Глосарій

 

Гіпотеза (від грецького “hypothesis” – наукове припущення) в судово-бухгалтерській експертизі – це попереднє припущення експерта-бухгалтера з конкретного факту, яке ґрунтується на сукупності професійних знань експерта-бухгалтера та досягненнях наукового пізнання судово-бухгалтерської експертизи. Однак гіпотеза в будь-якому випадку вимагає забезпечення її доказовості або помилковості системою відповідних доказів.

Додаткова експертиза – проводиться залежно від ситуації, яка виникла у процесі розслідування: для вирішення додаткових питаньразі суттєвої зміни попередніх обставинабо для усунення неповноти чи незрозумілості висновку експерта.

Документальні методичні прийоми – дослідження об’єкта експертизи, яке ґрунтується на використанні бухгалтерської інформації, зафіксованої у відповідних документах. Вони є одними із найважливіших видів методичних прийомів судово-бухгалтерської експертизи.

Комісійна експертиза – призначається у випадках, коли є потреба здійснити дослідження за участю кількох експертів-фахівців в одній галузі знань. Керівник групи експертів не має жодних переваг перед іншими учасниками групи у вирішенні завдань. Як правило, комісійна експертиза є повторною.

Компетентність – означає, що експертизу повинні проводити особи з відповідною фаховою підготовкою і досвідом у конкретній галузі. При цьому необхідний науковий підхід до вибору методики виконання окремих експертних процедур.

Комплексна експертиза – призначається у випадках, коли необхідно виконати дослідження за участю кількох експертів, які є фахівцями в різних галузях знань. При комплексному дослідженні досягається всебічність дослідження доказів та завдяки цьому більша вірогідність вирішення поставленого перед експертизою завдання.

Однопредметна експертиза – досліджує питання одного виду (предмету) експертизи (бухгалтерської, медичної, будівельної тощо), тому в ній беруть участь експерти відповідних спеціальностей.

Організація (від франц. “organization”) – це побудовавпорядкування певного процесуявища тощо.

Органолептичні методичні прийоми – дослідження об’єкта експертизи, яке здійснюються за допомогою органів людини (наприклад, контрольне вимірювання площі, візуальне визначення якості пюре, дегустація вина, контрольні заміри робітхіміко-лабораторний контроль, технологічний контроль, експеримент тощо).

Основна експертиза – повністю  вирішує всі базові завдання з досліджуваної справи.

Первинна експертизапід час проведення конкретної справи об’єкт досліджується вперше.

Повторна – проводиться з однієї й тієї самої справи вдруге в разі порушення встановлених вимог і правил на вимогу замовника експертизи за наявності його обґрунтованих претензій до висновку первинної ревізії. Проведення повторної ревізії може бути доручено тільки іншому експертові.

Прагматика – це достовірністьсвоєчасністьзручність сприймання тощо.

Розрахунково-аналітичні методичні прийоми – дослідження об’єкта експертизи, яке здійснюється шляхом відповідних розрахунків і аналітичних дій (наприкладвстановлення відповідності фактичних витрат сировини на виробництво продукції встановленим стандартам і нормативам, обчислення темпів зростання продуктивності праці тощо).

Семантика – це зміст економічної інформації.

Синтактика – це структура інформаціїсимволи алфавітумови, слова, речення, правила їх побудови.

Судово-бухгалтерська експертиза – це дослідження в межах чинного законодавства господарської діяльності суб’єкта господарювання особою, яка має спеціальні знання в галузі бухгалтерського обліку (експертом-бухгалтером), з метою подання висновку щодо кола питаньпоставлених органами дізнанняпопереднього слідства чи суду.

Технічне забезпечення – це комплекс технічних засобів і методів, що забезпечують функціонування судово-бухгалтерської експертизи.