраціями під час руху автомобіля)

Тестове діагностування – діагностування, під час якого на об`єкт подаються тестові впливи (приклад – діагностування ЦПГ за витоком стиснутого повітря з циліндра)

Експрес-діагностування – діагностування за обмеженою кількістю параметрів за заздалегідь установлений час (приклад – діагностування ефективності гальмівної системи на майданчиковому стенді)

Оперативне діагностування – діагностування, за якого надходження інформації про технічний стан об`єкта відбувається із за відомо заданою стратегією в процесі функціонування об`єкта (приклад – діагностування тягово-швидкісних характеристик автомобіля з допомогою тягового стенду)

Безперервне діагностування - діагностування, за якого надходження інформації про технічний стан об`єкта відбувається безперервно (приклад – за контрольними приладами)

 Періодичне діагностування - діагностування, за якого надходження інформації про технічний стан об`єкта відбувається через встановлені інтервали часу (приклад – перевірка кутів встановлення коліс автомобіля)

Само діагностування – діагностування об’єкта діагностування за допомогою вмонтованих засобів діагностування чи спеціальних програм

Автоматизована система діагностування – система діагностування, яка забезпечує проведення діагностування із застосуванням засобів автоматизації та з частковою участю оператора.

Автоматична система діагностування – система діагностування, яка забезпечує проведення діагностування без участі оператора.

Метрологія - наука про вимірювання;

Вимірювання - відображення фізичних величин їх значеннями  за допомогою  експерименту  та обчислень із застосуванням спеціальних технічних засобів;

Одиниця вимірювання  -  фізична  величина  певного   розміру, прийнята для кількісного відображення однорідних з нею величин;

Єдність вимірювань - стан вимірювань,  за якого їх результати виражаються в узаконених  одиницях  вимірювань,  а  характеристики похибок   або  невизначеності  вимірювань  відомі  та  із  заданою ймовірністю не виходять за встановлені границі;

Метрологічна діяльність - діяльність,  яка   пов'язана   із забезпеченням єдності вимірювань;

Повірка засобів вимірювальної техніки - встановлення придатності засобів  вимірювальної  техніки,  на  які  поширюється державний   метрологічний  нагляд,  до  застосування  на  підставі результатів контролю їх метрологічних характеристик;

Калібрування засобів вимірювальної  техніки  -  визначення  в певних  умовах  або  контроль  метрологічних характеристик засобів вимірювальної техніки;

Метрологічна атестація  засобів   вимірювальної   техніки   - дослідження  засобів  вимірювальної  техніки з метою визначення їх метрологічних  характеристик  та  встановлення   придатності   цих засобів до застосування;

Атестація методики виконання вимірювань   -   процедура встановлення  відповідності  методики  метрологічним  вимогам,  що ставляться до неї;